U Srbiji se politika i dalje vodi po kafanama
JEDAN DAN S POSLANIKOM: Balint Pastor, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara
Beograd - Mnoge zbunjuje, ali Balint je ime, a Pastor prezime jednog od najmlađih poslanika u novom sazivu Skupštine Srbije. Zastupa Savez vojvođanskih Mađara, ali i interese svih manjina u Srbiji, s obzirom na to da je predsednik prvog poslaničkog kluba manjina u istoriji srpskog parlamentarizma. Ostaće upamćeno da su baš zahvaljujući njegovoj inicijativi poslanici nacionalnih zajednica u Srbiji i praktično dobili mogućnost da se javnosti obraćaju na svom maternjem jeziku. Jedna od novina u tom smislu je i poslanička legitimacija na kojoj je njegovo ime napisano i na mađarskom jeziku. U razgovoru za Danas kroz šalu otkriva da bi sledeća inicijativa mogla da bude menjanje jelovnika u skupštinskom restoranu i dopunjavanje ponude vegetarijanskim jelima.
Ipak, glavna okupacija našeg sagovornika su svakako problemi manjinskih zajednica koje žive u Srbiji. Tvrdi da kroz politički angažman, poput ovog koji sad obavlja u parlamentu, treba podići svest u javnosti o tome da ovde žive manjine, da imaju određena zagarantovana prava i da se ona moraju obezbediti i u svakodnevnom životu. U parlamentu Srbije prvi put je formiran poslanički klub manjina i to je prema mišljenju Pastora značajan korak ka ozbiljnijem uključivanju manjina u državne institucije.
„To je dobar signal državi da postojimo i da činimo trećinu stanovnika Srbije. S druge strane, to je dobar signal i nacionalnim manjinama da vide da postoje poslanici koji zastupaju njihove interese. Jedino autentično manjinske stranke mogu da na pravi način zastupaju interes nacionalnih manjina, jer u tom slučaju ne postoje partijske ili frakcijske stege. Glasanje o budžetu je, na primer, pokazalo da poslanici DS nisu podržali amandman poslaničke grupe manjina o izdvajanju sredstava za nacionalne savete, čak ni pripadnici manjina koji su poslanici DS. Ne mislim da je razlog za to bio što misle da nacionalnim savetima ne treba dati novac, već je njihovo protivljenje posledica stranačke discipline“, objašnjava Pastor.
Posle nekoliko nedelja provedenih u skupštinskih klupama, rad parlamenta prema oceni našeg sagovornika nije zaslužio prelaznu ocenu. Govoreći o snalaženju u okolnostima koje je zatekao, Pastor, iako tih i strpljiv sagovornik, rezignirano konstatuje da „to jednostavno nije to“.
„Kada se uporedi parlamentarni rad u drugim državama, čak ne morate mnogo da idete daleko, onda je srpski parlament sasvim drugačiji. Mislim da poslanici Saveza vojvođanskih Mađara nisu doprineli toj atmosferi. Ne želimo da se spuštamo na neki nivo na kojem smatramo da ne treba da se odvija rad u parlamentu. Želimo uvek da kažemo svoje mišljenje i da budemo aktivni u parlamentarnom radu“.
Organizacija poslaničkih obaveza takođe je znatno otežana, a samim tim i usklađivanje s ostalim aktivnostima. Tako Pastor priznaje da za hobije nema mnogo vremena, ali, kako kaže, slušanje muzike je uvek dobrodošlo s obzirom na to da uglavnom putuje na skupštinska zasedanja iz Subotice gde živi. Na njegovoj plej-listi uglavnom se nalazi muzika s ex-YU prostora.
„Ogroman problem je što se unapred ne može znati dnevni red. U mađarskom parlamentu znam da se za pola godine unapred zna tačno kada će i šta biti na dnevnom redu i od toga nema odstupanja. A ja evo sad ne znam da li će sutra biti održana sednica. To nije problem zbog mog slobodnog vremena, nego zbog organizovanja drugih poslaničkih obaveza van ove zgrade, kao što je učestvovanje na nekim važnim skupovima ili komunikacija s građanima“, objašnjava sagovornik Danasa.
Kaže da su mu i vikendi često ispunjeni različitim obavezama, a posebno važno mesto za njega su susreti i druženje s biračima. U toku je organizovanje prostorija u kojima će mladi poslanik SVM subotom primati građane, a za veče je obezbeđeno osluškivanje običnog naroda u kafanama. To je, kako objašnjava, neka nova praksa koju uvode mladi poslanici njegove stranke.
