Poslanici se plaše naroda

Ideja Britanca Dejvida Kamerona da nezadovoljni birači mogu da otpuštaju poslanike unela paniku

Pojedini parlamentarci bojažljivo govore o ideji o "narodnoj kontroli". Aleksandra Jerkov smatra da je britanski predlog slabo primenjiv u srpskim uslovima

BEOGRAD - Ideja da nezadovoljni birači mogu da razreše dužnosti poslanike koje su izabrali zvuči svima logično, osim političarima koji se o narodu brinu samo u mesecima izborne kampanje!

Gotovo idealističku ideju lansirao je lider britanske Konzervativne partije Dejvid Kameron, koji ima sve šanse da bude naredni engleski premijer. Kameron nudi biračima mogućnost da otpuštaju poslanike koje su izabrali, ukoliko javnost oceni da su načinili neki prestup.

Britanski predlog podelio je srpske parlamentarce. Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić tvrdi da navija za Kameronovu ideju, uz napomenu da u Britaniji parlamentarizam postoji od 14. veka.

- Britanija ima većinski izborni sistem, te građani mogu direktno da utiču na rad poslanika, pa i da ih opozovu. U Srbiji možemo samo da se nadamo da će se u dogledno vreme uvesti makar kombinovani izborni sistem i da će poslanici manje odgovarati strankama, a mnogo više građanima - ističe Grubješićeva.

I šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković kaže da bi mnogo šta trebalo promeniti.

- Na političkoj sceni u našoj zemlji vlada haos. Ova ideja u Britaniji lansirana je iz možda sličnih razloga i ja je podržavam - tvrdi Čolaković.

Sličan odgovor daje i prvi čovek kluba manjina Balint Pastor.

- Maksimalno podržavamo jačanje direktne veze između građana i poslanika. Naša stranka ni nema blanko ostavke - kaže Pastor.

S druge strane, zamenica šefa poslaničke grupe ZES Aleksandra Jerkov tvrdi da je britanski predlog slabo primenjiv u srpskim uslovima.

- Mislim da je teško preslikati njihovu ideju, jer se razlikuju izborni sistemi. Svakako bi trebalo raditi na jačanju odgovornosti poslanika prema izbornim jedinicama, ali ova ideja je govoto neostvariva - kaže Jerkov.

Dragan Marković Palma takođe smatra da je to nemoguće u Srbiji.

- Ta široka demokratija nema šanse kod nas. Trebalo bi sve birati pod imenom i prezimenom, jer tu nema greške. Ali, to kod nas nije moguće iz raznoraznih razloga - kaže Marković.

Zamenik šefa poslaničkog kluba SRS Aleksandar Martinović poziva na poštovanje Ustava.

- Poslanik ima pravo da svoj mandat da stranci na raspolaganje na čijoj listi je izabran. Ukoliko bi se uveo slobodan mandat za poslanike, u parlamentu bi nastao haos jer bi bogati ljudi mogli da kupe poslanike - zaključuje Martinović.

M. DOBROMIROVIĆ

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)