Poslanici o Statutu Vojvodine
Početak sednice Skupštine Srbije u sredu obeležila polemika poslanika LDP-a i DSS-a o Statutu. Podršku Statutu ranije najavilo 140 poslanika, među kojima su, osim poslanika vladajuće koalicije i poslanici opozicione Liberalno demokratske partije
Skupština Srbije nastavila je u sredu u podne sednicu raspravom o potvrđivanju Statuta Vojvodine.
Obrazlažući taj akt, predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović je naglasila da je predloženo da se on donese po hitnom postupku kako bi bio obezbeđen nesmetan rad pokrajinskih organa.
Đukić-Dejanović je podsetila da je Odbor za ustavna pitanja Skupštine Srbije na sednici 18. novembra utvrdio Predlog odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog statuta Vojvodine i podneo ga Skupštini Srbije na razmatranje.
Prema njenim rečima, prvim članom tog predloga odluke daje se prethodna saglasnost na Predlog statuta koji je pokrajinski parlament utvrdio 14. oktobra prošle godine, sa pravno-tehničkim ispravkama koje Skupština Vojvodine utvrdila u novembru ove godine.
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić najavila je da će poslanici te stranke glasati za potvrđivanje Statuta Vojvodine jer smatraju da je to prvi korak ka decentralizaciji i regionalizaciji države.
Ona je navela da je neko izračunao da je statut Vojvodine iz Novog Sada do Beograda putovao 397 dana i da stoga ne treba da čudi debata koja se juče i danas čuje u parlamentu.
Poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Đuro Perić, izjavio je da suština Statuta Vojvodine treba da bude operacionalizacija koncepta autonomije.
"Suštinski autonomija da, država ne", istakao je poslanik SPS-a Dušan Bajatović, ocenivši da je Statut u skladu s Ustavom Srbije. Takođe smatra da "bojazni od vraćanja na 1974. godinu nema jer taj su posao socijalisti završili još 1988. godine". Prema njegovim rečima, biće veoma važno kako će se ovlašćenjima koja Vojvodina dobija usvajanjem Statuta upravljati, a vojvođanska elita će koristiti, pre svega, razvojne mogućnosti.
"Doći ćemo do toga da od 153 nadležnosti Vojvodini ne treba uzimati ni jednu, već joj dati još, jer je to efikasnije nego centralizam sam po sebi koji ne bi mogao da rešava narasle socijalne tenzije u društvu", rekao je Bajatović.
Govoreći o Vojvodini kao regiji, on je kazao da regije svuda u svetu imaju supervizore i da će to, u ovom slučaju, biti Vlada Srbije, kao i da će se otvaranje predstavništva obavljati isključivo u saglasnost vlade.
"Konačnu priču o ustavnosti Statuta će dati Ustavni sud", kazao je Bajatović i ponovio stav socijalista "suštinska autonomija Vojvodine da, država ne".
Bajatović je dodao da "priča o imovini i finansijama tek treba da se otvori i da će Zakon o javnoj svojini Srbije važiti i za Pokrajinu kao i za sve opštine u Srbiji". Šef poslaničke grupe manjina i poslanik Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije Balint Pastor, izjavio je da očekuje da 30. novembra Statut Vojvodine i Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti u republičkom parlamentu budu usvojeni ogromnom većinom.
Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da predloženi Statut Vojvodine nije protivustavan i najavio da će ta stranka podržati predloženi akt, iako će on, kako je rekao, ostaviti mnoge dileme u društvu.
Više od sat vremena trajala je polemika poslanika Liberalno demokratske partije i Demokratske stranke Srbije zbog ocene poslanika DSS Jovana Palalića da je Predlog Statuta Vojvodine protivustavan akt kojim se narušava jedinstvo Srbije, u koju su se uključili i poslanici drugih stranaka.
Poslanici LDP su od predsedavajuće Gordane Čomić tražili da ih zaštiti od etiketiranja da su separatisti.
Poslanik Palalić rekao je da je Predlog Statuta potpuno protivustavan, da narušava jedinstvo Srbije i da će njegovo usvajanje dovesti do pogubnih posledica, istakavši da je to viđenje DSS-a.
