Premijerka: Inflacija non-pejpera - ne komentarišemo; Još večeras o otvaranju prelaza sa Mađarskom

BEOGRAD - Premijerka Brnabić izjavila je da Vlada ne želi da komentariše non-pejpere koji su se pojavili u vezi sa Kosovom i Metohijom, jer je reč o neformalnim politikama, a i ne zna ko su autori.

"Mi imamo inflaciju non-pejpera i nijedan nismo podržali ili opovrgli, zato što to nije način na koji se bavimo politikom. Postoje samo spekulacije, i šta god da kažemo, otkrili bismo svoje karte koje ne želimo da otkrivamo", rekla je Brnabić odgovarajući na pitanje samostalnog poslanika Vladana Glišića o non-pejperu, navodno rusko-nemačkom, o reintegraciji KiM u sastav Srbije.

Glišić je pitao i u vezi sa prekrajanjem granica, a Brnabić podsetila da je protiv toga da se prekrajaju granice, one koje prihvataju Ujedinjene nacije.

Brnabić je saglasna da prekrajanje granica otvara piitanje regionalne stabilnosti, te da su oni koji su priznali takozvanu državu otvorili Pandorinu kutiju koju je teško zatvoriti.

"Videli smo to i u Gruziji, Španiji..to su posledice otvaranja Pandorine kutije", rekla je Brnabić i ponovila da ne zna zašto bi država reagovala na nezvanične dokumente.

"Da li imamo platformu (za KiM) - imamo. Imamo i paltformu koja je usvojena u ovom domu, ali moramo da kažemo i da se od 2014.godine suočavamo sa realnošću kojoj nismo kumovali", rekla je Brnabić.

Predsednik Aleksandar Vučić je, kaže premijerka, pokazao da se bori najbolje što može, a rezultat toga jeste činjenica da mora da se nastavi dijalog Beograda i Prištine iako je za najveći broj država to pitanje bilo zatvoreno i stavljeno ad akta.

"Ne vidim drugi put osim dijaloga i nadam se da će Priština smoći hraborsti i snage za taj dijalog, koji je u interesu svih nas. Mi smo uvek spremni za dijalog i da razgovaramo", rekla je Brnabić.

Na pitanje da pojasni izjavu sa Delfi ekonomskog foruma da je Prespanski sporazum dobar primer kako da se nadamo da će se rešiti stvari sa Prištinom, Brnabić je objasnila da je to pozdravila kao dijalog dve strane.

Kaže da je tada rekla da je KiM pokrajina u sastavu Srbije i da se to ne dovodi u pitanje, ali da je Srbija uvek spremna za razgovor, jer je to jedini način da se sačuva regionalna stabilnost.

Premijerka Ana Brnabić sa ministrima došla je u Skupštinu Srbije gde će odgovarati na pitanja poslanika.

Još večeras o otvaranju prelaza sa Mađarskom

Premijerka je izjavila da će još večeras pokrenuti inicijativu za otvaranje graničnih prelaza sa Mađarskom, koji su bili zatvoreni ili kojima je bilo skraćeno radno vreme, zbog bolje kontrole ulaska u Srbiju usled pandemije korona virusa.

Na situaciju sa graničnim prelazima skrenuo je pažnju poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor u Skupštini Srbije koji je zamolio premijerku da se granični prelaze otvore.

On je istakao da trenutno radi prelaz Horgoš 1 i Kelebija, dvokratno od 7 do 10 časova i od 17 do 19 časova rade Bački breg i Bački vinogradi, a da uopšte nisu u funkciji prelazi Rastina, Bajmok, Horgoš 2, Đala i Rabe.

Naveo je da na području Banata nema nijednog graničnog prelaza koji je u funkciji, navodeći da građani moraju mnogo da putuju da bi prešli granicu, a nije reč o turistima već o ljudima koji ili imaju rođake u drugoj zemlji ili idu da tamo rade.

Pastor je pitao i kada će biti započete aktivnosti na rekonstrukciji prelaza Horgoš, ukazujući da su sredstva u budžetu u iznosu od 520 miliona dinara već obezbeđena.

