Zajedno protiv medijskog mraka

Opozicione stranke planiraju zajednički nastup za obaranje Dinkićevog zakona

Lideri opozicije u srpskom parlametu tvrde da se dogovaraju o zajedničkom dolasku na sednicu u danu za glasanje kako bi sprečili usvajanje izmena i dopuna Zakona o informisanju koje imaju za cilj gušenje slobode medija

BEOGRAD - Rasprava o amandmanima na Predlog izmena i dopuna Zakona o informisanju u pojedinostima počela je juče u Skupštini Srbije sa dva sata zakašnjenja zato što vlada nije dostavila mišljenje o poslaničkim amandmanima. Uz to veći deo rasprave protekao je bez direktnog televizijskog prenosa, što su predstavnici opozicije ocenili kao veliku bruku i sramotu za Srbiju i pozvali na zajedničko obaranje zakona!

- Šetkamo se ovde po hodnicima, čekajući da nam se smiluju i pošalju nam materijal za rad. Pošto su se pojedine vladajuće stranke pobunile i istakle da neće glasati za predložene izmene, pre svih PUPS i JS, sad ih ovi iz vlasti mole da pruže kvorum na dan glasanja. Pa to nema nigde - tvrdi lider NS Velimir Ilić.

- Opozicija mora da bude jedinstvena i dođe na sednicu kada se bude glasalo da zajedno oborimo zakon. Ovo je tri koraka unazad u demokratizaciji naše zemlje! Zakon ne da je loš, on je katastrofa! Istovremeno, prekida se prenos sednice, puštaju nekakav biciklizam. Pa, koga još interesuje što tamo neki voze bicikle! Namerno ovo rade, da javnost ne bi čula kakav zakon predlažu - ogorčen je lider NS-a.

Šef poslaničke grupe SRS Dragan Todorović tvrdi da će radikali uraditi sve da obore zakon.

- To je vrlo jednostavna stvar, treba doći u parlament i glasati protiv. Važno je da dođu svi - ističe Todorović.

Zoran Šami, poslanik DSS, ističe da će tokom rasprave ovaj zakon biti upamćen kao tragičan i dodaje da će ta stranka glasati protiv.

- Ovakav zakon je neustavan pošto je vlada na sedam članova zakona podnela šest amandmana, što znači da je 90 odsto dokumenta promenjeno, čime se krši ustavna procedura donošenja zakona. Neustavno je i zatvaranje medija na osnovu pokretanja postupka protiv glasila, jer pokretanje postupka ne znači ništa. Ovde se kažnjava bez suđenja! Šta će biti ako taj kome je glasilo zatvoreno proglasi nevinim? Hoće li država da plati štetu - zapitao je Šami i dodao da poslednji put moli DS da prestane da bruka državu i povuče zakon.

Jorgovanka Tabaković iz SNS ističe da je tvorac zakona ministar Mlađan Dinkić, koji želi da zatvori medije koji o njemu pišu.

- Dinkić ovim ponižava građane i opoziciju, ali i vlast i vladajuću koaliciju. Čime je on to zaslužio da ga vlada na ovakav način štiti? Neustavna je odredba kojom se zabranjuje prenos vlasništva za javna glasila, jer je Ustav propisao da se zabrana prava raspolaganja za privredne delatnosti ne može ničim ograničiti. To je ugrožavanje ustavnih prava - ističe Tabakovićeva.

Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor kaže da se oni neće izjašnjavati pre dana glasanja. Vladajuće stranke JS i PUPS ističu da neće glasati za izmene zakona, kao i opoziciona LDP, dok SPS ostaje pri stavu da je uzdržana. Izmene zakona zasad imaju podršku samo G17 plus i DS.

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)