Većina podržala Sporazum
Skupštine Srbije juče raspravljala o normalizaciji odnosa s Kosovom
Dačić: Neko je morao da stavi tačku na prošlost. Mi danas ne govorimo samo o pregovorima u Briselu, većbiramo kakvu ćemo Srbiju imati sutra - poniženu, u narodnim kuhinjama, ili jaku i razvijenu, u kojoj će biti lekova za sve i koja će biti lek za sve
Beograd - Briselski sporazum je prilika da Srbija pokuša da na drugačiji način brani svoje nacionalne i državne interese, a ne da slavi epske poraze. Ovo je najviše što se moglo. Sporazumom je omogućen i nastavak evropskih integracija, koje su za naš narod od suštinske važnosti.
Otvorili smo prostor da se o Kosovu razgovara na ravnopravnoj osnovi, uz saglasnost predsednika Srbije, i zato je važna i saglasnost i jedinstvo parlamenta - poručio je premijer Ivica Dačićposlanicima Narodne skupštine Srbije, na početku jučerašnje rasprave o Izveštaju o dosadašnjem procesu političkog i tehničkog dijaloga s Prištinom uz posredovanje EU.
Debati u zdanju na Trgu Nikole Pašića prisustvovala je većina ministara u Vladi Srbije, ali ne i prvi potpredsednik Aleksandar Vučić. Predsednik parlamenta Nebojša Stefanovićveruje da će Izveštaj biti usvojen ubedljivom većinom od apsolutnog broja poslanika. Protiv Sporazuma su samo predstavnici DSS, koji su predložili da izjašnjavanje o dokumentu bude prozivkom. Ostali poslanici, uprkos pojedinim zamerkama na tok i brzinu pregovora s Prištinom, smatraju da je izboren maksimum i da zaslužuje njihovu podršku.
Dačić je u obraćanju ocenio da će njegovu vladu možda neko danas osuđivati za ono što radi, ali će je sledeće generacije poštovati zbog hrabrosti koju je pokazala u rešavanju kosovskog problema. "U Sporazumu se nijednim slovom ne pominje nezavisnost Kosova, a njegovim neprihvatanjem sledila bi kosovska Oluja. Pitanje je - biti ili ne biti, zato mi danas ne govorimo samo o pregovorima u Briselu, većbiramo kakvu ćemo Srbiju imati sutra - poniženu, u narodnim kuhinjama, ili jaku i razvijenu, u kojoj će biti lekova za sve i koja će biti lek za sve", istakao je Dačić, dodajući da je neko morao da stavi tačku na prošlost, bedu i beskonačne poraze. On je poručio da je život potreban i na severu i na jugu, u celoj Srbiji, a ne razmišljanje "kako ćemo poginuti za veru i slavu".
Balint Pastor, šef poslaničke grupe SVM, rekao je da ta stranka podržava Vladu u stremljenjima "za što širu autonomiji Srba na Kosovu, za normalni život 7,1 miliona građana Srbije", a Dušan Petrović iz kluba Zajedno za Srbiju smatra da je Sporazum znak odgovornosti prema stvarnosti.
"Izboren je sporazum o unutrašnjoj podeli suvereniteta između većinske albanske i manjinske srpske nacionalne zajednice. Izboren je najveći maksimum i Sporazum je u najvećem interesu Srbije i naroda na KiM", istakao je Aleksandar Jugović, šef poslaničkog kluba SPO-DHSS, dok šef poslanika LDP Čedomir Jovanovićsmatra da" Sporazum nije poraz Srbije" i da će ga podržati. Ipak, Jovanovićje premijeru Dačiću poručio da Vlada treba da "iskoči iz šina Miloševićeve politike, koja nikada nije rešavala probleme".
Lider JS Dragan Marković Palma ocenio je da briselski dokument garantuje bezbednost Srbima na Kosovu, jer iza tog dogovora stoje SAD i EU. I PUPS, kako se čulo, podržava Sporazum, ali istovremeno očekuje da je to samo prvi korak ka rešavanju pitanja statusa Kosova.
Bojan Kostreš, šef poslanika LSV, istakao je da je njegova stranka uvek spremna da podrži Vladu kada ona ide u pravcu integracije sa EU. "Vi ste sada došli na one pozicije i stavove za koje smo se mi oduvek zalagali", poručio je Kostreš vladajućoj koaliciji. Poslanik Albanaca preševske doline Riza Halimi naveo je da je albanska zajednica posebno zainteresovana za uspešnu primenu Sporazuma.
Podršku je izrazio i URS, ali i DS, mada uz dosta kritike. "Sporazum nije ni idealan ni dobar, manjkav je, ali će ga DS podržati jer smatra da bi u ovoj situaciji nedostatak podrške vodio daljem propadanju Srbije, njenoj izolaciji, ugrozio bi bezbednost na Kosovu i prekinuo evrointegracije", rekao je šef poslanika demokrata Borislav Stefanović, uz upozorenje da će biti gotovo nemoguće da se Sporazum uspešno primeni.
Za razliku od svih ostalih u republičkom parlamentu, poslanici DSS smatraju da je briselski dokument "akt izdaje nacionalnih interesa" i da se o njemu građani moraju izjasniti na referendumu kako bi se Sporazum "mirno i legalno oborio". Slobodan Samardžić, šef kluba DSS, najavio je za 10. maj miting na beogradskom Trgu republike, posle kojeg će početi skupljanje potpisa za raspisivanje referenduma.
"Vi ste kao pregovarači bili ili lakoverni ili ste se ponašali po većutvrđenom scenariju. Mislim da je ovo drugo u pitanju, jer vas ne doživljavam kao naivne. To je scenario koji je davno napravljen, a Sporazum u svakom svom delu odražava Ahtisarijev plan", rekao je Samardžić, koji smatra da je to "za kosovske Srbe katastrofa, jer se moraju odreći svojih institucija i svoje države".
Desničari protiv Sporazuma
Tačno u 10 sati ispred Doma Narodne skupštine juče se okupilo nekoliko stotina pristalica desničarskih organizacija Dveri, Naši , Zavetnici i Obraz kako bi izrazili protest zbog Sporazuma o normalizaciji. Okupljeni su skandirali "izdaja", "gotovo je", "Ustaše" i "prodali ste Kosovo". Oko podneva pridružile su im se pristalice SRS, predvođene Nemanjom Šarovićem i Vjericom Radetom. Dok je trajao skup sa razglasa su čitana imena svih poslanika koji će podržati Vladin predlog, uključujući pre nedelju dana parafirani Sporazum. Okupljenima se obratio bivši funkcioner SNS, samostalni poslanik Borislav Pelevićkoji je rekao da su Srbi sa KiM "prodati". Protestu koji su organizovale Dveri naknadno su se priključili i poslanici DSS, čiji je potpredsednik Miloš Jovanovićkazao da je to ulično okupljanje važnije od skupštinske rasprave. Zgradu parlamenta obezbeđivale su jake snage policije i Žandarmerije.
Polemika poslanika DSS i Dačića
Izlaganje premijera Dačića bilo je praćeno glasnim negodovanjem i dobacivanjem poslanika DSS, kojima je predsednik Vlade potom poručio da je u vreme "njihove vladavine Kosovo proglasilo nezavisnost" i da sada treba da poštuju mišljenje većine i da rade u interesu Srbije. "To što neko neće da laže o Kosovu ne znači da ga manje voli od vas", rekao je Dačić, zapitavši da li je Srbija trebalo kao Severna Koreja da usmeri topove ka Kosovu.
MIRJANA R. MILENKOVIĆ