Sve isto, samo radikala nema
Republička izborna komisija do nedelje, 20. maja, treba da dodeli mandate poslanicima koji će u naredne četiri godine sedeti u Skupštini Srbije u ime 11 izbornih lista.
Po najavi još aktuelne predsednice parlamenta Slavice Đukić-Dejanović, konstitutivna sesija biće zakazana do 8. juna, budući da dan kasnije ističe zakonski rok da se taj posao obavi.
Kako sada stvari stoje, raspoloženje je da novi saziv prvi put sedne u skupštinske klupe 5. juna, pošto je utorak, po slovu Poslovnika, prvi radni dan u nedelji za parlamentarce, ali termin još nije utanačen. Tako će od početka narednog meseca u srpskom parlamentu sedeti 250 parlamentaraca, i to iz čak četrdesetak političkih stranaka, među kojima je i pet izbornih lista nacionalnih manjina. Jedan od kurioziteta ovog saziva svakako je činjenica da posle dve decenije u parlamentu neće biti poslanika SRS-a, pošto je stranka ostala ispod cenzusa.
Prva dama parlamenta ostaje dosledna u stavu da će mandatara za sastav nove vlade odrediti novoizabrani predsednik Srbije, čije ime će biti poznato posle drugog kruga koji će biti održan u nedelju. Na pitanje kada bi novi predsednik mogao početi razgovore sa strankama o mandataru, pošto prethodno mora da položi zakletvu u parlamentu, Slavica Đukić-Dejanović je odgovorila da predsednik ima dve mogućnosti – da položi zakletvu pred starim skupštinskim sazivom, koji je sada aktuelan da bi mogao početi razgovore o mandataru, ili da položi zakletvu posle verifikacije mandata poslanika novog saziva. Ako bi se gledao zakonski rok, sam predsednik države ima dovoljno vremena da obavi sve potrebne konsultacije, pošto nova vlada treba da bude izabrana u naredna tri meseca, odnosno do 8. septembra.
Koalicija „Pokrenimo Srbiju“ osvojila je 73 mandata, a oni će biti raspodeljeni na 11 partija, asocijacija i grupa građana. Najviše mandata – 55 – pripalo je Srpskoj naprednoj stranci, osam Novoj Srbiji, dva Pokretu „Snaga Srbije„, a po jedan mandat Bošnjačkoj narodnoj stranci, Pokretu socijalista, Koaliciji udruženja izbeglica u Srbiji, Narodnoj seljačkoj stranci, Romskoj partiji, Demokratskoj partiji Makedonaca, pokretu Privredni preporod i Asocijaciji malih i srednjih preduzeća i preduzetnika Srbije.
Prva mesta zauzimaju najviši funkcioneri SNS-a Tomislav Nikolić, Aleksandar Vučić, Jorgovanka Tabaković, Borislav Pelević, Goran Knežević, Vladimir Cvijan, Dragan Šormaz, Zorana Mihajlović. Uz njih su i Velimir Ilić, Dubravka Filipovski i Miroslav Markićević iz Nove Srbije, Milanka Karić i Dragomir Karić iz PSS-a, kao i Aleksandar Vulin (Pokret socijalista), Miodrag Linta (izbeglička udruženja), Marijan Rističević (NSS) i Srđan Šajn (Romska partija).
Sedam stranaka je u Koaliciji „Izbor za bolji život“, koja je na drugom mestu sa 67 mandata. Najviše poslanika imaće Demokratska stranka – 49 – potom Socijaldemokratska partija Srbije – devet, Liga socijaldemokrata Vojvodine – pet, a po jednog poslanika imaće Demohrišćanska stranka Srbije, Zeleni Srbije, Demokratski savez Hrvata i „Izvorni SPO“. Na čelu liste su Dragan Đilas, Ružica Đinđić, Dragoljub Mićunović, Rasim Ljajić, genetičar Miodrag Stojković, Jelena Trivan, Dušan Petrović. U vrhu su Vuk Jeremić, Gordana Čomić, Milica Delević, Bojan Pajtić, Dragan Šutanovac, Nada Kolundžija, Mirko Cvetković, Snežana Malović, Božidar Đelić, Oliver Dulić, Milan Marković, Goran Bogdanović, Borislav Stefanović. Poslanički mandat pripada Nenadu Čanku, ali i kandidatkinji LSV-a za gradonačelnicu Novog Sada Aleksandri Jerkov, kandidatu za gradonačelnika Zrenjanina Bojanu Kostrešu, Oleni Papugi, predsedniku Demokratske omladine Balši Božoviću, predsednici DHSS-a Olgici Batić, bivšoj funkcionerki SPO-a Sanji Čeković, Petru Kuntiću (DSHV)...
