Pukli Dinkić i Đelić
Izmene zakona o informisanju neće proći u obliku koji su zagovarala dvojica potpredsednika Vlade
Opozicija, kao i gotovo sve partije iz vlasti, osim G17 i DS-a, već pripremaju amandmane i tvrde da Dinkićeve i Đelićeve drakonske kaznene mere ne mogu proći
Batić: Uložiću amandmane na ogroman depozit koji se traži od medija, kao i na predložene drakonske kazne
Čolaković: Zakon u ovom obliku za nas nije prihvatljiv, jer su kazne neprimerene. Ne pristajemo na ubijanje medija
Čotrić: Pokušaćemo amandmanima da popravimo zakon. SPO neće podržati drakonske kazne
Mojović: Predviđene kazne za medije su preterane, a čini mi se i da su elektronski i štampani mediji u neravnopravnom položaju
Janković: Zakon treba izmeniti u globalu, jer ga je doneo Mlađan Dinkić, kako bi zaštitio svoj lik i delo
Selaković: SNS već priprema amandmane koji će se odnositi na drakonske kazne, kao i na depozit od 50.000 evra, što je enormna cifra
Izmene zakona o informisanju, koje propisuju drakonske kazne za medije, još nemaju sigurnu većinu u Skupštini. Sagovornici Pravde iz redova opozicije, ali i vlasti, već rade na pripremi amandmana i gotovo su svi, osim G17 i DS-a, uvereni da zakon neće proći u onom obliku koji odgovara Mlađanu Dinkiću i Božidaru Đeliću.
Vicepremijeri bez većine
I opozicija, ali i deo vladajuće koalicije, tvrde da očajna zakonska rešenja, naročito deo koji se odnosi na milionske kazne za medije, ne mogu dobiti podršku 126 poslanika.
U SPS-u, koja je prva javno ustala protiv Dinkićevog zakona, kažu da će probati da amandmanima poboljšaju zakon.
Tako portparol te stranke, Đorđe Milićević, ponavlja da će SPS biti uzdržana u glasanju, bude li zakon ostao u obliku koji je Vlada usvojila.
- Odlučićemo najpre unutar naše koalicije SPS-PUPS-JS, a onda ćemo razgovarati i sa DS-om. Pokušaćemo da nađemo kompromisno rešenje - kazao je Milićević.
I njegov koalicioni partner, lider JS Dragan Marković Palma, smatra da zakon nije prihvatljiv za tu partiju.
- Načelno smo protiv tih rešenja, ali, biće još razgovora na nivou koalicije - kazao je Palma.
On je ponovio da Izmene zakona koje je Vlada usvojila nisu prihvatljive za JS, jer nisu u skladu sa evropskim zakonima.
Da drakonske kazne za medije neće proći, kažu i u SPO-u. Oni, međutim, kako nam je rekao poslanik te stranke Aleksandar Čotrić, još razgovaraju sa koalicionim partnerima.
- Pokušaćemo amandmanima da popravimo zakon. Za SPO nije prihvatljiv zakon u obliku koji je usvojila Vlada, ali, probaćemo da nađemo najbolje rešenje, koje neće da pokvari koalicione odnose. U svakom slučaju, smatramo da zakon u velikom delu mora da se izmeni - rekao je Čotrić, precizirajući da njegova stranka o ovom zakonu razgovora samo sa demokratama.
I DS protiv zakona
I U PUPS-u kažu da su načelno protiv Izmena zakona o informisanju, ali da će biti još razgovora sa koalicionim partnerima.
Kako nam je kazao Momo Čolaković, šef te poslaničke grupe, očigledno je da je zakon pripreman u jednoj stranci.
- To je zakon G17 plus. On u tom obliku za nas nije prihvatljiv, jer su kazne neprimerene. Nismo pripremali nikakve amandmane, ali hoćemo. Razgovaraćemo sa partnerima i probati da to, koliko je moguće, popravimo - rekao je Čolaković.
Ni poslanička grupa manjina, kako trenutno stvari stoje, nije „siguran glas". Kako je rekao šef te poslaničke grupe, Balint Pastor, predsedništvo stranke će odlučiti hoće li glasati za ovaj zakon.