“Pokrenuću odmah inicijativu za otvaranje graničnih prelaza. Mi smo neke prelaze zatvorili, drugim smo skratili radno vreme zbog bolje kontrole ulaska u Srbiju usled pandemije korona virusa, da bismo zaštitili građane. Sada kada je situacija stabilna u Srbiji još večeras ću pokrenuti to pitanje”, navela je Brnabić.

Što se tiče graničnog prelaza Horgoš, očekuje se izdavanje građevinske dozvole i početak radova na jesen 2021.godine, dodala je premijerka.

Brnabić je kazala da se završetak rekonstrukcije i dogradnje graničnog prelaza Horgoš očekuje 2023.godine.

Spremni smo na razgovor o problemima taksi udruženja

Premijerka je izjavila da je Vlada Srbije spremna da razgovara sa predstavnicima taksi udruženjima iz unutrašnjosti o problemima da zaposle dovoljan broj vozača koji ispunjavaju sve zakonske kriterijume.

Ona je podsetila da je Zakon o prevozu putnika u drumskom saobraćaju izmenjen 2018.godine u konsultacijama sa taksi udruženjima, te da su tada taksi udruženja u Skupštini tražila striktna zakonska rešenja da bi, kako kaže, zaštitila svoju profesiju od nefer konkurencije i obezbedila da školovani vozači prevoze građane.

Brnabić je time odgovorila na izlaganje poslanika SDPS Branimira Jovanović o problemima koje imaju taksi udruženja iz unutrašnjosti kad žele da zaposle odgovarajući kadar jer, kako je rekao, sve je manje vozača koji su stekli licencu pre izmene zakona.

''Mogu da razumem probleme taksi udruženja u manjim sredinama i da su potrebe drugačije nego u Beogradu i Novom Sadu, ali jedan zakon mora da važi za celu teritoriju Srbije'', rekla je Brnabić.

Dodala je da će preporučiti resornom ministru Tomislavu Momiroviću da pokrene dodatne konsultacije sa taksi udruženjima i izrazila spremnost da u njima učestvuje.

''Potrebno je i da se taksi udruženja dogovore sa kolegama iz drugih gradova i opština o tome šta im je potrebno, a mi smo spremni da uvek sednemo za sto'', rekla je Brnabić.

Brnabić o digitalnim udžbenicima

Brnabić je izjavila da je dugoročni cilj da Vlada, odnosno Ministarstvo prosvete, preuzme na sebe trošak svih licenci za digitalne udžbenike, tako da roditelji više nemaju trošak njihove kupovine.

Ona je u skupštini podsetila da Vlada od 2017. radi na digitalizaciji škola, uvođenju interneta u škole, uvođenju digitalnih učionica i digitalnih udžbenika.

"To ćemo završiti do 1.septembra 2022. godine", rekla je Brnabić.

Ministar za evropske integracije Jadranka Joksimović istakla je da je jedan od uslova savremenog obrazovanja, pristup internetu i da je upravo zato Vlada Srbije konkurisala za veliki projekat u okviru velikog investicionog paketa za Zapadni Balkana za uvođenje širokopojasnog interneta u svim ruralnim područjima.

"Ukupna vrednost će biti 76 miliona evra, ali prethodno, da bismo došli do toga, mi smo sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj potpisali 1,7 miliona evra za pripremu dokumentacije, što znači da će biti obuhvaćeno oko 90.000 domaćinstava, u 600 mesta u Srbiji, tako da će dve trećine građana imati internet", rekla je Joksimović.

Time je, kaže, pokazana i dodatna odlučnost Vlade da svi građani, na bilo kom mestu, imaju pravo pristupa internetu, a posebno mladi i deca.

"Nadam se da će ovaj projekat već od iduće godine početi da se realizuje", rekla je Joksimović.

Ne vršim pritisak,samo molim da pravosuđe reaguje

Premijerka je izjavila da joj nije jasno zašto pravosudni organi ne reaguju povodom širenja neistina Marinike Tepić, dodajući da tako ne vrši pritisak već da moli iz parlamenta da se pravosuđe pozabavi izjavama potpredsednice Stranka slobode i pravde, koje ugrožavaju zdravlje i bezbednost građana.