"Imamo pravo da kažemo da nije u skladu sa Ustavom i propisima Srbije. Najbolje rešenje je da se povuče iz skupštinske procedure", rekao je Palalić i najavio da će ta stranka pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom.
Poslanik LDP Slobodan Maraš je rekao da Statut nije separatistički, a njegov stranački kolega Ivan Andrić da u parlamentu ima mnogo poslanika iz Vojvodine koji imaju rođake u Pokrajini i da nije u redu da se bilo kome stavlja etiketa secesioniste. U polemiku se uključila i šefica poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija, rekavši da onaj ko traži da se o Statutu poslanici izjašnjavaju prozivkom, da bi se videlo ko je ko, krši Ustav.
"Svako ima pravo da kaže da li akt sadrži nešto protivustavno, neku pretnju i opasnost, ali vas molim da ne dopustite da se adresira bilo ko kao neko ko ima nameru da, nesvestan i neodgovoran, dovede do kataklizmičkih posledica", rekla je Kolundžija.
Šef poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislav Nikolić rekao je da je njegov lični sud kako će da nazove ljude koji su doneli Statut Vojvodine za koji smatra da je separatistički.
Predsedavajuća Gordana Čomić je u nekoliko navrata isključivala mikrofon poslanicima koji su se javljali za reč kada po poslovniku nisu imali pravo na to, a šef naprednjaka Tomislav Nikolić je "zaradio" i opomenu.
Podršku Statutu ranije je najavilo 140 poslanika, među kojima su osim poslanika vladajuće koalicije i poslanici opozicione Liberalno demokratske partije.
Predlog statuta Skupština Vojvodine usvojila je pre nešto više od godinu dana, a u republički parlament upućen je nedavno kada je posle povlačenja stigla ispravljena verzija teksta u koji su ugrađeni amandmani Socijalističke partije Srbije.
Poslanici su u utorak uveče završili razmatranje Predloga zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine.
Definisati način finansiranja
Usvajanjem Statuta i pratećeg zakona Pokrajina dobija oko 150 novih nadležnosti, ali pokrajinski sekretar za finansije Jovica Đukić kaže za B92 da je za primenu ovih akata neophodan i novac koji još nije određen. "Bitno je da napomenuti da sada nemamo definisan način finansiranja u našem zakonu i da će on tek biti regulisan posebnim zakonom. Još uvek republika, evo već sada u budžetu za 2010. godinu, definiše i načine finansiranja za Pokrajinu za iduću godinu", rekao je Đukić. On je kazao i da se nada da je to poslednji put da se zakonom o budžetu Republike utvrđuju prihodi Pokrajine i da će na snazi uskoro biti novi zakon o finansiranju. "Nadam se da će taj novi zakon trajno ili na duži rok rešiti ne samo pitanje finansiranja, već i obezbediti pokrajini da jednostavno možemo da planiramo mnogo sigurnije nego što je to bilo do sada", kazao je Đukić.
Ovlašćeni predlagač Odbor za ustavna pitanja
Predsednik Zakonodavnog odbora Skupštine Srbije Vlatko Ratković, izjavio je da nema osnova da predstavnici pokrajinskog parlamenta budu ovlašćeni predlagači Predloga statuta Vojvodine i da ga obrazlažu pred poslanicima republičke skupštine. Ovlašćeni predlagač te tačke je Odbor za ustavna pitanja, a ovlašćeni predstavnik predlagača je predsednik tog odbora Slavica Đukić-Dejanović, tako da nema poslovničkog osnova da taj akt pred poslanicima brane predstavnici Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine, objasnio je Ratković novinarima u republičkom parlamentu. Prema njegovim rečima, Statut Vojvodine je, javlja Tanjug, akt koji utvrđuje pokrajinski parlament i dostavlja ga poslanicima Skupštine Srbije na razmatranje u smislu ustavnih odredbi. Ratković je dodao da se to i vidi iz punog naziva druge tačke dnevnog reda, odnosno Predloga odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog Statuta AP Vojvodine.