Poslanici raspravljaju o budžetu za 2010. godinu
Poslanici Skupštine Srbije nastavili su sednicu na čijem su dnevnom redu predlog budžeta za 2010. godinu i prateći zakoni.
Sednica je nastavljena sat vremena kasnije nego što je bilo planirano, jer se čekao izveštaj skupštinskog Odbora za finansije, koji je prihvatio predloženi budžet.
Poslanik Socijalističke partije Srbije (SPS) Milan Nikolić izjavio je da će Vlada Srbije u 2010. voditi čvrstu ekonomsku i fiskalnu politiku, kako je predviđeno budžetom za narednu godinu, i najavio da će ta stranka podržati predloženi akt.
Nikolić, koji je ovlašćeni predstavnik socijalista u načelnoj raspravi o Predlogu budžeta za 2010. godinu, je istakao da je predloženi budžet realan i ukazao na potrebu opredeljivanja sredstava za subvencije u privredi.
Poslanik socijalista je istakao da je potrebno na vreme suzbiti inflatorna kretanja kroz mere za ograničavanje javne potrošnje, kao i da je potrebno privatizaciju privesti kraju, kao i da je bitno održati postojeći nivo proizvodnje i povećati njen obim, koliko je to moguće.
Poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Lidija Dimitrijević istakla je da SRS neće podržati predloženi budžet za 2010., pošto smatra da nije razvojni, već potrošački.
Dimitrijević, koja je ovlašćeni predstavnik SRS u načelnoj raspravi o budžetu za narednu godinu, istakla da će država i sledeće godine da troši više nego što će da prihoduje, kao i da će nastaviti sa zaduživanjima.
Ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Nenad Popović izjavio je da je najveći problem sa predloženim budžetom za 2010. godinu što on uopšte postoji u ovoj formi i da bi bilo najbolje da se povuče iz procedure.
Popović je u raspravi u parlamentu o budžetu za 2010. godinu kazao da ga je predlagač nazvao razvojnim, ali da je "problem što budžet nije razvojni za privredu i obične građane, već samo za državnu administraciju".
"Ovaj budžet nije razvojni, on je razorni", kazao je Popović i dodao da se predlogom samo razvija administracija i uništava srpska privreda.
Ovlašćeni predstavnik poslaničkog kluba "Napred Srbijo" Jorgovanka Tabaković najavila je da njeni predstavnici neće glasati za predlog budžeta u 2010., jer je loše koncipiran i nisu predviđeni mehanizmi interne kontrole trošenja sredstava.
Tabaković je imala niz primedbi na trošenje sredstava Ministarstva finansija, u čijem je razdelu predviđeno najviše sredstava budžeta za narednu godinu (oko 579 milijardi dinara, od ukupno 762 milijarde za izdatke).
Učestvujući u skupštinskoj raspravi o predlogu budžeta za narednu godinu, Tabaković je ukazala na nedostatak interne kontrole u trošenju budžetskih sredstava za narednu godinu, koja nije ugrađena u predlog budžeta.
Ovlašćeni predstavnik poslaničke grupe G17 plus Vlajko Senić najavio je da će ta poslanička grupa glasati za predloženi budžet u narednoj godini, kao i da će insistirati na reformi penzionog sistema.
Učestvujući u skupštinskoj debati o budžetu za 2010. godinu, Senić je rekao da je reforma penzionog sistema neophodna kako bi se smanjili izdaci za potrošnju i omogućilo više novca za pomoć privredi i druge projekte.
Sredstva koja su planirana za podsticaje privredi i u narednoj godini, bila su potrebna zbog loše strukture domaće privrede, koja ne može sama da se izvuče iz krize, rekao je Senić.
Prema njegovoj oceni, pad BDP-a u 2009. godini biće oko tri odsto, zahvaljujući, pre svega, merama Vlade Srbije.