Koalicija SPS–PUPS–JS-a imaće 44 mandata, tako što će socijalistima pripasti 24, partiji penzionera 12, Jedinstvenoj Srbiji sedam i Pokretu veterana jedan. Po redosledu na listi, poslanici ove koalicije trebalo bi da budu Ivica Dačić, Jovan Krkobabić, Slavica Đukić-Dejanović, Dragan Marković Palma, Momo Čolaković, Dijana Vukomanović, Žarko Obradović, Milutin Mrkonjić, Milan Krkobabić, Petar Škundrić, Dušan Bajatović, Aleksandar Antić.
U Skupštini će 19 poslanika imati četiri stranke Koalicije „Preokret„, tako što će LDP imati 13 mandata, SPO četiri i po jedan Socijaldemokratska unija i Bogata Srbija. Očekuje se da će u poslaničke klupe sesti Čedomir Jovanović, Nataša Mićić, Svetislava Bulajić, Judita Popović, Nenad Milić, Bojan Đurić (LDP), Žarko Korać (SDU), Ranka Savić (ASNS–LDP), Zaharije Trnavčević (Bogata Srbija), Aleksandar Jugović, Žika Gojković, Aleksandar Čotrić, Mirko Čikiriz (SPO), Miljenko Dereta (nestranačka ličnost).
Pet stranaka zastupaće u naredne četiri godine Ujedinjene regione Srbije, koji su osvojili 16 mandata, od čega G17 plus 11, „Zajedno za Šumadiju” dva i po jedan Narodna partija, Koalicija za Pirot i Pokret „Živim za Krajinu“. Među prvima na listi su Mlađan Dinkić, Verica Kalanović, Predrag Marković i Suzana Grubješić (G17), Veroljub Stevanović (ZZŠ), Maja Gojković (NP), Boško Ničić („Živim za Krajinu“),
Demokratska stranka Srbije izašla je na izbore samostalno i u parlamentu će imati 21 poslanika. Prvi po redosledu su Vojislav Koštunica, Dragan Jočić, Slobodan Samardžić, Nenad Popović, Sanda Rašković-Ivić, Aleksandar Popović, Miloš Aligrudić, Marko Jakšić, Siniša Kovačević, Jovan Palalić i Petar Petković.
Savez vojvođanskih Mađara je osvojio pet mandata, a prvu petorku na listi čine Balint Pastor, Laslo Varga, Elvira Kovač, Arpad Fremond i Zoltan Pek. Na listi SDA prva dva mesta imaju Ifeta Radončić i Bajro Gegić, a kod Albanaca Preševske doline prvi je Riza Halimi. Listu „Sve zajedno“ predvodi Emir Elfić, dok će u ime liste „Nijedan od ponuđenih odgovora“ poslanik biti Nikola Tulimirović.
U klupe po redosledu
Narodni predstavnici će u skupštinske klupe sesti po redosledu na izbornim listama, s tim što se mora poštovati pravilo da trećina od njih budu žene. No, iako zakon striktno govori o redosledu na listi, ne znači da će poslanički mandat prihvatiti sva zvučna imena koja su na prvim „stavkama“. Zakon je ostavio mogućnost da oni ne prihvate poslanički mandat pa umesto njih u parlament ulaze naredni rangirani kandidati.
S. STANKOVIĆ