"Samo da neko pita da li je istina i pokrene neku istražnu radnju i da se zna ko laže. I ko laže neka odgovara. Ako ja lažem prva ću da odgovaram i idem u zatvor ako smo za vreme vanrednog stanja naseljavali migrante", rekla je Brnabić.

To je moja molba upućena sa ovog najvišeg mesta, hrama demokratije svake zemlje sveta, nadležnim institucijama sudske vlasti, poručila je Brnabić.

Poslanik Jedinstvene Srbije Života Starčević prethodno je postavio pitanje gde je granica Marinike Tepić, kako je rekao, u širenju laži i da ta stranka jedva čeka da se oglasi tužilaštvo da i se stavi tačka na sve što je izgovorila.

"Pritom, ona nije tužila Dragana Markovića Palmu, koji je tražio da se ispita istinitost njenih laži. Gde je tu kraj i kako će se to završiti", zapitao je Starčević.

Brnabić je kazala da se često to i sama pita, da li postoji kraj svemu tome, i da, kako je dodala, verovatno ne postoji kraj pošto ne reaguju nadležne institucije.

"Ne mogu da utičem na te institucije, ali znam da sve što Tepićka radi, ima na jedan, drugi ili treći način direktne implikacije na građane Srbije i najčešće ugrožava zdravlje i bezbednost građana", navela je premijerka.

Brnabić kaže da je Tepić javno govorila ranije da vakcine nisu dovoljno ispitane niti bezbedne i da vakcinacija mora da bude odlučena na referendumu i da je bez sumnje tako uticala na bezbednost i zdravlje građana.

I onda je među prvima potrčala da se vakciniše, dodala je premijerka.

"Ta osoba (Tepić) je na Tviteru imala postove kako je Vlada uvela mere i ograničila kretanje ljudi, kao i sve zemlje u Evropi što su uradile, da bi naseljavale migrante u Srbiji i da smo ih dovozili autobusima, a da smo držali građane zatvorene u kućama da bi to mogli da uradimo. Da li je pozvala na odgovrnost za to? Ne, niko je nije pozvao na odgovornost, iako je direktno pozivala na kršenje mera. Takođe optužila je državu da uzgaja marihuanu...", rekla je Brnabić.

Takođe, optužila je državu da je preko privatne firme uvozila vakcine, iako su sve vakcine uvezene preko instituta Torlak, dodala je premijerka.

"Optužila nas je da smo privatnim laboratorijama dali dozvolu da rade PCR testove, a onda joj, u svoj njenoj intelektulanoj i svakoj drugoj licemernosti, nije smetalo da nas posle dva meseca optuži zašto nismo dali privatnim firmama da rade te testove. I za obe stvari je optužila Vladu i SNS", rekla je Brnabić.

Kako je rekla, svakom građaninu je jasno da pravosuđe u ovom trenutku ima više nego dovoljno mehanizama da pokrene neke postupke za ispitivanje ovih informacija kako bi se ustanovilo da li su u pitanju laži ili istine.

"Ako jesu laži, onda je ta osoba dovela u opasnost zdravlje i bezbednost građana Srbije i treba da odgovara", kazala je premijerka.

Ministarka pravde Maja Popović je rekla da, kao pravnica, može da kaže da je Tepić, kada je izašla iz Tužilaštva i posle pet minuta dala izjavu za medije, slagala o onome o čemu je razgovarala sa tužiocem.

"Ako može da laže o onome što je u toku krivičnog postupka razgovarala sa tužilaštvom...Ona je navela da će slučaj Palma preuzeti Tužilaštvo za organizovani kriminal i samim tim nanela štetu... o čemu onda da pričamo. Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal bi, izgleda, trebalo da napravi jedno posebno odeljenje za Mariniku Tepić i da se samo bavi njenim slučajevima, jer ona zatrpava tužilaštva svojim izjavama", rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, "tu imamo širenje lažnih vesti, lažno prijavljivanje u jednom sticaju koji već traje duže od godinu dana, a možda i druži i drugo".

