Budžet za 2008. g. - rasprava o amandmanu SVM-a (u vezi finansiranja učeničkih domova i rekonstrukcije verskih objekata)
PREDSEDNIK: Reč ima predsednik Poslaničke grupe manjina, Bálint Pásztor.
PÁSZTOR BÁLINT (BALINT PASTOR): Gospodine potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, Savez vojvođanskih Mađara, Lista za Sandžak i Unija Roma Srbije su podneli zajednički amandman na član 6. Predloga zakona o budžetu za 2008. godinu. Taj amandman sadrži dva podamandmana i odnosi se na položaj nacionalnih manjina u budžetu Republike Srbije za 2008. godinu.
Ja sam već više puta rekao i u načelnoj raspravi i u raspravi po amandmanima da smatramo neprihvatljivim da se nacionalne manjine u budžetu spominju samo na jednom mestu, samo na jednoj poziciji, bez obzira na činjenicu što nacioanlne manjine zajedno sa Kosovom i Metohijom čine jednu trećinu stanovništva Republike Srbije, a bez AP Kosovo i Metohija čine 18% stanovništva Republike Srbije.
Prvi amandman se odnosi na finansiranje onih učeničkih domova čiji osnivač nije Republika Srbija ili AP Vojvodina. Ima nekoliko takvih učeničkih domova. Ja bih kao primer takvih učeničkih domova želeo da navedem primer učeničkog doma Gimnazije za talentovane učenike u Senti, učenički dom Emaus u Mužlji, učenički dom Apacai u Novom Sadu i zrenjaninski devojački učenički dom. Ti učenički domovi su domovi gde prvenstveno stanuju i žive učenici mađarske nacionalnosti, ali sam siguran da takve učeničke domove imaju i druge nacionalne zajednice koje žive na teritoriji Republike Srbije.
Predviđeno je u budžetu u ekonomskoj klasifikaciji 472, 1.250.000.000 dinara u Ministarstvu prosvete, a u raspodeli ovih sredstava će odluku doneti u toku godine Ministarstvo prosvete. Znači, to su neraspoređena sredstva. Mi smo amandmanom predložili da se od ovih sredstava, znači od 1.250.000.000 dinara, deset miliona dinara izdvoji za finansiranje ovih učeničkih domova čiji osnivač nije Republika ili autonomna pokrajina. Ubeđen sam da zbog tih deset miliona dinara budžet ne bi bankrotirao. Znači, mislim da ukoliko postoji dobra volja u Vladi Republike Srbije, u Ministarstvu finansija i u Ministarstvu prosvete onda se od tih sredstava može obezbediti deset miliona za te učeničke domove čiji su osnivači nevladine organizacije nacionalnih manjina i tradicionalne verske zajednice, odnosno crkve nacionalnih manjina.
Molio bih gospodina Cvetkovića i ovom prilikom da prihvati ovaj naš amandman i da se dodele ta sredstva ovim učeničkim domovima, prvenstveno nacionalnih manjina. Inače bih želeo da naglasim da Republika Srbija ima jednu međunarodno pravnu obavezu da finansira rad ovih učeničkih domova. Naime, postoji bilateralni sporazum između Republike Srbije i Republike Mađarske o zaštiti srpske manjine u Mađarskoj i mađarske manjine u Srbiji. Dve sednice međuvladine mešovite komisije su održane poslednjih godina. Na tim sednicama međuvladinih mešovitih komisija usvojeni su zapisnici i u oba zapisnika postoji ova obaveza, odnosno Republika Srbije je preuzela na sebe obavezu da će finansirati rad ovih učeničkih domova.
Prva sednica međuvladine mešovite komisije održana je 13. decembra 2004. godine i 6. tačka tog zapisnika govori o ovoj obavezi Vlade Republike Srbije, a druga sednica međuvladine mešovite komisije između Srbije i Mađarske održana je 10. novembra 2005. godine, a u tom zapisniku tačka 14 govori o obavezi Vlade Republike Srbije da finansira ove učeničke domove.
Nije dobro što već više godina Vlada Republike Srbije krši svoju međunarodnu obavezu u pogledu finansiranja, odnosno nefinansiranja ovih učeničkih domova čiji su osnivači nevladine organizacije i tradicionalne crvke, odnosno verske zajednice nacionalnih manjina, pa smo predložili amandmanom da se to protivzakonito stanje promeni i zbog toga apelujem na gospodina Cvetkovića da prihvati ovaj amandman Saveza vojvođanskih Mađara, Liste za Sandžak i Unije Roma Srbije.
Drugi deo amandmana odnosi se na gradnju, održavanje, hitne sanacije i rekonstrukciju verskih objekata, tradicionalnih crkava i verskih zajednica nacionalnih manjina. Na osnovu Ustava su sve verske zajednice i crkve ravnopravne u Republici Srbiji. Mađari imaju tri tradicionalne crkve, to su katolička crkva, reformatska crkva i evangelistička crkva. Nažalost, iz Vlade Republike Srbije se izdvaja jako malo sredstava za rekonstrukciju verskih objekata, katoličke, reformatske i evangelističke crkve, pa smo ovim amandmanom predložili da se 180 miliona dinara izdvoji u 2008. godini za hitne sanacije, rekonstrukciju verskih objekata, crkava nacionalnih manjina.
U budžetu je predviđeno 28 milijardi dinara za ovu namenu, odnosno 180 miliona za ovu namenu na poziciji Ministarstva vera, pa smatramo da bi bilo dobro da od tih planiranih 180 miliona 28 miliona bude izdvojeno za rekonstrukciju verskih objekata nacionalnih manjina. Nažalost, nijedan od ovih amandmana nije prihvaćen na sednici Vlade Republike Srbije. Želeo bih da citiram obrazloženje Vlade Republike Srbije zbog čega se ne prihvataju ovi amandmani Saveza vojvođanskih Mađara, Lista za Sandžak i Unije Rome Srbije. Vlada Republike Srbije kaže da nije moguće usvojiti ove amandmane iz razloga što je finansijskim planovima Ministarstva prosvete i Ministarstva vera precizno definisano za koje namene je moguće trošiti planirane iznose.
Ja bih želeo da kažem da prema mojim saznanjima, finansijski plan ministarstva nije iznad zakona, nije iznad Ustava, nije iznad ni jednog zakona. U hijerarhiji pravnih akata, budžet Republike Srbije treba da bude iznad finansijskog plana ministarstva, pa mi nije jasno, jednostavno ne mogu da prihvatim da se naši amandmani odbijaju, amandmani koji su podneti na Predlog zakona o budžetu za 2008. godinu, iz razloga što naši amandmani nisu u saglasnosti sa finansijskim planovima ministarstava.
Iz tog razloga molim gospodina Cvetkovića da prihvati ove amandmane. Prihvatanjem ovih amandmana bi položaj nacionalnih manjina bio drugačiji, bio bi bolji, u predloženom budžetu za 2008. godinu, pa bih molio gospodina Cvetkovića da u ime Vlade prihvati ove amandmane. Hvala.
PREDSEDNIK: Hvala Vama.