Skupština o nacionalnim savetima
Beograd -- Poslanici vladajuće koalicije najavili su podršku zakonu o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, dok ga opozicija nije zadovoljna predloženim rešenjima.
Predlogom zakona se precizno regulišu nadležnosti i postupak izbora nacionalnih saveta preko kojih će nacionalne manjine ostvarivati prava na samoupravu u oblasti upotrebe jezika, pisma, obrazovanja, informisanja i kulture.
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić izjavio je da je Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina jedan od retkih koji obezbeđuje mehanizme neposrednog uživanja ljudskih prava.
Obrazlažući predlog tog zakonskog akta u Skupštini Srbije Čiplić je naglasio da će Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina u pravnom i političkom značenju, kada bude usvojen, biti zakon koji će Srbiji služiti na čast.
On je naveo da su predložena rešenja prošla proveru nacionalnih manjina i da na osnovu učešća njihovih tela postoji konsenzus o načinu izbora i ovlašćenjima.
Ministar je rekao da predložene odredbe treba da doprinesu da saveti nacionalnih manjina budu što odgovorniji i da raspolažu efikasnim mehanizmima za ostvarivanje ustavnih prava nacionalnih manjina.
Prema njegovim rečima, u Srbiji postoji 16 izabranih saveta i 28 nacionalnih manjina.
"Predloženim rešenjima, predviđeno je da nacionalni saveti predstavljaju mehanizam koji će građanima Srbije omogućiti da Ustavom garantovana manjinska prava realizuju kroz manjinsku samoupravu", kaže Čiplić.
Prema njegovim rečima, pored načina izbora, značajna su i ovlašćenja saveta i u opštim sistemima kao što su obrazovanje, zdravstvo, informisanje, upotreba jezika i pisma u kojima se tim telima moraju propisati takve nadležnosti koje će omogućiti realizovanje ustavnih normi.
“Uspeli smo da dosegnemo sve one kapacitete koje Ustav u odredbama koje se tiču prava nacionalnih manjina garantuje“, zaključio je Čiplić.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor tokom načelne rasprave u Skupštini Srbije kazao je da je zadovoljan što je zakon na dnevnom redu i nada se da će biti usvojen.
On je naveo da će taj zakon omogućiti manjinama da uživaju kolektivna prava, jer do sada nadležnosti, način finansiranja i izbori nacionalnih saveta nisu bili pravno regulisani.
Balint je kazao da bi zakoni o obrazovanju i još neki trebalo da budu u saglasnosti sa zakonom o nacionalnim savetima.
Riza Halimi iz Koalicije Albanca preševske doline pozdravio je to što je zakon konačno došao na dnevni red, navodeći da će njegovo usvajanje omogućiti delotvornije učešće nacionalnih manjina u javnom životu.
On je, međutim, ukazao da je zakon nedovoljno povezan sa izbornim zakonom i da je problem to što neke nacionalne zajednice mogu ostati bez predstavnika u parlamentu.
Poslanici Socijalističke partije Srbije najavili su da će podržati zakon, navodeći da će on rešiti suštinske probleme nacionalnih manjina.
Poslanik SPS-a Djorđe Milićević rekao je da je taj zakon dobra osnova da se u narednom periodu reše i ostala pitanja nacionalnih manjina.
Poslanica Liberalno-demokratske partije Judita Popović kazala je da ta stranka podržava zakon, iako nisu sva rešenja u njemu dobra.
Ona je ocenila da predloženi zakon ipak predstavlja korak napred u rešavanju pitanja nacionalnih manjina u Srbiji.
Poslanici Demokratske stranke Srbije smatraju da je neohodno donošenje zakona o savetima, ali je za DSS problematično to što je predloženi zakon, kako tvrde, u suprotnosti sa Ustavom Srbije.
Poslanici Srpske radikalne stranke naveli su da za predloženi zakon neće glasati jer je neusklađen sa drugim zakonima.
Skupština raspravljala o zdravstvenim zakonima
Skupština Srbije završila je sinoć raspravu o setu zakona iz oblasti zdravstva, a rad će nastaviti sutra raspravom o Predlogu zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
Tokom rasprave o zakonima iz oblasti zdravstva, resorni ministar Tomica Milosavljević pozvao je poslanike da glasaju za ta akta, ukazujući da su ona u interesu svih građana.
Reč je o predlozima zakona o javnom zdravlju, o transfuziološkoj delatnosti, o transplantaciji organa, o transplantaciji ćelija i tkiva, kao i o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja.
Milosavljević je rekao da će ti zakoni doprineti poboljšanju zdravlja građana i usklađivanju medicinskih standarda u Srbiji sa evropskim.
Opozicija je iznela niz kritika na predložene zakone, navodeći da nisu kvalitetno uređeni, da su konfuzni i dvosmisleni.
Poslanici Srpske radikalne stranke kritikovali su Ministarstvo zdravlja što nije uvažilo mišljenje stručne javnosti prilikom kreiranja zakona, kao i to što je dozvolilo da u Srbiji broj doniranih organa bude veoma nizak.
Oni su zatražili da se zakoni povuku iz procedure, ocenjujući da oni neće doprineti poboljšanju zdravlja građana.
Poslanik kluba Liberalno-demokratske partije Žarko Korać rekao je da ta stranka ne može biti protiv zdravstvenih zakona, ali da smatra da je predloženi set zakona nedovoljno precizan.
On je najviše zamerio što zakon o lečenju neplodnosti ne uključuje surogat majke i što žene ne mogu same da odluče da imaju decu, već to mogu da učine samo u okviru bračne zajednice.
Poslanici Demokratske stranke Srbije rekli su da zdravstvene zakone smatraju potrebnim, ali da oni ne mogu imati punu vrednost bez usvajanja i zakona o zaštiti prava pacijenata.
Osim toga, poslanici DSS-a su ocenili da predloženi zakoni imaju niz nepreciznosti i nelogičnosti.
S pištoljem u Skupštinu
Obezbeđenje Doma Narodne skupšine pronašlo je kod Nataše T. (38) pištolj za koji ima dozvolu i priveli je na informativni razgovor u Policijsku stanicu Stari grad, saopštio je MUP Srbije.