"To je pravna kvalifikacija njenih izjava za ovu nedelju", dodala je Popović.

Kaže da pravnu kvalifikaciju i njenu osudu može da izrekene samo sud u određenom postupku.

"Ja sam, takođe, deo izvršne vlasti i mogu da dam svoje mišljenje samo kao pravnik", dodala je ministarka.

Cilj je da prestignemo Bugarsku po prosečnoj plati

Premijerka izjavila je da je cilj da Srbija do kraja godine prestigne Bugarsku po prosečnoj plate ističući da je to, između ostalog, važno i zbog demografske slike i ostanka naših građana koji su se tokom pandemije vratili iz inostranstva.

Brnabić je navela se u vreme pandemije korona virusa mnogo građana vratilo iz inostranstva u Srbiju, navodeći da je to velika šansa za našu zemlju i podsticaj da se popravi demografska slika.

Odgovarajući na pitanje poslanika SDPS Branimira Jovanovića šta će država učiniti da popravi demografsku sliku usled krize izazvane pandemijom kovida-19, premijerka je rekla da se demografska slika pogoršava u celom svetu, a da se Srbija trudi da poboljša stopu nataliteta kroz izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, ali i kroz obezbeđivanje novih radnih mesta.

Ona je rekla da se tokom pandemije mnogo naših građana vratilo u zemlju i da ih treba ovde zadržati, a u tom kontekstu je navela rast prosečne plate u Srbiji koja je u martu iznosila 555 evra.

Dodala je da u Crnoj Gori koja je, kako je rekla, bila značajno ispred naše zemlje, prosečna zarada u martu bila 526 evra, u BiH 506 evra, u Severnoj Makedoniji 457 evra, dok je u Albaniji u poslednjem kvartalu 2020. godine bila 369 evra.

Brnabić je rekla da je cilj da Srbija do kraja godine u prosečnim platama prestigne Bugarsku u kojoj je prosečna zarada u martu bila 580 evra, te da je potrebno da stvorimo visokokvalietna radna mesta zbog kojih će se naši građani vraćati u zemlju.

Premijerka je kazala da je Bečki institut za međunarodna istraživanja objavio da je prvi put od 2015. do 2019.godine preokrenut trend odliva mozgova i da smo prvi put u tom periodu imali "neto priliv" ljudi u Srbiju, posebno mladih od 24 do 29 godina i u svim kategorijama visokoobrazovanih.

''Više se vratilo nego što je otišlo iz Srbije i to je neverovatan podatak i verujem da će taj neto priliv samo da raste i očekujem dodatni priliv povratnika iz inostranstva", kazala je premijerka.

Rekla je i da Srbija mnogo radi da preokrene demografsku sliku i da je to ogroman izazov i za mnogo bogatije zemlje, ali da zato Srbija u tome ''trči brže'' od ostalih.

''Uspeli smo to u 2020. kada nam je bila najmanja stopa pada u Evropi, ali i u ovoj kada se trudimo da imamo najveći rast. Kada je nezaposlenost rasla u Evropi i regionu nama je rasla neto zaposlenost'', primetila je premijerka.

Dodala je da je stopa nezaposlenosti u Srbiji iznad 9 odsto, dok je u Crnoj Gori 21,2 odsto, u BiH 16,6 odsto, u Severnoj Makedoniji 16,1 odsto, a u Albaniji 11,8 odsto.

''To je nešto čime se borimo za naše ljude i da se naši ljudi vraćaju iz inostranstva i nastavljamo tu borbu na svakodnevnom nivou'', zaključila je premijerka.

Kraj epidemije ako se vakcinišu mlađi od 30 godina

Predsednica Vlade Ana Brnabić izjavila je danas da je u Srbiji vakcinisana 2.464.701 osoba, što je oko 45,6 odsto punoletnog stanovništva i ponovo je pozvala građane, posebno mlađe od 30 godina, da se vakcinišu i da na taj način "stavimo tačku na epidemiju".

