O razrešenju predsednika Narodne skupštine Tomislava Nikolića
PREDSEDAVAJUĆI: Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Prve (konstitutivne) sednice Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 133 narodna poslanika. Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 99 narodnih poslanika i da, prema tome, postoji kvorum za rad Narodne skupštine Republike Srbije.
Nisam primio obaveštenje narodnih poslanika o odsutnosti.
Potvrđivanje mandata narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Pošto su se stekli uslovi, predlažem da konstatujemo potvrđivanje mandata narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srbije za upražnjena poslanička mesta, kako bismo omogućili njihovo učešće u radu Narodne skupštine.
Uručen vam je izveštaj Republičke izborne komisije o izboru narodnih poslanika radi popune upražnjenih poslaničkih mesta u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Takođe, uručen vam je izveštaj Administrativnog odbora, koji je potvrdio da su se stekli uslovi za potvrđivanje mandata narodnim poslanicima, sa predlogom da Narodna skupština, shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje potvrđivanje mandata narodnim poslanicima Aleksandru Lazareviću i Miroslavi Pejica, izabranim sa izborne liste G17plus-Mlađan Dinkić.
Na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije i izveštaja i predloga Administrativnog odbora, a shodno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatujem potvrđivanje mandata narodnim poslanicima ALEKSANDRU LAZAREVIĆU i MIROSLAVI PEJICA.
Čestitam narodnim poslanicima na izboru.
Prelazimo na 6. tačku dnevnog reda: – PREDLOG DA SE RAZREŠI DUŽNOSTI PREDSEDNIK NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE NARODNI POSLANIK TOMISLAV NIKOLIĆ (nastavak)
Za diskusiju se javio još juče, nisam stigao da mu se izvinim te se sad izvinjavam, gospodin Bálint Pásztor.
BÁLINT PÁSZTOR (BALINT PASTOR): Poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, obraćam se u ime Poslaničke grupe manjina.
Zadovoljstvo mi je što mogu danju da vam se obraćam, dragi poslanici, ali moram da konstatujem da je Srbija postala noćna država. Predsednik Parlamenta se bira noću, predsednik Parlamenta se razrešava dužnosti noću, konsultacije predsednika poslaničkih grupa se zakazuju za noć, i to 45 minuta pre početka, da oni predsednici čije je prebivalište van Beograda ni helikopterom ne mogu stići, čime se iskazuje nepoštovanje i prema njihovim biračima, kao da je ovaj cenjeni dom Skupština grada Beograda, a ne Narodna skupština Republike Srbije.
Konačno, rasprava povodom Predloga zakona o ministarstvima verovatno će se voditi noću, a najverovatnije će članovi nove vlade zakletvu polagati jedne noći do 15. maja. Mislim da ovo ne priliči ozbiljnoj državi.
Naravno, ponekad mogu postojati vanredne situacije, ali ste vi, dame i gospodo iz DS-a, DSS-a i G17 plus imali tri i po meseca.
Razloge čekanja do poslednje sekunde i držanja svih građana u neizvesnosti tri i po meseca moraćete jednog dana objasniti stanovnicima ove zemlje. Objašnjenje da je naš narod ovakav, da sve rešava u poslednjoj sekundi, ne možemo smatrati zadovoljavajućim odgovorom, ali o ovome ću detaljnije kod tačke dnevnog reda o Predlogu zakona o ministarstvima.
U sredu sam već rekao sa ove govornice da Poslanička grupa manjina i Savez vojvođanskih Mađara smatra apsolutno nedopustivim da član SRS bude predsednik Narodne skupštine Republike Srbije.
Razlog za to nije lične prirode, nego je izazvan činjenicom da se ova zemlja ne sme vraćati u ratnu atmosferu 90-ih. Iz ovog razloga mi ćemo glasati za razrešenje gospodina Nikolića, mada sam siguran da će on podneti ostavku pre glasanja.
Dugačku raspravu povodom ove tačke dnevnog reda smatram izlišnom. Ovih meseci izgubili smo već dosta vremena.
U sredu sam i to rekao, da Poslanička grupa manjina i SVM ne želi predložiti članove za stručne odbore Narodne skupštine i neće imati kandidata za potpredsednika Parlamenta sve dok je član SRS predsednik ovog doma. Time su naše stranke želele iskazati nezadovoljstvo nad činjenicom da je u 2007. godini narodni poslanik iz SRS mogao postati predsednik ovog cenjenog doma, iako je gospodin Nikolić izabran u skladu sa Poslovnikom, a procedura je bila poštovana.
Tu dolazimo do suštine. Za samo nekoliko dana su građani naše zemlje imali prilike da vide kakve ogromne štete za sve nas, ekonomiju i ugled naše države može imati kada se pojedine stranke demokratskog bloka igraju sa budućnošću ove zemlje, kada partijske interese stavljaju iznad državnih, kada daju svoj glas onom kandidatu, za jednu od najodgovornijih državnih funkcija, koji pripada stranci koja je jedan od simbola patnji iz 90-ih.
