Skupština o sankcionisanju diskriminacije
Skupština Srbije razmotrila oko 140 amandmana na Predlog zakona o zabrani diskriminacije i sa radom nastavlja u sredu. Radikali kritikovali Predlog tvrdeći da popularizuje homoseksualizam, dok je vladajuća koalicija isticala njegov značaj za zaštitu ugroženih grupa. Vlada prihvatila šest od 446 amandmana na predloženi zakon.
Odložena sednica Odbora za odbranu i bezbednost
Sednica Odbora Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost, na kojoj je danas trebalo da se razmatraju pitanja o nadzoru nad radom Bezbednosno-informativne agencije, nije održana zbog nedostatka kvoruma.
Sednici nisu prisustvovali poslanici vladajućih stranaka, kao i niko iz BIA, dok su opozicioni poslanici iz SRS, DSS i Nove Srbije to oštro kritikovali, uz ocenu da se radi o izostanku civilne kontrole.
Parlament sutra neće raditi
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da parlament sutra neće raditi zbog obeležavanja desetogodišnjice početka NATO bombardovanja Srbije.
Đukić Dejanović je ponovila da će Vlada Srbije sutra održati sednicu koja će biti posvećena desetogodišnjici obeležavanja NATO bombardovanja.
"Poslanici će sutrašnji dan provesti u okviru partijskih aktivnosti na određnim lokacijima ili u okviru nekih zadataka koje imaju u lokalnim sredinama iz kojih su poslati u parlament", rekla je Đukić-Dejanović.
Srbi iz Bujanovca traže anketni odbor
Delegacija Srba iz Bujanovca zatražila je od Skupštine Srbije da formira anketni odbor koji bi utvrdio situaciju u kojoj žive nealbanci, kao i vanredan popis stanovništva u toj opštini.
Na sednici Odbora Skupštine Srbije za međunacionalne odnose, delegacija Srba navela je da se u Bujanovcu ne poštuju Ustav i zakoni Srbije, da se ćirilica izbacuje iz upotrebe, da se zapošljavaju osobe bez odgovarajuće stručne spreme, a da Srba nema na rukovodećim pozicijama u javnim preduzećima. Oni su naveli da se oko 80 odsto sredstava iz republičkog budžeta namenjenih Bujanovcu utroši za lokalnu infrastrukturu u selima sa albanskim življem, a oko 20 odsto u selima gde žive Srbi.
Jedini predstavnik Albanaca u Skupštini Srbije, Riza Halimi, rekao je na sednici Odbora da podržava ideju o formiranju anketnog odbora, ali da bi njegov rad trebalo da se odnosi i na Preševo i Medveđu. Halimi je rekao da su Albanci u Bujanovcu diskriminisani, a da su u katastrofalnoj situaciji i Romi u toj opštini.
Odbor Skupštine Srbije za međunacionalne odnose zaključio je da bi pre eventualne odluke o formiranju anketnog odbora o svim pitanjima trebalo tražiti odgovore od Vlade Srbije.
Skupština Srbije razmotrila je danas oko 140 amandmana na Predlog zakona o zabrani diskriminacije, a rad će nastaviti u sredu u 10 sati.
Poslanici Srpske radikalne stranke kritikovali su predloženi Zakon tvrdeći da je on suprotan Ustavu Srbije i da remeti pravni poredak zemlje.
"Predloženi zakon je loš, treba ga odbaciti, jer Ustav štiti građane Srbije od diskriminacije", tvrdili su radikali.
Istakli su da predloženi zakon služi vladajućoj većini da legalizuje jednu grupu ljudi koja ima drugačije seksualno opredeljenje, a da joj svi ostali vidovi diskriminacije nisu bitni.
Šef poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija rekla je da su amandmani na taj zakonski predlog podneti samo zbog toga da bi se govorilo protiv zakona, a ne da bi zakon bio poboljšan.
Poslanici Demokratske stranke Srbije kritikovali su uvođenje institucije poverenika za ravnopravnost, navodeći da tim poslom treba da se bavi zaštitnik građana i njegova služba.
Tokom prepodnevne rasprave poslanici SRS-a, koji su podneli najveći broj amandmana, najviše su insistirali na izmeni spornih članova o seksualnoj orjentaciji, pozivajući se i na stav Srspke pravoslavne crkve i drugih verskih zajednica.
Nada Kolundžija je istakla da "Zakon obuhvata sve kategorije koje su izložene diskriminaciji i pokazuje da li smo kao društvo spremni da osvojimo novi prostor slobode za osetljive grupe koje su zbog predrasuda izložene diskriminaciji".
Kolundžija je rekla da se zakon bavi afirmacijom društvenog miljea u kome diskriminacija bilo koga neće biti prihvatljiva, dodajući da je Srbija smogla snage da zakonom obuhvati sve kategorije koje su najosetljivije.
Kolundžija je navela da se zakon ne može svoditi samo na jedan član i jednu osetljivu kategoriju, "ali da se zbog očiglednog postojanja netrpeljivosti u društvu zakonom moraju zaštiti i oni koji imaju drugačiju seksualnu orjentaciju".
Balint Pastor (SVM) je najavio da će Poslanička grupa manjina podržati zakon, koji je prema njegovim rečima, jedan od najbitnijih propisa koji Skupština usvaja.