Brnabić je u Skupštini Srbije odgovarajući na pitanja poslanika rekla da je revakcinisano 1.963.486 građana i naglasila da Srbija ima dovoljno vakcina, te da može da vakciniše više od tri miliona ljudi.

''Da nijednu dodatnu vakcinu ne dobijemo, imamo dovoljno da vakcinišemo 3.115.000 ljudi, a već danas stiže dodatnih 100.000 Sputnjik Ve vakcina. Svi žele da dođu u Srbiju da se vakcinišu, a molim naše građane da budemo odgovorni do kraja i da stavimo tačku na pandemiju'', rekla je Brnabić.

Premijerka je rekla da je epidemiološka situacija u našoj zemlji sve bolja i stabilnija i da pada procenat pozitivnih u odnosu na testirane, navodeći da prema poslednjim podacima on iznosi oko 3 odsto, što je, kaže, veoma dobro.

Zakon o podršci porodici možda već sledeće nedelje na vladi

Izmene Zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom su završene i postoji mogućnost da se već sledeće nedelje nađu na dnevnom redu vlade, nakon čega će biti prosleđene parlamentu, rekla je premijerka Ana Brnabić.

Ona je navela da je izmenama predviđeno da i za žene koje se bave poljoprivredom važi obaveza o uplaćenom osiguranju za poslednjih 18 meseci, a ne 24 meseca kao do sada.

Time je odgovorila na pitanje poslanice Misale Pramenković o tome da li će dopunama zakona biti obuhvaćena i ta izmena, jer je nepravda i diskriminacija da porodilje koje imaju pravo na naknadu za porodiljsko, moraju da uplaćuju osiguranje najmanje 18 meseci, dok je kod žena koje se bave poljoprivedom rok 24 meseca.

"Izmenama i dopunama je predviđeno upravo to i za žene koje rade na selu i bave se poljoprivrednom smanjiće se vreme sa 24 na 18 meseci", rekla je Brnabić.

Dodala je da su obuhvaćene i izmene na koje je ukazao Ustavni sud, kada je reč o brizi o deci sa posebnim potrebama, tako da neće više biti "ili - ili", ili naknada, ili povratak na posao, već će biti predviđene obe vrste podrške.

"Menjali smo još neke stvari, za žene preduzetnice, one koje nisu u stalnom radnom odnosu, našli smo rešenje i za žene koje su imale najviše plate", rekla je Brnabić.

Popović:Sudije sa istom platom da budu ravnomerno opterećene

Ministarka pravde Maja Popović rekla je da je cilj izmena Zakona o parničnom postupku o kome traje javna rasprava ravnomerna opterećenost sudova po Srbiji i da je ideja da sudije koje primaju istu platu budu ravnomerno opterećene.

Poslanica Srpske napredne stranke Jelena Žarić Kovačević pitala je ministarku kako ocenjuje zahteve dela advokature za povlačenje nacrta zakona iz javne rasprave koja je počela 19. maja, da li su rešenja usklađena sa praksom Evropskog suda za ljudska prava, Ustavnog suda i da li slična rešenja postoje u uporednoj praksi.

Popović je kazala da su se pojavili navodi da je zakon (o parničnom postupku) pravljen samo za bogate i da siromašni neće moći da ostvare svoja prava, ističući da su u pitanju ''apsolutne neistine”.

U praksi se, kaže, dešavalo da je sudija zatrpan sa po 2.000 do 3.000 predmeta tako da prvo sledeće ročište može da bude zakazano za godinu do dve.

“Država je morala da reaguje na određeni način da spreči situaciju zagušenja sudova”, rekla je Popović.

Prema njenim rečima, cilj zakona jeste ravnomerna opterećenost sudova po Srbiji, a ideja je da sudije koje primaju istu platu budu ravnomerno opterećene.

Ona je dodala da će svakom građaninu biti omogućen pristup pravdi, navodeći da će svaki građanin koji nema sredstava biti oslobođen plaćanja sudske takse.

Dodala je i da postoji mogućnost plaćanja sudske takse na rate.

