„Zavejan” poštar iz Nemanjine
Saziv za održavanje vanredne sednice Skupštine Srbije napisan je u Vladi, ali neće biti aktiviran dok ne bude stigao potvrdan odgovor iz svih poslaničkih klubova vladajuće koalicije, saznaje “Dnevnik” od dobro obaveštenih izvora.
Mada je najavljivano da će se poslanici pozabaviti brojnim zakonskim predlozima, “Dnevniku” je rečeno da će se na prvoj vanrednoj sesiji samo naći kadrovska rešenja – izbor članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.
U srpskom parlamentu od juče posle podne su u iščekivanju saziva za narednu sednicu, koji treba da stigne iz Vlade Srbije. Generalni sekretar Skupštine Veljko Odalović nije za “Dnevnik” isključio mogućnost da iz Nemanjine ulice saziv stigne, ali i dodao da potom treba da uslede i konsultacije s predstavnicima poslaničkih grupa, tako da se održavanje sednice, kako stvari sada stoje, “ne očekuje pre utorka ili srede”. Iako Odalović tako procenjuje, “Dnevnik” saznaje da su još juče počele telefonske konsultacije i prebrojavanje poslanika da bi sednica mogla početi.
Dok zvanično iz Vlade nisu mogli da potvrde bilo kakve detalje, nezvanični izvori “Dnevnika” rekli su nam da je saziv za sednicu napisan, ali da se trenutno vode konsultacije na nivou vladajuće koalicije i da sednica neće biti obnarodovana dok odgovor svih ne bude potvrdan. Naši izvori navode da nakon što su usvojene izmene zakona o “muzičkom“ dinaru i povučen iz procedure zakon o razvojnoj banci Srbije, URS više ne bi trebalo da bude “sporan” i da bi poslanici te stranke trebalo da podrže rad parlamenta. Spekuliše se o tome da bi problem mogao napraviti i SPO sa svoja četiri poslanika, nakon što je došlo do nesuglasica članova Vlade izabranih iz redova SPO-a, koji su došli u sukob sa sopstvenom strankom.
– Ne mogu ništa da kažem dok ne vidimo dnevni red jer na hipotetička pitanja trebalo bi da dajem hipotetičke odgovore – kaže kratko za “Dnevnik” direktor SPO-a Aleksandar Jugović. – Kada ga pogledamo zvanično, u dogovoru s Demokratskom strankom odredićemo dalji pravac našeg parlamentarnog delovanja.
No, ima onih koji tvrde da nije SPO jedina stranka vlasti koja može biti kamen spoticanja. Dobro obavešteni izvori tvrde da se o sednici još uvek nije izjasnio ni SDP Rasima Ljajića.
Prvobitni plan je bio da se sednica održi 31. januara, a potom je datum pomeren na 7. februar. U paketu koji čeka usvajanje je pedesetak dokumenata Vlade. Polovina su zakoni, a ostalo sporazumi. Najviše je pravosudnih i obrazovnih akata. Ima i nekoliko kredita, koji ne mogu biti korišćeni bez potvrde poslanika, među kojima je i novac za ”Galeniku”, ali i ratifikacija sporazuma bez koji nema odlaska naših mirovnih misija u inostranstvo.
I pored neizvesnosti o tome kada će i da li će biti sednice, poslanici SVM-a se za nju spremaju i pišu amandmane. Šef kluba manjina Balint Pastor kaže za “Dnevnik” da je ta partija posebno zainteresovana za izmene Krivičnog zakona i propisa iz sfere obrazovanja.
– Trebalo bi održati sednicu, iako mi se u ovom trenutku čini da je atmosfera takva da ne bismo mogli normalno raditi ceo februar i sve što je predloženo izglasati. Možda se razmišlja da sednicu ne treba ni započeti, ako je ne možemo završiti – objašnjava Balint za “Dnevnik”. – Ipak se nadamo da će sednice biti i pišemo amandmane. Oni koji su vezani za Zakon o obrazovanju ticaće se nadležnosti Vojvodine i saveta nacionalnih manjina. Povodom Zakona o arhivskoj građi bili smo kod ministra kulture Predraga Markovića i u velikoj meri usaglasili amandmane s njim. Reč je o tome da se omogući rad mešovite komisije koja utvrđuje broj civilnih žrtava i da li predlog zakona omogućava to istraživanje u punoj meri.
SVM i „sitna krađa”
SVM je najavio da će pokušati da putem amandmana izdejstvuje drastično smanjenje cenzusa za delo sitne krađe, istakavši da će “njegova podrška izmenama Krivičnog zakonika zavisiti od odnosa Vlade Srbije prema tom pitanju”. Iz te stranke izrazili su nezadovoljstvo što Vlada Srbije nije prihvatila inicijativu da se izmenama Krivičnog zakonika smanji cenzus od 15.000 dinara ispod kojeg se krivično delo kvalifikuje kao sitna krađa.
– Cifra od 15.000 dinara ne predstavlja malu vrednost za naše građane. Stanje je neodrživo, ovih dana su nam se ponovo žalili žitelji Čantavira u kojem su sitne krađe svakodnevne, a slično je i u Bačkom Gradištu. Čuli smo da nas je podržao i jedan od policijskih sindikata. Problem se nije javio preko noći, građani razmišljaju o uvođenju civilnih straža, a to nije rešenje – da ljudi sami uzmu pravdu u svoje ruke – upozorava Pastor za “Dnevnik”.
S. STANKOVIĆ