O povlačenju zakona o udruženjima
PREDSEDNIK: Reč najpre ima gospodin Pásztor, kao šef poslaničke grupe, a onda ćete ostali. Redosled je bio: gospodin Zdravković, gospodin Milenić, pa gospodin Maraš.
BÁLINT PÁSZTOR (BALINT PASTOR): Gospođo predsednice, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre imam jedno pitanje za vas, u skladu sa članom 226. Poslovnika. Zašto ste povukli iz procedure Zakon o udruženjima? Vi vrlo dobro znate da su na snazi zakoni iz 1980.-te, 1982. godine, koji regulišu oblast udruženja građana. Ti zakoni su apsolutno zastareli, jer u njima ima još društvenih organizacija, radnih ljudi, itd.
U obrazloženju zakona napisali ste da je jedan od kriterijuma, kojim se meri stepen razvijenosti demokratije jednog društva, način regulisanja udruženja građana i razvijenost tzv. trećeg sektora.
Mislim da ste ovaj zakon povukli zbog toga što je bilo jako puno amandmana i što je Skupština u cajtnotu, ali za to nisu krive opozicione stranke, a nisu krivi ni neki poslanici sa ove strane sale, nego je krivo ministarstvo i Vlada Republike Srbije zbog toga što nije bila spremna da razgovara o nekim amandmanima sa poslanicima i opozicionih i poslanika sa ove strane sale. Taj nedostatak elementarne spremnosti za razgovore, dogovore i kompromise je doveo do toga da je Skupština došla u cajtnot i što ste vi morali da povučete ovaj vrlo bitan zakon iz skupštinske procedure.
Vi se vrlo dobro sećate, gospodine Markoviću, jer ste bili ministar i u prošlom sazivu Vlade, da je ova skupština pre tačno godinu dana uspela za tri dana usvojiti četiri zakona iz seta zakona kojim se reguliše oblast lokalne samouprave. To je bio zakon o lokalnoj samoupravi, o lokalnim izborima, o teritorijalnoj organizaciji i o glavnom gradu. To smo uspeli da odradimo zahvaljujući tome što ste vi bili spremni na razgovore, dogovore i na kompromise, pa smo pokazali zajednički da je moguće da Skupština usvaja zakone i to po ubrzanoj proceduri. Problem je u tome što vi niste spremni da razgovarate ni sa strankama koje čine vladajuću većinu, a kamoli da razgovarate sa opozicionim strankama i zbog toga trpi ceo treći sektor i zbog toga trpi više od 30 hiljada udruženja građana i zbog toga udruženja građana i dan danas funkcionišu i funkcionisaće još nekoliko meseci po potpuno anahronim zakonima iz 1982. godine. Hvala.
PREDSEDNIK: Reč ima gospodin Marković, ministar. Izvolite.
MILAN MARKOVIĆ: Gospodine Pásztor, ne bih mogao da se složim sa vama. Prvo, na zakon je podneto svega 55 amandmana, od toga je, mislim, 18 prihvaćeno, tako da je ostalo svega 30-ak amandmana da se razmatra. Ako uzmemo u obzir da smo juče jedan jedini amandman, ako se ne varam, razmatrali celo popodne, sasvim je moguće da se 33 amandmana razmatra 33 dana. Došli smo u ovaj cajtnot u koji smo došli i to nema veze ni sa ministarstvom ni sa zakonom. Zakon kao zakon je dobar.
Ne znam uopšte koji je problem i zašto ste vi sad ovde apostrofirali ministarstvo. Vi i ja se ne razumemo oko službene upotrebe jezika i pisma. Ja imam jedan stav, a vi imate drugi stav. Oko svega drugog smo razgovarali. Neke amandmane vaše smo i prihvatili, partije PUPS-a smo prihvatili, niz amandmana je prihvaćeno. Ovaj zakon nije prvi put u Skupštini. Isti ovaj istovetni tekst je bio i pre godinu dana u Skupštini Srbije, pa, nažalost, pala je Vlada i taj zakon nije usvojen.
Hoću da kažem da ne vidim čemu vaša kritika na račun ministarstva. Nijedan zakon nije došao još u Skupštinu a da nije bilo nijednog amandmana. Mora biti amandmana. Ja sam vrlo zadovoljan što je tih amandmana samo 30-ak. Opet kažem, nemojte zbog toga što se sa vašom poslaničkom grupom nismo sporazumeli oko službene upotrebe jezika i pisma, da sada to na neki drugi način ovde predstavljate. Uostalom, meni je veoma žao što je povučen zakon, ali, evo prilike da u nekom narednom periodu za koji se nadam da neće biti dugačak pokušamo da rešimo i ta pitanja upisa u registar udruženja, možda i na način kako ste vi predložili da još jedanput razmotrimo celu tu situaciju u svetlu pripreme, odnosno utvrđene radne verzije zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma. Predlažem da na taj način razgovaramo. Ovo svakako nije način, kako ste vi ovde započeli.