Žarić Kovačević je ministarku državne uprave i lokalne samouprave Mariju Obradović pitala da prokomentariše medijske objave ''da je na nekom njenom imanju u Gakovu pronađena farma marihuane''.

Obradović je odbacila takve navode i ocenila da je reč o fabrikovanim aferama.

Vulin: Neprihvatljivo da policajci obezbeđuju kriminalce

Ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin izjavio je danas da je neprihvaljivo da policajci obezbeđuju kriminalce, navodeći da je odmah po postavljenju uputio depešu da zaposleni u MUP-u moraju da prijave svoje kontakte sa kriminalcima, te da će oni koji imaju, a ne prijave ih, biti disciplinski sankcionisani.

Vulin je podsetio da postoje policajci koji moraju zbog posla da imaju takve kontakte, kojima je to obaveza i zadatak, ali ističe da se svaki takav kontakt mora prijaviti i mora biti odobren.

"Bilo je onih koji su govorili, pa to mi je prijatelj, rođak, viđam ga na slavi...To se mora prijaviti", rekao je Vulin.

On je preneo poslanicima u Skupštini Srbije da je uputio posle toga i drugu depešu, u kojoj je tražio da mu se dostavi spisak onih koji su prijavili kontakte sa kriminalcima.

"Svi koji nisu prijavili svoje kontakte sa kriminalcima posle toga su disciplinski sankcionisani", rekao je Vulin.

Ministar je kazao da je jedan broj policajaca prepoznat kao neko ko vrši obezbeđenje kod kriminalca, koristeći službeno oružje i službenu značku van radnog vremena.

"Do sada je bilo nađete ga, a on kaže, pa to mi je drug, povezao me je kolima, šta sam ja tu mogao? Posle ove depese biće i dela. Nisi prijavio kontakt, morao si, shodno tome ide disciplinska odgovornost. Neće se tolerisati to", poručio je ministra unutrašnjih poslova.

On je kazao da oni koji su disciplinski sankcionisani ne mogu da zadrže ni svoju značku, ni svoj status.

"Da je lako i brzo - nije, ali da postoji snažno opredeljenje unutar MUP-a da tako mora da bude, postoji", zaključio je Vulin.

Skupština potvrdila mandat Radovanu Arežini (SPS)

Skupština Srbije potvrdila je danas mandate novom poslaniku iz Socijalističke partije Srbije Radovanu Arežini, koji je odmah potom položio zakletvu.

Arežina je izabran za poslanika jer je prethodno Jelica Sretenović iz SPS podnela ostavku.

Poslanici danas raspravljaju o amandmanima na izmene Zakona o ličnoj karti, a od 16.00 časova će postavljati pitanja Vladi Srbije, posle čega će obaviti i glasanje o tačkama dnevnog reda.

Jevđić tražila da se Đilasu oduzme pasoš

Poslanica Jedinstvene Srbije Marija Jevđić pozvala je danas nadležne organe da privedu predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa i da mu se oduzme pasoš zbog prijavljenog nasilja u porodici.

Jevđić je u Skupštini Srbije rekla da Jedinstvena Srbija već neko vreme, od kada su dobili informaciju da postoji službena beleška u Policijskoj upravi Vračar, po prijavi bivše Đilasove supruge o porodičnom nasilju, traži od sudstva i policije da objasne razloga zbog čega nisu reagovali po toj beleški.

“Koja je to moć i koji je to novac koji može da te amnestira”, upitala je Jevđić i dodala da “slučaj zataskavanja” te prijave mora biti istražen.

Ona je upitala šta građani mogu da očekuju od Đilasa ako se tako, kako kaže, ponaša prema najrođenijima.

Jevđić je pozvala nadležne organe da reaguju u slučaju porodičnog nasilja, da privedu Đilasa kako ne bi uticao na svedoke i kako ne bi ponovio delo, te da mu se, kaže, oduzme pasoš da ne bi "pobegao" na neko egzotično ostrvo.

