Premijer Cvetković mirio ministre
SDP ostaje u vladi, očekuje se susret Ugljanina sa Tadićem i Dačićem
Premijer Srbije Mirko Cvetković pokušao je juče, u odvojenim sastancima sa ministrima Rasimom Ljajićem Sulejmanom Ugljaninom, da „smiri sitaciju“ nakon incindenta u Novom Pazaru. Ugljanin se premijeru požalio na Ljajićevo bahato ponašanje, dok je Ljajić naveo da je jedan deo Vlade stao na Ugljaninovu stranu. Predsedništvo Ljajićevog SDP-a razmatralo je sinoć da li treba da se izađe iz Vlade, „koja je u sukobu stala na Ugljaninovu stranu“, ali u zaključcima sa ovog sastanka nije bilo reči o napuštanju vladajuće većine, uz objašnjenje da o tome odlučuje glavni odbor stranke. SDP je zatražio redefinisanje odnosa u vladajućoj koaliciji, u kojoj se „Sulejmanu Ugljaninu čine stalni ustupci na štetu SDP-a“. Ljajićeva stranka zatražila je i smenu šefa policije u Novom Pazaru Dragana Terzića, kao i „utvrđivanje odgovornosti šefa Vladine kancelarije za odnose sa medijma Milivoja Mihajlovića, koji se, kako se tvrdi, stavio u službu pertijskih interesa SDA. Saopštenjem se oglasila i Vlada Srbije, a u njemu je navedeno da je Cvetković na sastancima sa Ljajićem i Ugljaninom izrazio zabrinutost zbog toga što je tokom incidenta došlo do primene sile, upotrebe vatrenog oružja i povređivanja građana. - Nije dobro da se jedan u suštini imovinski spor pretvara u politički problem i povod za nestabilnost i nemire - naveo je Cvetković, zahtevajuć i od institucija sistema da donesu odgovarajuće odluke kako bi spor bio rešen. Ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin i gradonačelnik Novog Pazara Mirsad Đerlek najavili su juče odvojeno da će zatražiti prijem kod predsednika Srbije Borisa Tadića. Iako u Predsedništvu Srbije negiraju ovakvu mogućnost, jer je ovo pitanje za premijera, kako „Alo!“ nezvanično saznaje, očekuje se da se Ugljanin sastane zajedno sa predsednikom Tadićem, premijerom Cvetkovićem i zamenikom premijera Ivicom Dačićem. To mu je naime obećao na jučerašnjem sastanku premijer Cvetković. Kako „Alo!“ saznaje, Ugljanin je preneo da je to bio napad na centralu stranke u kojoj se nalazi sva stranačka arhiva i da je to isto kao da je bio napad na Krunsku, sedište DS-a. Sa druge strane, Ljajić je Cvetkoviću preneo da nije fer da mu stranka na čijoj je izbornoj listi ponovo „radi o glavi“ navodeći da su se Vladini organi stavili na Ugljaninovu stranu.
Pres služba bez komentara
Rasim Ljajić je zamerio što je Vladina kancelarija za medije, u noći između subote i nedelje, pozivala novinare da im predloži da uzmu izjave od ministra Ugljanina. Šef Vladine kancelarije za saradnju sa medijima Milvoje Mihajlović juče nije hteo da komentariše za „Alo!“ Ljajićeve tvrdnje, pravdajući se sastankom, tražeći da ga pozovemo kasnije. Međutim, u dogovoreno vreme se nije javljao na telefon.
Sva žarišta i pretnje opstanku vladajuće koalicije
Nenad Čanak (LSV)
Najavio da će uskratiti podršku Vladi nakon što je povećan račun za gas, ali cela stvar je uskoro „ispeglana“. Na dnevni red Skupštine uskoro će doći i usvajanje Statuta Vojvodine, koji, prema izvesnim spekulacijama, neće proći njegovu ratifikaciju. To bi moglo dodatno da pojača Čankovo uslovaljavanje Vladi i da je još više destibilizuje. Jovan Krkobabić (PUPS) Uslovio je podršku Vladi uoči pregovora zahtevajuć i povećanje penzija, iako je preporuka MMF-a bila da se to ne čini. Na kraju je pronađen kompromis da tokom ove godine penzije ne prate rast zarada.
Mlađan Dinkić (G17 plus)
Usprotivio se prodaji NIS-a bez paketa sa izgradnjom gasovoda Južni tok i skladišta u Banatskom Dvoru i najavio da neće glasati za njegovu ratifikaciju u Skupštini. Sukob sa premijerom Mirkom Cvetkovićem je nastao i oko primene prelaznog sporazuma sa EU, koji će koštati srpski budžet oko 300 miliona evra, pa je celu stvar morao da sredi predsednik Boris Tadić.
Balint Pastor (SVM)
Poslanici SVM-a nisu glasali za Zakon o sedištima i područjima sudova, pa je za njegovo izglasavanje morao da uskoči LDP. Ova stranka je postavila kraj januara ili početak februara kao poslednji rok da Skupština Srbije potvrdi predlog statuta Vojvodine.
Riza Halimi (PDD)
Nije dao kvorum za glasanje Zakona o sedištima i područjima sudova. Usprotivio se načinu hapšenja gnjilanske grupe, optužene za zločine nad Srbima na Kosovu.
M. M. M.