Vlada vežba uvođenje poreza
NOVI SAD – Prema nezvaničnim najavama iz Vlade Srbije, vlada priprema nov predlog za aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom u kome bi se odustalo od solidarnog oporezivanja svih građana. Ideja je da se umesto dodatnog poreza, koji je izazvao veliko nezadovoljstvo, uvede porez samo za zaposlene u državnoj administraciji i javnim preduzećima čije plate prelaze republički prosek od 31.121 dinara. Razmišlja se i o otpuštanju viška zaposlenih u vladi i kompletnoj državnoj upravi, ali i o dodatnom smanjivanju troškova menadžera u javnim preduzećima.
Premijer Srbije Mirko Cvetković kaže da je paket mera koji je ugovoren sa MMF-om i dalje na snazi, ali će vlada zajedno sa MMF-om pokušati da iznađe neka rešenja koja bi olakšala situaciju.
– Sve opcije su na stolu. Oporezivanje još nije stupilo na snagu, a trebalo bi da počne posle rebalansa budžeta kada se donesu odgovarajući propisi. Međutim, ako se nađu neka povoljnija rešenja, ti propisi će biti odloženi do daljeg i pristupiće se primeni boljih rešenja – rekao je predsednik srpske vlade, odgovarajući na pitanje da li je vlada odustala od uvođenja solidarnog poreza od šest odsto na mesečne prihode građana iznad 12.000 dinara.
Pljačka građana
Najnoviji vladin predlog oporezivanja različito se tumači u političkim strankama. Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović kaže da je i ovaj, kao i prethodni predlog oporezivanja, pljačka građana koju SRS neće podržati.
– Ozbiljna država prilikom donošenja budžeta predvidi sve moguće događaje, a ekonomska kriza je već najavljivana prošle godine, pre donošenja budžeta. Ne znam šta bismo mogli da podržimo kad naša vlada stalno izlazi s novim stavovima, jer samo razmišlja kako da od naroda uzme pare – kaže Todorović u izjavi za "Građanski list".
Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina, kaže da će njegov klub podržati svaki predlog vlade ukoliko njeni članovi valjano objasne da je to jedini način da se država sačuva od bankrotstva.
– Ne mogu sada reći da li bismo podržali taj predlog, jer još nije ni stigao do nas. Svakako ćemo podržati svaki predlog za koji budemo sigurni da će spasti državu – kaže Pastor.
I poslanici da pomognu
Predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković Palma ističe da bi podržao predlog oporezivanja plata od 50.000 dinara i više.
– Kako da oporezujete nekog ko prima oko 30.000 dinara, a hrani, na primer, četvoročlanu porodicu? – pita Marković.
On je dodao da je poslanička grupa JS predložila da svi poslanici izdvajaju polovinu dnevnice za pomoć socijalno ugroženim grupama stanovništva. Marković je precizirao da bi poslanici trebalo da se solidarišu s onima koji nemaju i da 1.000 od 2.000 dinara, koliko iznosi dnevnica, daju porodicama koje jedva preživljavaju.
– Predložićemo skupštinskom administrativnom odboru da usvoji takvu odluku, jer građani Srbije nisu glasali za to da poslanici imaju plate, dnevnice i putne troškove koji mesečno iznose oko 250.000 dinara – naglasio je Marković.
Prema predlogu oporezivanja plata kritični su i u Liberalno-demokratskoj partiji (LDP). Poslanik LDP-a Slobodan Maraš, uz iznošenje sumnje da je predlog vlade dobar, kaže da ne može unapred reći da li će LDP podržati ovakav način popune budžeta dok ne bude dostavljen na uvid.
– Suština problema je što naša vlada luta, nema jasan cilj ni strategiju. U prilog ovoj tvrdnji ide činjenica da svaki dan izlazi s drugim predlogom. Mi smo još pre nekoliko meseci predlagali da teret krize ponajviše ponesu najbogatiji slojevi građana, ali to nije prihvaćeno – kaže Maraš.
Trenutni i očekivani iznosi prosečne plate
Prosečna neto zarada Neto zarada s novim porezom
Prosečna plata 31.121 29.960
Plata poslanika 105.000 97.522
Plata ministara 110.000 102.100
Plata direktora JP 220.000 202.700
Strah od reakcije građana
Srpska napredna stranka tvrdi da vest o tome da bi Vlada Srbije mogla odustati od najavljenog dodatnog oporezivanja plata i penzija pokazuje da ona ne zna kako da se suoči s ekonomskom krizom. Komentarišući tu mogućnost, zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić rekao je na konferenciji za novinare u Beogradu da se "vlada uplašila reakcije građana".
– Uplašili su se reakcije građana pa su odustali od toga, a kad budu shvatili da neće moći da popune budžet i idu na restriktivnu potrošnju, ipak će uvesti porez, samo će ga najaviti za dva-tri meseca umesto danas – rekao je on.
Oporezovati bogate
Član Ekonomskog saveta premijera Srbije Jurij Bajec kaže da bi trebalo oporezivati bogate, s platama većim od prosečne, po stopi od šest odsto te povećati akcize na benzin i porez na dodatnu vrednost.
– Na taj način obezbedilo bi se dodatnih deset do 25 milijardi dinara, što bi doprinelo prikupljanju 100 milijardi dinara – rekao je Bajec dodajući da je država, u okviru tih 100, našla način da sama uštedi oko 65 milijardi dinara.
On je objasnio da glavni vid štednje čini zamrzavanje plata i penzija u javnom sektoru, što donosi između deset i 15 milijardi dinara, kao i vraćanje novca dela budžetskih korisnika koji sami prihoduju i dela novca lokalnih zajednica, gradova, opština. Sva ministarstva zajedno treba da nađu još načina da uštede dodatnih 18 milijardi dinara, tvrdi on. Bajec je ukazao na procene da će ove
godine Srbiji opasti bruto domaći proizvod za oko dva odsto, pa samim tim i javni prihodi, i da tu nastaje problem. On smatra da će, zahvaljujući dogovoru sa MMF-om o aranžmanu u vrednosti od tri milijarde evra, koje će Srbija dobiti ove i iduće godine, biti stabilizovane devizne rezerve Narodne banke Srbije i potpomognuti stabilizacija kursa dinara, reprogramiranje dugova i očuvanje
radnih mesta.
G. LUKIĆ