26. avgust 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Učiteljskog fakulteta na mađarskom nastavnom jeziku u Subotici

15,00 - Subotica - Sastanak sa predstavnicima Visoke tehničke škole strukovnih studija u Subotici

19,30 - Novi Sad - Sastanak sa Goranom Karadžićem, generalnim direktorom Radio-televizije Vojvodine i Andreom Juhas, glavnom i odgovornom urednicom Drugog programa

20,00 - Novi Sad - Gostovanje u političkoj emisiji „Napjaink” na Drugom programu Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

27. avgust 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

11,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za Balkansku regiju Viktora Orbana, predsednika Vlade Mađarske

29. avgust 2024.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Anamarijom Viček, poslanicom u Evropskom parlamentu

30. avgust 2024.

15,00 - Subotica - Sastanak sa ambasadorkom SAD u Republici Hrvatskoj Natali Rejes

1. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Svečana sednica Skupštine grada povodom Dana grada

2. septembar 2024.

13,00 - Stara Moravica - Centralna svečanost povodom početka nastavne godine za učenike prvog razreda na mađarskom nastavnom jeziku

7. septembar 2024.

10,45 - 23. susreti u Ketče (Mađarska)

8. septembar 2024.

10,00 - Doroslovo - Proštenje na Vodici

10. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

13. septembar 2024.

14,00 - Beograd - Potpisivanje koalicionog sporazuma sa predsednikom Vlade R. Srbije i predsednikom Srpske napredne stranke, Milošem Vučevićem

21,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

14. septembar 2024.

09,00 - Marcelova, Slovačka - IV Fudbalski turnir nacionalnog jedinstva

16. septembar 2024.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

17. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa autorima knjige povodom 30 godina od osnivanja SVM-a

14,00 - Subotica - Svečano otvaranje Agencije Alpha Travel & Marketing

18,00 - Beograd - Svečana sveta misa povodom 100 godina od osnivanja Beogradske nadbiskupije

18. septembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa prorektorom Univerziteta nauka u Segedinu, dr Peterom Zakarom i direktorom za međunarodne odnose i odnose sa javnošću, dr Tamašem Beneom

12,00 - Subotica - Sastanak sa rukovodiocima Mađarsko-zapadnobalkanskog poslovnog saveta

18,00 - Sremski Karlovci - Obeležavanje 325 godina od potpisivanja Karlovačkog mira uz učešće kardinala Pietra Parolina, državnog sekretara Svete Stolice

19. septembar 2024.

10,00 - Palić - Konferencija Connect & Grow

20. septembar 2024.

15,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

16,00 - Subotica - Obeležavanje 10 godina od osnivanja redakcije na mađarskom jeziku Radio Marije u Srbiji

21. septembar 2024.

10,30 - Bačka Topola - Konferencija „Itthon, együtt, veletek” (U domovini, zajedno, sa vama)

13,15 - Bačka Topola - Sastanak sa državnom sekretarkom za porodična pitanja Ministarstva kulture i inovacija Mađarske, dr Žofijom Konc

22. septembar 2024.

11,45 - Subotica - 10. Porodični dan Subotičkog Mesnog odbora SVM-a Makova sedmica

23. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Drugo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu)

18,10 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku uživo)

24. septembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

25. septembar 2024.

10,30 - Senta - Obrazovni sajam „Eduexpo”

16,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske, svečano uručenje državnog odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

26. septembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

2. oktobar 2024.

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika”

3. oktobar 2024.

10,00 - Bečej - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Leventeom Mađarem

10,30 - Bečej - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima po konkursu Fondacije „Prosperitati“ za razvoj poljoprivrede

11,25 - Bečej - Hotel Expiriens Lux, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti turizma

12,40 - Ada - D.o.o. Antares Stolice, svečana predaja, razvojni projekat od istaknutog značaja u oblasti privrede

4. oktobar 2024.

10,00 - Novi Sad - Obilazak prostorija izdvojenog odeljenja Mađarske predškolske ustanove i vežbaone „Vackor“ sa gradonačelnikom Novog Sada, Milanom Đurićem

6. oktobar 2024.

