TV manijaci iz skupštine
Evropa i svet imaju različita rešenja o tome kako televizije izveštavaju o radu parlamenta, ali nigde ne postoje slučaj da poslanici odbijaju da rade ukoliko nema direktnog TV prenosa sednice skupštine.
BEOGRAD - Sukob većine poslanika u Skupštini Srbije, koji odbijaju da rade ukoliko Javni servis direktno ne prenosi sednice parlamenta, i RTS-a, pokušaće da se reši danas na sastanku generalnog direktora RTS-a Aleksandra Tijanića sa šefovima poslaničkih klubova.
Ovaj problem odavno je rešen u zemljama Evrope i sveta: neke imaju posebne parlamentarne kanale, negde skupština sama plaća televizijske produkcije da prate njihov rad. Nigde, međutim, ne postoji slučaj da parlament zahteva od Javnog servisa da direktno prenosi sednice, i time uslovljava rad poslanika! U Srbiji će posebni parlamentarni kanal biti moguć tek za nekoliko godina, kada sve televizije pređu na digitalni signal.
Kako je u Engleskoj, Francuskoj, SAD...
Magistar Anđelka Mihić iz Centra za istraživanje i obrazovanje RTS-a u informaciji o svetskim iskustvima prenosa parlamentarnih zasedanja navodi da je poseban parlamentarni kanal jedno od rešenja, jer Javni servis mora da bude nezavisan i da služi građanima.
- U Velikoj Britaniji još 1992. uveden je poseban, parlamentarni kanal, koji je šest godina kasnije preuzeo BBC. Danas BBC parlament prati rad oba doma britanskog parlamenta. Veći deo sadržaja emituje se uživo, bez uređivanja i bez spikerskih ili novinarskih interpretacija. U Francuskoj su skupština i senat 1999. godine formirali dva parlamentarna kanala koja sami finansiraju, a vode ih posebne kompanije. Ovi kanali 24 sata imaju vesti iz parlamenta, ali svega 20 odsto prenosa sednica, dok su ostalo posebni televizijski programi koji se bave svim aspektima političkog života - navodi se u ovoj informaciji.
- U Švedskoj postoji kanal SVT 24 direkt, koji uživo i preko interneta prenosi sva događanja iz parlamenta, a javni servis, komercijalne televizije i novine mogu da preuzmu signal iz parlamenta.
- U Italiji postoji Kanal satelitare, čiji je prioritet prenos sednica parlamenta.
- U Češkoj javni servis snima i prenosi rad parlamenta, ali to emituje uglavnom noću, a u ovoj zemlji postoji i privatni TV kanal koji ima ugovor sa parlamentom i koji prati sva dešavanja. U Hrvatskoj HRT 2 direktno prenosi sednice Sabora, ali obično od 10 do 13.30 časova - navodi se u ovoj informaciji.
Rad Kongresa i Senata u SAD i Kanadi prenose neprofitne i nevladine TV mreže, koje potom program distribuiraju i ostalim televizijama. Program se nalazi na internetu, tako da u SAD postoji 12 sajtova na kojima se može pratiti program Kongresa.
- U Izraelu postoji Kneset netvork, TV kanal koji finansira Kneset (parlament Izraela), a produkciju obavlja nezavisna radio-difuzna kompanija. Da bi kanal bio gledaniji, omogućeno je svim radio-difuzerima da reemituju programe parlamentarnog kanala - piše u informaciji.
Šta se više gleda, tenis ili Skupština
Od današnjeg sastanka generalni direktor Aleksandar Tijanić očekuje da bude konstruktivan.
- Očekujem da se potvrdi interes parlamenta da se njegov rad učini javnim i da se prizna da Javni servis ima autonomiju uređivanja. I da se ponude dva rešenja, jedno privremeno, koje bi zadovoljilo sve interesne strane, i drugo dugotrajno, koje bi obezbedilo javnosti ono što treba, da bi se kvalifikovano odlučivalo o budućnosti - kaže za Press Tijanić.
S druge strane, predsednik Skupštine Slavica Đukić-Dejanović očekuje „usmeni dogovor“ sa RTS-om o direktnim prenosima sednica jer ne očekuje da će sadašnji saziv parlamenta prihvatiti da se direktni prenosi ukinu. Ona dodaje i da bi trebalo testirati građane šta bi radije gledali - tenis ili Skupštinu.
Poslanici o prenosima Skupštine
Nada Kolundžija, DS:
Neprihvatljivo je ponašanje pojedinih poslanika koji neće da rade bez TV prenosa, to je zloupotreba javnosti! Ne verujem da su građanima interesantne radikalske priče koje traju po osam sati. Toga nema ni u „Velikom bratu“.
Dragan Todorović, SRS:
Insistiramo na direktnim prenosima, da toga nema javnost ne bi mogla da čuje ništa o slučaju Krišto, platama u NIS-u, a DS i „Sveti Boris“ gase takve stvari i žele da ih spreče, pa zloupotrebljavaju direktora RTS-a.
Suzana Grubješić, G17:
Trajno rešenje je parlamentarni kanal, ali nema frekvencija. RTS nije u obavezi da prenosi zasedanja.
Dragan Marković Palma, SPS-JS:
Zalažem se za TV prenose, ali prednost dajem sportu umesto dosadnim svađama u Skupštini. Zašto bi moja deca i komšije gledali osam sati svađe ko će da ide u Strazbur, bolje da gledaju tenis.
Miroslav Markićević, NS:
Insistiramo na direktnim prenosima, neka građani vide za koga su glasali. Vladajuća većina od 128 poslanika je u opasnoj krizi, pa ukidanjem prenosa želi da spreči da gledaoci čuju šta 120 poslanika opozicije misli.
Balint Pastor, SVM:
Spremni smo da prihvatimo povremene odložene prenose, ali kao izuzetak. Siguran sam da se može naći neko rešenje kao u Hrvatskoj, Mađarskoj, Crnoj Gori.
Tadić: Neshvatljivo ponašanje
Predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da je neshvatljivo ponašanje poslanika koji ne žele da rade dok nema direktnog televizijskog prenosa.
- Reč je o jedinstvenom slučaju u svetu da su se parlamentarci jednodušno saglasili da neće raditi svoj posao dok ne počne direktan televizijski prenos. Zalažem se za javnost rada parlamenta i smatram da je što pre potrebno pronaći rešenje za ovaj problem. Možda i formiranjem skupštinskog kanala i korišćenjem kablovskog sistema za njegovu distribuciju. Ali, Skupština mora svoj posao da obavlja bez obzira na to da li kamere rade ili ne - kaže predsednik Tadić.
Fakti
- Ucenu poslanika da neće da rade bez direktnih prenosa na RTS-u prvi je kritikovao lider LDP-a Čedomir Jovanović, ali je kritikovao i dolazak direktora RTS-a na dogovor u Skupštini
- Jelena Trivan (DS) kaže da je nedopustivo da opozicija odbija da radi onda kada direktni prenosi sednica nisu mogući, i dodala da se time građanima oduzima mogućnost da na RTS-u prate druge sadržaje
BILJANA BOJIĆ