Ove stranke, a prvenstveno DSS, zbog ovoga će kad-tad morati odgovarati građanima Srbije.
PREDSEDAVAJUĆI: Replika, gospodin Dragan Todorović. Imate tri minuta, da vas podsetim.
DRAGAN TODOROVIĆ: Dame i gospodo narodni poslanici, imali smo priliku da već u nekoliko navrata za ovu govornicu izlaze ljudi koji se predstavljaju kao čuvari demokratije, parlamentarizma, budućnosti ove države i veruju da su oni ti koji imaju sertifikat da određuju ko je ovde demokrata, ko je dobar za ovu državu, a ko loš.
Gospodin Pásztor je mlad čovek, ali sećam se partije Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara sa početka 90-ih godina. Recimo, ta partija je u to vreme nastupala sa tri čelnika, jedan je bio Andraš Agošton, koji je u to vreme bio predsednik te stranke, Jožef Kasa, gospodin Pal Šandor. Čak su bili u ovoj skupštini zajedno kao poslanici.
Nedugo posle toga nastupila je svađa unutar Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara i krenule su nimalo demokratske optužbe na račun čelnika te stranke.
Dobro se sećam kada je Andraš Agošton optuživao Jožefa Kasu kao diktatora, kao čoveka koji gazi demokratsku proceduru, čak su tu upotrebljavane jako teške reči po pitanju nekih kvalifikacija vezano za Jožefa Kasu, zloupotrebu njegovog položaja i otuđenje velike imovine u vlasništvu Republike Srbije, odnosno SO Subotica.
Koliko mogu da se setim u pitanju je bilo, recimo, samo 17.000 kvadratnih metara građevinskog zemljišta koje je Jožef Kasa sebi i svojoj porodici, ćerki u najvećoj meri, obezbedio sa mesta predsednika opštine Subotica.
Kasnije se to nastavilo sa Ištvanom Išpanovićem i drugim čelnicima Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara u Subotici koji su neprimereno zloupotrebljavali službeni položaj, koristili ga u lične svrhe.
Dolazi gospodin Pásztor da nam ovde objašnjava da oni nisu hteli da učestvuju iz tih i tih razloga, jer oni smatraju da predstavnici stranke, koji su na prethodnim izborima dobili milion i 200 hiljada glasova, nisu ono što bi odgovaralo Srbiji ili što bi, po njegovom mišljenju, trebalo da budu na čelnim funkcijama onih institucija koje bi trebalo da odigraju značajnu ulogu u ovom periodu.
Gospodine Pásztor, vaše je pravo da učestvujete ili ne učestvujete. Eventualno da vam je neko sprečio to pravo, kao što ste, recimo, vi sprečili u Subotici pripadnicima nacionalnih manjina da učestvuju u savetima za nacionalne manjine, onda bih razumeo vašu potrebu da to ovde ističete, da spočitavate i to bi bilo potpuno u redu.
Ne razumem vas da to što, kao pripadnik jedne stranke koja, između ostalog, pripada stranci nacionalnih manjina, ovde određujete ko je demokrata, ko nije demokrata, ko je u demokratskom bloku, ko nije u demokratskom bloku.
Molim vas samo da se vratite par dana unazad, da se setite, mislim da to ne bi trebalo da predstavlja veliki napor, šta su oni jedni o drugima rekli, posebno što sam se uvek slagao što su, u vreme dok su jedni o drugima iznosili istinu, govorili ono što misle i što je trebalo da kažu kako bi obavestili građane Srbije.
Vi sada takve ljude koji su to uradili nazivate demokratama, za vas je to izuzetno značajno i vi se zbog tog razloga vraćate u rad skupštinskih odbora. Predložićete članove, pretpostavljam da ćete predložiti potpredsednika itd. Ne sporim da je to vaše pravo, ali su vam razlozi jako, jako loši.
PREDSEDAVAJUĆI: Hvala vam, gospodine Todoroviću. Gospodin Pásztor. Po Poslovniku.
BÁLINT PÁSZTOR: Poštovani predsedniče, poštovani predsedavajući, dame i gospodo narodni poslanici, gospodin Todorović je prekršio član 103. Poslovnika Narodne skupštine, po kome govornik može da govori samo o pitanju koje je na dnevnom redu.
Sada je na dnevnom redu razrešenje gospodina Nikolića, nije Jožef Kasa na dnevnom redu, ali hoću da kažem to da nijedan sud u ovoj državi još nije utvrdio za ovih 15 godina da je Jožef Kasa prekršio bilo koji zakon i da je izvršio bilo koje krivično delo ili bilo koji prekršaj, a na dalje optužbe neću odgovarati u ime SVM-a. Hvala lepo.