Postavite pitanja Bálintu Pásztoru ovde >>
Igor, 13.08.2012.: Postovani gospodine Pastor, korespondirali smo u vezi sticanja madjarskog drzavljanstva,i mogu Vam reci da ste mi mnogo pomogli sa Vasim sugestijama i konstruktivnim odgovorima i ovom prilikom Vam se neizmerno zahvaljujem na tome.Bio sam u Segedinu na razgovoru i uzeli su mi papire.Naime,mene interesuje koliko traje procedura obrade zahteva ako je zahtev podnet iz Segedina,tj iz Madjarske,odnosno da li procedura ide malo brze nego da je zahtev podnet iz Srbije? Unapred zahvalan |
P.B., 14.08.2012.:Raduje me ako sam uspeo da vam pomognem. Nezahvalno je bilo šta reći u vezi trajanja procedure. Očekujte najmanje tri meseca, ali može da traje i duplo duže. Nema pravilnosti, tj. ne mogu vam sa sigurnošću tvrditi da će trajati kraće nego da ste zahtev podneli u Srbiji, ali je verovatno tako.
Zeljko Cvijanovic, 05.08.2012.: Postovani g-dine Pastor, kako objasnjavate cinjenicu da je u Vojvodini poslednjih 8 godina Pokrajinski sekretar za obrazovanje bio madjarske nacionalnosti, da sluzbena lica MUPa madjarske nacionalnosti mogu imati i dvojno drzavljanstvo, a da nov izborni zakon u Madjarskoj onemogucuje cak i da srbi imaju svoje predstavnike.Molim Vas odgovor o reciprocitetu? |
P.B., 06.08.2012.:Poštovani gospodine Cvijanoviću,
Razumem na šta aludirate, ali ne mislim da je slika toliko jasna. Nije dobro kada se objavljuju delovi studija o položaju srpske manjine u regionu, jer rečenice istrgnute iz konteksta mogu dovesti do pogrešnih zaključaka i dobronamernom čitaocu. Da krenemo redom: treba biti svestan toga da Srba u Mađarskoj živi toliko koliko ima otprilike Grka ili Čeha u Srbiji. Ali ovo nije najbitnije. U Vojvodini je pokrajinski sekretar za obrazovanje u poslednjih 12, a ne 8 godina mađarske nacionalnosti (gospoda Bunjik, Jegeš i Deli), to je činjenica. Što se tiče MUP-a, mislim da je dobro što je na našu inicijativu izmenjen Zakon o policiji i što pripadnici nacionalnih manjina ne treba da biraju između državljanstva matične države i zaposlenja u policiji. Istovremeno želim da Vas podsetim da u policiji radi mnogo lica koja imaju dvojno: srpsko-hrvatsko, srpsko-bosansko državljanstvo (ogromnom većinom se radi o ljudima srpske nacionalnosti). U Mađarskoj ne postoji smetnja da se ljudi sa dvojnim državljanstvom rade u policiji, a tamošnji Srbi mogu zatražiti državljanstvo naše zemlje.
Položaj srpske manjine u Mađarskoj dosta dobro poznajem, jer imam veliki broj poznanika, pa i prijatelja među njima. Godinama smo održavali zajedničke sednice Samouprave Srba u Mađarskoj i Nacionalnog saveta Mađara iz Vojvodine. Srpska Gimnazija u Budimpešti je jedna od najuglednijih institucija u toj zemlji. Među đacima nisu samo Srbi već i vojvođanski Mađari, pa i tamošnji moji sunarodnici. Ta škola primera radi bez bilo kakvih problema i ograničenja može da koristi udžbenike iz Srbije. Mogli bismo razgovarati i o drugim institucijama Srba u Mađarskoj.
Ne tvrdim da je položaj vaših sunarodnika u Mađarskoj idealno, ali nije ni naše ovde. Mislim da vojvođanski Mađari i Srbi iz Mađarske treba da sarađuju, jer možemo pomoći jedni drugima.
Tatjana Dovedan, 05.08.2012.: Postovani, molim Vas recite mi da li je moguce dobiti drzavljanstvo i na osnovu predaka iz Bosne i Hercegovine, jer je i ona bila pod Austo-Ugarskom vladavinom, ako je moguce koji period i koja teritorija dolazi u obzir? Unapred zahvalna! |
P.B., 06.08.2012.:Poštovana Tatjana,
Predlažem Vam da se ovim pitanjem obratite Konzulatu Mađarske u Subotici ili Beogradu. Bosna jeste određeno vreme bila deo Austrougarske, ali od onih koji zakon primenjuju zavisi kako tumače taj propis. Bilo je puno pitanja sličnih Vašem. Svima sam savetovao da se ovakvim pitanjima obrate Konzulatu Mađarske. Moje lično mišljenje je da u ovakvim slučajevima nisu ispunjeni uslovi za sticanje državljanstva, ali pitajte nadležne za svaki slučaj.