Pastor je ocenio da je Predlog zakona dobar i da je dobro što nije suštinski izmenjen, već su prvobitan koncept i namera predlagača ostali neokrnjeni.
Pastor je podsetio da ovaj zakon predstavlja i poslednji pravni uslov za ukidanje viza, "ali je mnogo važnije što će neke, u velikoj meri ranjive grupe, zakonom biti na sveobuhvatan način zaštićene".
Kritike radikala
Aleksandar Martinović (SRS) izjavio je da smatra da skoro 500 podnetih amandmana pokazuje koliko je zakon loš, ocenjujući i da je njegov jedini cilj "ozakonjivanje psiho-seksualne devijacije".
"Smisao zakona je da se unište biološki sklop, moralne vrednosti i vitalni interesi srpskog naroda," rekao je Martinović uz ocenu da je "ovaj propis nastavak NATO agresije na Srbiju".
Paja Momčilov (SRS) pribegao je i stručnoj literaturi u kojoj se problem homoseksualizma tumači kao poremećaj.
"Mi im ne sporimo prava, ali se borimo protiv toga da oni javno ispoljavaju to opredeljenje," poručio je Momčilov, navodeći da se to sukobljava sa osnovnim moralnim načelima.
Tokom načelne rasprave koja je završena protekle sedmice, podršku zakonu najavile su stranke vladajuće koalicije, sem Jedinstvene Srbije, a iz reda opozicionih stranaka samo LDP.
Vlada prihvatila šest od 446 amandmana
Vlada Srbije prihvatila je šest, a odbacila 440 amandmana podnetih na Predlog zakona protiv diskriminacije, navodi se u mišljenju koje je Vlada prosledila Parlamentu.
Prihvaćen je amandman Gorana Mihailovića (SRS) kojim se preciziraju odredbe o ravnopravnosti u obrazovanju, tako što se navodi da svako ima pravo na predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje i stručno osposobljavanje pod jednakim uslovima.
Vlada je prihvatila i amandman LDP-a kojim se zabranjuje osobi ili grupi, na osnovu ličnog svojstva, da oteže ili onemogući upis u vaspitno - obrazovnu ustanovu ili uskraćenje praćenja nastave.
Prihvaćen je i amandman te stranke kojim se zabanjuje diskriminacija dece i maloletnika po osnovu zdravstvenog stanja, po bračnom ili vanbračnom rođenju, javno pozivanje na davanje prednosti deci jednog pola u odnosu na drugi pol, kao i pravljenje razlike prema zdravstvenom stanju, profesiji i drugim obeležjima detetovih roditelja ili staratelja i članova porodice.
Prema amandmanu Zorana Bortića (SPS), seksualna orijentacija je privatna stvar i niko ne može biti pozvan da se javno izjasni o svojoj seksualnoj orijentaciji, ali svako ima pravo da se izjasni o svojoj seksualnoj orijentaciji, a diskriminatorsko postupanje zbog takvog izjašnjavanja je zabranjeno.
Amandmanom Snežane Stojanović-Plavšić i Gordane Rajkov iz G 17 plus dodatno se precizira zaštita invalida pred sudom.
Vlada je odbacila poslaničke amandmane kojima bi se izmenila predložena rešenja koja se odnose na zaštitu grupa zbog seksualne orijentacije.
Poslaničko pitanje
Oko 57.000 privrednih subjekata u Srbiji, sa oko 152.000 zaposlenih, imalo je krajem februara blokiran račun, sa ukupnim dugovanjem od 214, 6 milijardi dinara, navodi se u odgovoru Narodne banke Srbije republičkoj skupštini.
NBS u odgovoru na poslaničko pitanje navodi da podaci o broju zaposlenih ne postoje za 8.223 pravna lica sa ukupnim iznosom blokiranih obaveza od 38,1 milijardu dinara.
U okviru nelikvidnih preduzeća, udeo velikih i srednjih privrednih subjekata iznosi 1,1 odsto i u njima je angažovano 67,7 odsto zaposlenih, a ukupan iznos dugovanja za ta pravna lica je 38,5 odsto - prosečno 131.000.000 dinara po preduzeću.
S druge strane, udeo malih preduzeća i preduzetnika u ukupnom broju nelikvidnih privrednih subjekata je 85,7 odsto, u njima je angažovano 32,3 odsto zaposlenih sa 43,9 odsto ukupnog iznosa blokade - prosječno 1.900.000 dinara po preduzeću.
NBS je precizirala da blokirane račune ima 114 velikih preduzeća sa 54.522 zaposlena i ukupnim dugom od 32.400.000 dinara.
Blokirane račune je 24. februara imalo 517 srednjih preduzeća sa 48.382 zaposlena i sa ukupnim iznosom duga od 50,1 milijardu dinara.
Ukupan broj malih preduzeća čiji su računi u blokadi iznosio je 13.851, broj zaposlenih u njima iznosio je 46.473, a ukupan iznos duga je 81,1 milijardu dinara.
Pod blokadom su i računi 35.064 preduzetnika sa 2.632 zaposlena i ukupnim dugovanjem od 12, 9 milijardi dinara.