Budžet je zasnovan na projekciji rasta BDP-a od 1,5 odsto u 2010. godini, za razliku od predviđenih 0,5 odsto u EU, naveo je Senić.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je da je predloženi budžet za 2010. godinu žrtva brojnih političkih slabosti.
Jovanović je, u raspravi o predlogu budžeta, u parlamentu kazao da je ekonomija uvek bila žrtva politike što je i ovoga puta, "a ovaj budžet je žrtva nesposobne vlade koja pokušava da očuva postojeće odnose u društvu - a oni su loši".
Prema njegovim rečima, Vlada Srbije nije napravila međugeneracijski dogovor "nego penzionerima deli milostinju tako što oduzima mladima pravo na normalnu budućnost".
On je kazao da se 18 milijardi dinara mesečno izdvaja u penzioni fond, a penzioneri su onaj politički deo našeg društva koji pruža najveći otpor evropskim integracijama i integracijama u NATO.
Jovanović je naveo da je LDP predložila amandman kojim se predlaže da se penzije smanje za jedan procenat na svaku godinu koja im nedostaje do punog radnog staža i dodao da je svega 18 - 19 odsto penzionera ispunilo puni uslov za penziju, a to je puni radni staž.
Poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS) Ðuro Perić najavio je, u raspravi o predlogu budžeta u Skupštini Srbije, da će poslanici te stranke podržati budžet za 2010. godinu.
On je izjavio da su osnovni ciljevi budžeta održavanje makroekonomske stabilnosti, oporavak privrede, nastavak procesa evropskih integracija i sprovođenje reformi, posebno u javnom sektoru.
Šef poslaničke grupe manjina i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor ocenio da je Predlog budžeta za 2010. nije u skladu sa Ustavom, jer nije ispoštovana odredba da pokrajinski iznosi sedam odsto republičkog budžeta.
Vojvodina će raspolagati ukupno sa oko 12,5 milijardi dinara u svom budžetu za 2010. godina, što znači da će pokrajina bukvalno bankrotirati za nekoliko meseci i neće moći da obavlja poslove iz svoje nadležnosti, upozorio je Pastor.
Najavljujući da će ta poslanička grupa uložiti amandman na Predlog budžeta, Pastor je u Skupštini Srbije podsetio da sedam odsto od predloženog budžeta iznosi oko 55,6 milijardi dinara, pri čemu Viojvodini nedostaje oko dve milijarde dinara za kapitalne rashode.
Drugi amandman te poslaničke grupe odnosi se na fond za nacionalne manjine u budžetu, koji uopšte nije predviđen u Predlogu budžeta za 2010. godinu godinu, rekao je Pastor.
Ukoliko se bude poštovao Ustav Srbije, poslanička grupa manjina glasaće za budžet, najavio je Pastor.
Rasprava je počela juče kada su poslanicima predloženi budžet za narednu godinu obrazložili premijer Srbije Mirko Cvetković i ministarka finansija Diana Dragutinović.
Premijer je izjavio je da će ekonomska politika vlade u idućoj i u naredne dve godine biti usmerena na ostvarivanje privrednog rasta, veći izvoz, održanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, ubrzani nastavak procesa evropskih integracija i sprovođenje reformi.
U uvodnom ekspozeu u Skupštini Srbije o Predlogu zakona o budžetu za 2010. godinu, Cvetković je najavio smanjenje inflacije na šest odsto u narednoj godini.
"Zato sa mnogo većim optimizmom očekujem iduću i naredne godine. Za 2010. planiran je realan rast BDP od 1,5 odsto sa perspektivom da se taj rast u 2011. poveća na tri odsto i u 2012 na pet odsto",istakao je Cvetković.
Predlogom budžeta za narednu godinu predviđeni su prihodi od 656 milijardi dinara, rashodi 763 milijardi dinara, a deficit 107 milijardi dinara.
Na dnevnom redu nove, šeste sednice jesenjeg zasedanja su i predlozi o izmenama i dopunama više zakona.
Tu su i predlozi zakona o potvrđivanju četiri međunarodna sporazuma.