- Za mlade poslanike je možda još važnije da subotom uveče izađu u grad i da u kafanama čuju šta misle birači, jer u Srbiji se i dalje politika vodi po kafanama i tamo se glavne stvari dešavaju. Nastojim da odvojim vreme i za to“, napominje on. Balint Pastor je zagovornik ideje da svaki čovek, a ponajviše političar, odnosno poslanik treba da ima profesiju, materijalnu pozadinu kako ne bi zavisio od političkih okolnosti. „Nisam nikada imao ideju da se bavim isključivo politikom. Pravnik sam i imam konsultantsku firmu. Iako smo svi mi, osim Borke Vučić, članovi političkih partija, smatram da svako treba da zadrži tu neku nezavisnost“, naglašava Pastor.
Svoje angažovanje u mađarskom Nacionalnom savetu smatra glavnom preporukom koja ga je dovela do poslaničkog mesta u svojoj stranci, a opredeljenje Saveza vojvođanskih Mađara da značajno podmladi poslanički kadar samo mu je išla u prilog. Činjenica da mu je otac Ištvan nedavno izabran za šefa stranke otvorila je prostor za različita govorkanja u javnosti o nepotizmu koji je zahvatio SVM.
Međutim, priznajući veliki uticaj koji je na njega imao otac, mlađi Pastor odmahuje glavom i „baca“ činjenice na sto. Ističe da je vrlo bitan podatak da je njegov otac 5. maja ove godine postao predsednik stranke, a da je on već u februaru postao poslanik.
„Dobro je što je tako, jer u suprotnom mislim da ne bi bilo baš ukusno da sin predsednika stranke postane narodni poslanik. Ovako, ja naravno ne vidim ništa loše što se u jednoj porodici više članova bavi politikom. Iskren da budem, mislim da mi ova okolnost baš i ne pomaže. Mislim da je moj otac stroži prema meni nego prema ostalim poslanicima“, kroz smeh se žali. Kaže da je još tokom devedesetih pokazao interesovanje za bavljenje politikom, jer je u porodici u toj meri slušao o političkom životu da, kako kaže, nije morao da gleda Dnevnik.
Biografija
Balint Pastor (Bálint Pásztor) rođen je 3. januara 1979. u Subotici, gde i danas živi. Diplomirao je 2001. na Pravnom fakultetu u Beogradu. Član je Odbora za inostrane poslove i Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije. Kako sam objašnjava, prelomni periodi za njegovu političku karijeru bili su protesti 1996/97. i 2000. godina. Kao član SVM, krajem 2000, kada je formiran DOS, angažuje se u centralnom izbornom štabu koalicije. Tada se praktično brinuo o tome da predizborni i izborni materijali budu štampani na mađarskom jeziku i da se distribuiraju dobro. Uspešno obavljen zadatak opredeljuje ga da zakorači ozbiljnije u politiku. Po sticanju zvanja diplomiranog pravnika odlučuje da se aktivira u radu nacionalnih saveta čije osnivanje upravo počinje. Od početka je član Nacionalnog saveta Mađara i predsednik Izvršnog odbora, što mu je ujedno i prvo radno mesto.
Razmišljam da podnesem amandmane na jelovnik
- Od svoje četvrte godine ne jedem meso, ali ne iz nekih ideoloških ili religijskih razloga, nego jednostavno ne volim meso kao što neko ne voli lubenice. Ipak, postoje izuzeci koji su čak i za političara teško objašnjivi, jer jedem pljeskavice i ćevape. Nemam baš nekog velikog izbora, te razmišljam da podnesem amandmane na meni jer neće biti dobro na duže staze - kaže Pastor i ujedno otkriva zašto je novinarsku ekipu Danasa tokom pauze za ručak primio u svojoj kancelariji a ne nekoliko spratova niže, u omiljenom „podrumu“ mnogih poslanika i skupštinskih izveštača. Famu u javnosti o ishrani poslanika potvrdili su nedavno i studenti koji su u anketi ocenili da je hrana u studentskim menzama solidna i jeftina, ali da je ponuda u Skupštini mnogo bolja i jeftinija. Mladi poslanik koji svakako da ima bliska iskustva sa studentskim životom šeretski priznaje: „Ako se u kvalitetu nešto radikalno nije promenilo od 2001, kada sam ja bio student, onda su studenti, naravno, u pravu, kao što je drug Tito rekao. Cene u skupštini su zaista smešne, ali kao što firme imaju menzu za svoje radnike, onda je opravdano da i poslanici imaju obezbeđenu hranu, jer su tu od 10 do 18 sati“.
IVANA KLJAJIĆ