Završena načelna rasprava o budžetu
Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu raspravu o Predlogu budžeta za 2009. godinu. Nastavak rasprave zakazan za sutra u deset časova, a u 11 sati sastaće se šefovi poslaničkih klubova i premijer Cvetković.
Skupština Srbije završila je načelnu raspravu o Predlogu budžeta za 2009. godinu, a poslepodnevno zasedanje obeležile su kritike poslanika opozicije koji su isticali da budžet ne može biti i restriktivan i razvojan, kako tvrde predstavnici Vlade. Sednica Parlamenta se nastavlja sutra u deset časova. Poslanik Demokratske stranke Srbije Nenad Popović ocenio je da je budžet "kontinuitet trulih kompromisa" i da nije ni, krizni, ni razvojni, ni restriktivan.Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović naglasio je da su predstavnici vladajuće koalicije namerno kasnili sa dostavljanjem Predloga budžeta za 2009. godinu, kako bi se prešlo na privremeno finansiranje. Todorović je istakao da je ranije trebalo razgovarati sa poslanicima oko Predloga budžeta, jer bi se time mnoge stvari rešile. Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić potvrdio je da je dobio poziv za konsultacije o budžetu, ali je konstatovao da se "predsednik Vlade kasno setio da se konsultuje sa poslanicima". Poslanici SRS nastavljaju praksu sa prethodnih sednica Parlamenta, bojkotom govornika SNS.
SVM najavljuje podršku
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je da će četiri poslanika te stranke glasati za budžet, ali i da sa žaljenjem može da konstatuje da evropske integracije nisu na pravi način obuhvaćene i predstavljene budžetom za 2009. godinu.Pastor je istakao da sumnja u uspeh Srbije u tom procesu sa svega 53 zaposlena u Kancelariji za evropske integracije navodeći da je u Mađarskoj više hiljada ljudi radilo na tim poslovima da bi posle 15 godina od potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ta država postala član EU. Zoran Ostojić iz LDP-a rekao je da su predstavnici vladajuće koalicije pokazali da su nesposobni i da ne žele da budžet bude usvojen, već da žele privremeno finansiranje.Poslanici vladajuće G17 plus naveli su da će podržati predloženi budžet ukazujući na važnost jednostrane primene Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Prihodi, rashodi, deficit
Predlogom zakona o budžetu za sledeću godinu predviđeno je 698,8 milijardi dinara prihoda, 714,8 milijardi dinara rashoda i deficit u nivou od 1,5 odsto bruto domaćeg proizvoda.Na predlog budžeta stigla su 252 amandmana, a od opozicionih stranaka samo Liberalno demokratska stranka nije uložila nijedan amandman, a tokom dosadašnje rasprave poslanici opozicije budžet su okarakterisali kao nerelan ističući da ne odražava stanje u kojem se nalazi Srbija, te da je nedovoljno restriktivan.Premijer Srbije Mirko Cvetković rekao je da je budžet za 2009. godinu restriktivno-podsticajni. "Budžet je najvažniji zakon, a ovaj ima još veći značaj, imajući u vidu aktuelne ekonomske i finansijske okolnosti", rekao je Cvetković.
Odbor za finansije podržao set finansijskih zakona
Odbor Skupštine Srbije za finansije podržao je predloge sedam finansijskih zakona o kojima će se raspravljati na sednici Parlamenta o budžetu za 2009. godinu.Predlozima pratećih zakona predviđene su izmene zakona o porezu na imovinu, akcizama, carinskoj tarifi, administrativnim taksama, porezu na dohodak, kao i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje i o penzijsko-invalidskom osiguranju."Zbog primene prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom, od 1. januara iduće godine, prihodi budžeta biće manji za oko 24 milijarde dinara", istakao je državni sekretar u Ministarstvu za finansije Janko Guzijan.Prema njegovim rečima, da bi se nadomestio taj nedostatak, pored redovnog usklađivanja sa inflacijom, predviđa se dodatno povećanje akciza na gorivo, pivo, cigarete i kafu i po tom osnovu prihodi budžeta u idućoj godini bi trebalo da budu veći za oko 15 milijardi dinara.Predloženo je i smanjenje carine na uvoz automobila iz EU sa 20 na 10 odsto, dok bi carina na uvoz autombila iz drugih zemalja bila 12,5 odsto.Porez na kamatu na štednju, kao i porez na prenos apsolutnih prava i na kapitalnu dobit u trgovini hartijama od vrednosti bio bi ukunut samo tokom 2009. godine.Izmenama Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju predviđeno je da se u idućoj godini penzije ne usklađuju sa troškovima života i inflacijom, već da se isplaćuju u istom iznosu kao i u decembru 2008. godine.Odbor za finansije podržao je i Predlog sporazuma o zajmu Međunarodne banke za obnovu i izgradnju od 32 miliona dolara, koji je namenjen unapređenju usluga na lokalnom novou.
Sutra konsultacije sa premijerom
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović zakazala je za sutra u 11 časova sastanak sa šefovima poslaničkih klubova, kojem će prisustvovati premijer Mirko Cvetković i ministarka finansija Diana Dragutinović."Na budžet i prateće zakone podneto je 530 amandmana i nemoguće je raspravu o njima završiti do 29. decembra kada se završava redovno jesenje zasedanje", istakla je portparol DS Jelena Trivan.Prema njenim rečima, na sutrašnjem sastanku predstavnici Vlade trebalo da objasne koncept budžeta i koji su amandmani prihvatljivi, "kako bi opozicija jedan broj povukla, a Vlada jedan broj prihvatila".
Opozicija traži glasanje o nepoverenju Vladi
Predsednica Skupštine Slavica Đukić-Dejanović rekla je da će u dogovoru sa predlagačima inicijative zakazati dan za glasanje o nepoverenju Vladi. Poslanici SRS, DSS i NS, uz nove krititke na račun Vlade, tražili su da se zakaže izjašnjavanje o njihovoj inicijativi, jer je nedavna sednica o toj temi završena bez glasanja.Predstavnici vladajućih stranaka ukazali su da opozicija nije imala većinu za svoju inicijativu, dok su poslanici opozicionih stranaka istakli da vladajuća većina nije imala kvorum da ih pobedi."Sednica o nepoverenju Vladi nije završena, jer se nije glasalo, a to se mora učiniti da bi se videlo da li vlada ima većinu, rekao je Slobodan Samardžić iz DSS."Ako podnosioci inicijative žele da se rasprava okonča, onda treba i da obezbede većinu za glasanje", poručila je šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija.Prema njenim rečima, vladajuća većina stavila je raspravu o Vladi na dnevni red, dala duplo vreme za raspravu, a želela je da da i kvorum za glasanje.