Dakle, ponavljam, žao mi je što je povučen zakon. Zakon je povučen isključivo zbog toga da bi Narodna skupština imala dovoljno vremena da se izjasni o pitanju izglasavanja nepoverenja Vladi, da o tome vodi jednu raspravu i nakon toga da vodi raspravu o budžetu. Bilo bi neodgovorno i od mene kao ministra da sam insistirao da ovaj zakon ostane, jer bi možda moglo da dovede u pitanje da li se do kraja redovnog zasedanja može izvršiti ono što treba da se izvrši, a to je da se usvoji budžet i da se normalno glasa i o pitanju nepoverenja Vladi.
PREDSEDNIK: Zahvaljujem, gospodine ministre. Reč ima gospodin Pásztor.
BÁLINT PÁSZTOR: Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, nisam zadovoljan sa vašim odgovorom. I dalje smatram da ste trebali imati razumevanje za poslanike, da ste trebali prethodnih nedelja razgovarati sa nama, a da ste tako uradili, verujem da ste možda bili u mogućnosti da svedete broj amandmana na ovaj zakon na svega desetak. I desetak amandmana se sigurno može uraditi u jednom danu. Ako bismo to postigli, odnosno ako smo to postigli, onda ovu značajnu oblast ne bi uređivali potpuno anahroni zakoni iz perioda SFRJ.
Pitajte, gospodine ministre, predstavnike trećeg sektora šta misle o ovome, da ste vi povukli ovaj zakon. Da ste razgovarali sa narodnim poslanicima, siguran sam da bismo mogli postići kompromisno rešenje, ali kompromisno rešenje se može postići jedino u razgovorima, dogovorima, a bez spremnosti na razgovore kompromis nije moguće postići. Zbog toga sam rekao da je ovaj dom uspeo da usvoji četiri vrlo značajna zakona u vezi lokalne samouprave pre tačno godinu dana, zbog toga što ste vi išli od poslaničke grupe do poslaničke grupe i postizali ste rezultate, postizali ste dogovore sa narodnim poslanicima, a zahvaljujući tome od pre godinu dana, u izveštaju Evropske komisije o Srbiji postoje tri pozitivne činjenice. Te pozitivne činjenice, odnosno dve od tri, su postignute upravo u tim danima kada je Skupština donosila zakone iz sfere lokalne samouprave.
Jedna pozitivna činjenica iz izveštaja Evropske komisije o Srbiji je to da smo uspeli da postignemo zakonske garancije za finansiranje nacionalnih saveta nacionalnih manjina. Druga pozitivna činjenica je to da smo uspeli regulisati nadležnosti Komisije za međunacionalne odnose lokalnih samouprava, pošto ste prihvatili ove naše amandmane. Treća pozitivna činjenica je formiranje ministarstva za ljudska i manjinska prava. Te inicijative su potekle od tadašnje opozicije, od SVM. Ako vi niste spremni da razgovarate danas sa opozicijom i nekim strankama iz vladajuće koalicije, onda Evropska komisija neće biti u mogućnosti sledeće godine da da pozitivna mišljenja u vezi napretka na evropskom putu Republike Srbije.
Još jednu rečenicu da kažem. Tu je problem Zakona o sedištima sudova i javnih tužilaštava. Ukazujemo na taj problem više od mesec i po dana. Trebalo je taj zakon da povučete iz skupštinske procedure, a ne Zakon o udruženjima, jer Vlada trenutno nema većinu za izglasavanje Zakona o sedištima sudova i javnih tužilaštava. Hvala.
PREDSEDNIK: Gospodin Maraš ima reč. Pre Vas ipak gospodin ministar. Izvolite.
MILAN MARKOVIĆ: Hvala, gospodine Maraš, na razumevanju. Moram samo da kažem jednu stvar, nije da nismo razgovarali. Svaku poslaničku grupu sam zvao i neki su prihvatili da razgovaramo, neki su smatrali da to nije potrebno. Znam pouzdano, zvao sam SRS, razgovarao sa gospodinom Todorovićem, zvao sam LDP, u LDP sam imao razgovore, bio je gospodin Ostojić, u PUPS sam imao razgovore, u DSS-NS sam imao razgovore o ovom zakonu, sa vama sam razgovarao, istina telefonom, ali sam poslao pomoćnike ministre da razgovaraju sa vama stručno, jer smo se dogovorili da bude stručan razgovor. Bili ste vi i gospodin Varga i dogovorili smo da budu stručni razgovori. Koleginicama sam dao instrukcije, one su sa vama razgovarale.
Nisam mogao da prihvatim amandmane koje ste podneli. Jedan spor je bio u vezi upravnog nadzora, vi ste se pozivali na omnibus zakon, ja sam se pozivao na Zakon o državnoj upravi, i dalje smatram da sam u pravu. Nisam mogao da pristanem da nadzor na teritoriji AP Vojvodine vrši organ AP Vojvodine. Nadzor je posao državne uprave i njega vrše organi državne uprave Republike Srbije, dakle Vlada. To je bio jedan deo.