11,00 - Elemir (grad Zrenjanin) - centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (I sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

14,15 - Beograd - Sastanak sa šefom Misije Saveta Evrope u Beogradu Janošem Babićem

8. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

17,30 - Subotica - Sastanak sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

9. oktobar 2024.

12,30 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

14,00 - Beograd - Sastanak poslaničke grupe SVM-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

10. oktobar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

11. oktobar 2024.

13,00 - Subotica - Sastanak sa dekanom Građevinskog fakulteta u Subotici Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr Milanom Trifkovićem i potpredsednikom Saveta fakulteta, Imreom Kernom

15. oktobar 2024.

13,30 - Budimpešta - Snimanje emisije „Az este” Košut radija (na mađarskom jeziku)

16. oktobar 2024.

17,30 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava

17. oktobar 2024.

10,00 - Budimpešta - Održavanje predavanja na Mađarskoj diplomatskoj akademiji

18. oktobar 2024.

10,45 - Subotica - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

22. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

23. oktobar 2024.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva odbrane Mađarske, Žoltom Bartel-Ruža

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

24. oktobar 2024.

15,00 - Bonjhad, Mađarska - Sahrana Arpada Janoša Potapija, državnog sekretara, poslanika u Parlamentu Mađarske

27. oktobar 2024.

16,45 - Palić - Sastanak sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

18,30 - Palić - Zajedničke izjave za predstavnike medija sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

28. oktobar 2024.

09,00 - 13,45 - Beograd - Učešće u delegaciji Republike Srbije na sastanku predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić

15,00 - Čurug, Spomenik Pomirenja - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,20 - Čurug, Muzej žrtava racije - „Topalov magacin“ - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,50 - Žabalj - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve Snežne Gospe uz prisustvo predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića

29. oktobar 2024.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

30. oktobar 2024.

11,00 - Nosa - Otkrivanje spomen-ploče Ištvanu Pastoru

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora

15,30 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

17,30 - Subotica - Program povodom obeležavanja prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora u okviru kojeg će se uručiti Nagrada „Pásztor István”

31. oktobar 2024.

15,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu Večernje novosti

16,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli studentskih stipendija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

2. novembar 2024.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

5. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,00 - Bor - Obeležavanje 80. godišnjice smrti mađarskog pesnika Mikloša Radnotija

6. novembar 2024.

13,30 - Subotica - Intervju za magazin „Diplomacy&Commerce”

9. novembar 2024.

15,00 - Budimpešta - Memorijalna trka „Pásztor István” - Subotička nagrada u okviru Srpsko–mađarskog kasačkog susreta na hipodromu „Kinčem park“

13. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Otvaranje naučne konferencije – 80. godišnjica stradanja mađarskog stanovništva - Decenija istorijskog pomirenja

14. novembar 2024.

13,00 - Budimpešta - 2. sednica Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske

18,00 - Budimpešta - Svečana večera predsednika republike i predsednika Vlade Mađarske u čast predsednika Republike Srbije

16. novembar 2024.

19,00 - Novi Itebej - Svečanost povodom Dana mađarske dijaspore

18. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Vinceom Salai-Bobrovnickim, zamenikom državnog sekretara u Kabinetu predsednika Vlade Mađarske zaduženim za civilne organizacije i društvene odnose

14,30 - Subotica - Intervju nedeljniku Ekspres

19. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,30 - Beograd - Snimanje gostovanja u emisiji Pravi ugao na RTV1 (emitovaće se u 17,20 časova)

20. novembar 2024.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Robertom Žigom, zamenikom ministra kulture i inovacija Mađarske

10,00 - Subotica - Uručivanje diploma „Šandor Čori”

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

21. novembar 2024.

10,30 - Budimpešta - 22. sednica Stalne konferencije Mađara

22. novembar 2024.

17,00 - Subotica - Svečano otvaranje vojvođanskog obrazovnog centra „Mathias Corvinus Collegium” (MCC) iz Budimpešte

18,00 - Subotica - Učešće u panel diskusiji „Nakon američkih predsedničkih izbora – kako se svet okreće ka novom svetskom poretku“

25. novembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (II sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

26. novembar 2024.

17,00 – Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a