- Nismo još odlučili koje amandmane ćemo predložiti. Sačekaćemo da ministar Nebojša Bradić obrazloži Izmene zakona o informisanju, pa ćemo naš predlog dostaviti u toku sednice - kazao je Pastor.
Od vladajućih partija, jedino se DS još ne izjašnjava o predlogu zakona. Tako članovi Skupštinskog odbora za kulturu i medije još „nisu u toku", te ne znaju hoće li ta stranka pokušati amandmanima da izmeni zakon.
Poslanik te stranke Gorica Mojović, međutim, kaže da joj se ne dopadaju sva rešenja.
- Koliko sam uspela da pročitam, predviđene kazne za medije su preterane, a čini mi se i da su elektronski i štampani mediji u neravnopravnom položaju - kazala je Mojović. Ona, međutim, nije mogla da nam kaže zvaničan stav DS-a i hoće li i ta stranka uložiti amandmane.
LDP i NS uz novinare
LDP Čedomira Jovanovića takođe, kako trenutno stvari stoje, neće obezbediti skupštinsku većinu.
Kako nam je rekao poslanik te stranke, Zoran Ostojić, LDP neće uložiti amandmane na Izmene zakona o informisanju. On je potpuno saglasan sa stavom lidera te partije, Čedomira Jovanovića, koji je kazao „da se teški problemi zloupotrebe medija ne mogu rešavati jednosmernim rešenjima".
- Ovaj zakon se donosi samo zbog nekoliko medija, ali se problem ne može time rešiti. Na njih treba dosledno primeniti već postojeće zakone o finansijskom poslovanju i organizovanom kriminalu - naveo je Jovanović.
Poslanik NS-a, Aleksandra Janković, ističe da zakon treba izmeniti u globalu i naglašava da ga je doneo Mlađan Dinkić, kako bi zaštitio svoj lik i delo.
- Ovaj zakon je gori od Miloševićevog. Ima za cilj da ukine slobodu medijima i da nas vrati u doba mraka i tame. Dinkić ovim činom želi da ukine medije koji ga napadaju. Slične motive ima i Božidar Đelić, koji takođe ima interes da ućutka medije, ali sigurna sam da će njihov zakon pući u Skupštini - kazala je Jankovićeva.
Ona je naglasila da je zakon donet na brzinu i da isto tako na brzinu žele da ga izmene, te da bi rasprava o amandmanima trebalo da traje duže.
Amandmanima protiv kazni
Svoj glas zakonu o informisanju neće dati ni predsednik DHSS-a Vladan Batić.
- Najverovatnije ću uložiti amandmane na ogroman depozit koji se traži od medija, kao i na predložene drakonske kazne - kazao je Batić.
Član Pravnog tima Srpske napredne stranke, Nikola Selaković, ukazuje da Dinkić, Đelić, kao i drugi ministri, i ne znaju za šta su glasali. On kaže da se zakon, iako je katastrofalan, može popraviti amandmanima.
- SNS već priprema amandmane. Pokušaćemo da izdejstvujemo da se izbegne dvostruko kažnjavanje medija, jer krivični zakonik naše zemlje u članu 171, stav 2, propisuje kao krivično delo klevetu iznetu u medijima. Za to je predviđena novčana kazna. Takođe, bitno je naglasiti da nijedna zemlja u okruženju nema ovako drakonske kazne. Naši amandmani će se odnositi upravo na taj kazneni deo, kao i na prvi član, koji se odnosi na depozit od 50.000 evra, što je enormna cifra - kazao je Selaković. On je dodao da Đeliću i Dinkiću ne odgovara što mediji narušavaju društvenu klimu koju oni žele da stvore.
- Oni hoće da se predstave kao da su najbolja moguća Vlada i najbolje rešenje za Srbiju, a mediji, iznošenjem istine, pokazuju da to nije tako. Normalno je da Đelić podržava drakonske kazne protiv medija, ne bi mu odgovaralo da se proverava njegovo imovno stanje pre dolaska na vlast - zaključio je Selaković.
J. VELINOVIĆ - K. MILOVANOVIĆ