Drugo je taj upis u registar. Rekao sam vam - priprema se novi zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma i rekao sam, ukoliko taj novi zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma bude u pravcu koji ste vi želeli vašima mandmanom, kažem vam, sigurno će se on primenjivati na upis u registar. U ovom momentu nisam spreman da prihvatim upis u registar na način kako ste to hteli. Insistiram na tome da bude srpski jezik, ćirilično pismo, smatram da je to u skladu sa Ustavom i našim pozitivnim propisima, ali evo, ne vidim zašto je to razlog da mi diskutujemo ovde, kada su povučeni zakoni. Vlada je povukla zakone, nisam ja povukao zakone, ja sam bio ovde, sedeo, u međuvremenu je stiglo obaveštenje Vlade, povučeni su zakoni, Vlada je procenila da nema dovoljno vremena da se svi ti zakoni nađu na dnevnom redu.
Gospodine Pásztor, od jutros mi raspravljamo svega dva amandmana, celo pre podne, a vi hoćete da me ubedite da možemo 30 i nešto amandmana o udruuženjima da raspravimo za jedan dan. Ne možemo raspraviti, jer ovde imamo koncepcijska neslaganja. Kolege iz SRS imaju potpuno drugačije viđenje pitanja ostvarivanje slobode udruživanja i istakli su to ovde. Za svaki svoj amandman će diskutovati svoje vreme, to je 100%. Nisam mogao da postignem sa SRS dogovor, kao što smo uspeli kada smo imali Zakon o lokalnoj samoupravi, lokalnim izborima, glavnom gradu, teritorijalnoj organizaciji. Tada smo svi ovde uspeli da postignemo konsenzus Skupštine, trudio sam se i drago mi je da su svi na to pristali, da imamo zajednički praktičan zakon. Ovde toga nemamo i nije realno očekivati da idemo sa Zakonom o udruženjima. U petak se ne radi, sveti je Nikola, u subotu Narodna skupština ne radi, u nedelju Narodna skupština ne radi, ponedeljak je praktično prvi sledeći dan. Znate da je prošli vikend bila odluka Narodne skupštine da neće raditi. Kako onda da uđemo u 25. sa nezavršenim amandmanima, a treba da se glasa o poverenju Vladi, odnosno predlogu za izglasavanje nepoverenja Vladi i treba da se usvaja budžet.
Prema tome, povučeni su zakoni. Nadam se da ćemo u januaru imati ove zakone na dnevnom redu. Gospodine Pásztor, opet vam kažem, sešćemo i razgovaraćemo o svemu još jednom. Velika mi je želja da SVM i vaša poslanička grupa glasa za ovaj zakon i da bude zadovoljna ovim zakonom. Imamo priliku u narednih mesec dana da pokušamo da se usaglasimo oko vaših amandmana i hajde ovo da okrenemo na pozitivno. Imamo priliku, ponovo ću se potruditi, ponovu ću razmotriti sve vaše amandmane, ponovo ćemo razgovarati, da vidimo da li možemo da nađemo neko zajedničko rešenje, možda i neki vaš amandman da preformulišemo. Sad imamo poslovničke mogućnosti za to. Hajde da posmatramo stvari pozitivno.
Lepo smo sarađivali sve vreme i u prošlom i u ovom mandatu i potrudiću se da to bude tako i sada, a sada vas molim da uvažite ovu odluku Vlade, da se povuku ovi zakoni. Ni meni nije drago zbog zakona koje sam radio, ali takve su prilike i tako moramo da radimo.
PREDSEDNIK: Gospodin ministar nema ograničenja, može da govori u svako vreme i nemam pravo da prekinem njegovo izlaganje. Osim toga, on je pokušao još jednom da nam kaže da ne postoje suštinski razlozi za skidanje zakona, naprotiv, da se radi o tehničkim razlozima, ali da to možemo preokrenuti u korist efikasnijeg rada i da ćemo vrlo brzo doneti zakon ako se tako budemo ponašali. Gospodin Pásztor, izvolite.
BÁLINT PÁSZTOR: Gospodine ministre, drago mi je što ste sada obećali da ćemo razgovarati o tim našim amandmanima kada bude ovaj predlog zakona vraćen u skupštinsku proceduru. Nadam se da će Skupština ovaj zakon usvojiti već u februaru, to je možda realno, ali od vas, gospodine ministre, očekujem umesto ovih objašnjenja i ulaska u meritum nekih amandmana koji sada neće biti razmatrani, samo jedan odgovor. Očekujem od vas, gospodine ministre, odgovor na jedno jednostavno pitanje - ko je odgovoran zbog toga što će udruženja građana raditi i u sledećim mesecima po zakonu iz 1982. godine?