Poslednja bitka za Statut

ŽESTOKA bitka o predlogu Statuta Vojvodine i Zakonu o utvrđivanju nadležnosti pokrajine, posle jednogodišnjeg natezanja i odlaganja, počinje u utorak u Narodnoj skupštini. Gotovo je izvesno da će vojvođanski paket propisa, posle završnog političkog sukoba, dobiti podršku komotne većine poslanika vladajuće koalicije pojačane sa LDP, dok će u manjini ostati poslanici DSS, SNS i SRS.

Kako se očekuje, do kraja ove nedelje trajaće rasprava, dok će dan za glasanje najverovatnije biti određen početkom iduće nedelje. Očekuje se da će na zakon biti uložen veliki broj amandmana, a narodni poslanici mogu ili da potvrde ili da odbace Statut, ali ne i da ga menjaju.

Dok je za opoziciju Statut separatistički akt koji vodi rastakanju države, vlast tvrdi da je taj dokument u skladu sa Ustavom i da obezbeđuje decentralizaciju i autonomiju.

Poslanik i portparol DS Jelena Trivan izjavila nam je da su oba akta u skladu sa najvišim pravnim aktom države:

- Parlamentarna debata najbolji je način da sve stranke iznesu svoje mišljenje - rekla nam je Trivanova.

Šef poslanika G 17 plus Suzana Grubješić najavila je da će ta stranka podržati predlog Statuta i prateći zakon jer je uverena da je to samo prvi korak u stvarnoj decentralizaciji i regionalizaciji Srbije.

Socijalisti će, po rečima Đorđa Milićevića, podržati oba akta, s obzirom na to da su, kako je kazao, uvršćeni amandmani kojima su eliminisani svi elementi državnosti pokrajine. I poslanici PUPS i JS takođe će, prema najavama predstavnika tih stranaka, podržati predložene akte.

Predlozi Statuta Vojvodine i Zakona o utvrđivanju nadležnosti prihvatljivi su i za SVM, iako, po rečima poslanika te stranke Balinta Pastora, oni nisu zadovoljni stepenom autonomije koju će ti akti omogućiti.

I LSV će, po rečima poslanika te stranke Bojana Kostreša, podržati Statut i zakon, jer je ”Novi Sad glavni grad, a Vojvodina ima pravo na predstavništva”.

Predsednik DSS Vojislav Koštunica ocenio je da je predlog ”separatističkog statuta nastao kao predmet trgovine unutar vladajuće koalicije, kao i unutarpartijske trgovine u DS”.

- Tvorci, umesto da definišu autonomiju pokrajine unutar Ustava, stvorili su državu u državi. Predlog Statuta predstavlja korak u razgradnji Srbije. Buduća tvorevina biće i izuzetno skupa i nefunkcionalna, što će na svojoj grbači osetiti građani Srbije.

Naprednjaci, takođe, tvrde da Statut i zakon vode ka secesiji pokrajine, i najavljuju da će tražiti ocenu ustavnosti tih akata.

DVE TAČKE
RASPRAVA o Statutu i Zakonu o utvrđivanju nadležnosti biće podeljena na dve tačke dnevnog reda - potvrđeno nam je u parlamentu. Prvo će se razgovarati o zakonu, na koji će se ulagati amandmani, a potom o Statutu, koji se samo potvrđuje.

P. V.

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)