Platu ne trošim na luksuzne i skupe stvari
JEDAN DAN S POSLANIKOM: Balint Pastor, Savez vojvođanskih Mađara
Beograd - Nastupajuća ekonomska kriza neće uticati na Balinta Pastora, poslanika Saveza vojvođanskih Mađara, jer on, kako kaže u razgovoru za Danas, poslaničku platu ne troši ni na šta luksuzno i ekstremno. Ipak, moraće da pripazi na rezerve.
- Kao poslanik imam mnogo veću platu od prosečne u Srbiji. Ne trošim je na ekstremne stvari, jer nemam luksuzne navike. Živim prosečnim životom. Vozim „fijat punto“ koji je devedeseto godište i nemam svoj stan. Zahvaljujući ovoj krizi, jedino mogu da smanjim rezerve. Nisam takve prirode da sam škrtica. Ne stavljam sve u slamaricu, ali sam ipak svestan da sam još mlad i da će mi novac trebati za stan i njegovo uređenje. Deo poslaničke plate „ode“ na kiriju, nešto novca na račune. Supruga i ja volimo da putujemo, i to uglavnom po Evropi. Ako ne računam Egipat i Tunis, koji nisu u Evropi, ali su blizu, dalje nisam bio. Rado bih otišao u Irsku i Škotsku, zato što volim njihovu muziku, istoriju i arhitekturu - kaže Pastor, čije prezime prevedeno s mađarskog znači pastir, a ime Balint bi na srpskom značilo Zdravko.
Radna nedelja ovog dvadesetdevetogodišnjeg poslanika je, kaže, monotona. Svakog jutra ustaje u šest sati, da bi već oko pola osam bio u kolima i putovao za Beograd, jer sa suprugom živi u Subotici. Iz Narodne skupštine u Suboticu kreće oko četiri, a nekada i mnogo kasnije, i kaže da mu putovanje ne smeta, čak dobro dođe da se pripremi za rad u parlamentu. Pastor ne planira da se preseli u Beograd, jer voli da bude blizu svojih birača i da im priliku da mu uvek postavljaju pitanja.
Svog studentskog života u glavnom gradu, dok je studirao na Pravnom fakultetu, veoma se rado seća, jer je tako i počeo svoj politički angažman. „Ovo je moj drugi politički angažman u Beogradu. Prvi je bio od 1997. do 2002. kada sam još bio student. To su bile godine kada je politika bila prisutna u životu građana više nego što je to prihvatljivo, a isti je slučaj i danas. Dešavali su se studentski protesti i formiranje DOS-a. Pozvali su me iz SVM, iako tada nisam bio član stranke, i pitali da li bih predstavljao stranku u Centralnom izbornom štabu DOS, što sam prihvatio i bio sam zadužen da informišem SVM o dešavanjima u Beogradu. Stranci sam pristupio 13. seprembra 2000. godine, navodi Pastor koji „preti“ da postane poznatiji od svog oca Ištvana Pastora, lidera SVM.
Pastor mlađi kaže da je politika uvek bila prisutna u njegovoj porodici i da je očevo bavljenje politikom imalo uticaja na njega. On naglašava da je poslanik postao 14. februara 2007, nekoliko meseci pre nego što je njegov otac postao predsednik SVM, jer ne želi da neko pomisli da je porodična veza radila prilikom njegovog postavljenja na mesto poslanika. Govoreći o svojim političkim ambicijama, kaže da ne bi ni vojvođanski Mađari, ni Vojvodina, ni Srbija izgubili da se on ne bavi politikom, ali bi voleo još koju godinu da učestvuje „u ovim procesima“. „Ideal koji nastojim da dostignem je upotpunjen pravni okvir zaštite pripadnika nacionalnih manjina, veoma široka autonomija Vojvodine unutar Srbije i članstvo Srbije u EU“, dodaje.
Na pitanje Danasa da li planira da se bavi pravom, odgovara da sigurno neće još neku godinu i da ga pravosuđe nikada nije vuklo. „Mislio sam da Pravni fakultet, osim stručnog, pruža i dosta široko opšte obrazovanje. Imam malu konsultantsku firmu koju sam osnovao 2002. i tamo sam bio zaposlen do 14. februara prošle godine, gde je sada direktor moj školski drug. Ona mi je bitna zato što sam oduvek smatrao da svako treba da ima neku pozadinu da ne bi bio izložen pritiscima“, kaže poslanik SVM-a.
U prošlom skupštinskom sazivu, Pastor se istakao jednim pomalo čudnim zahtevom, koji kako kaže nikada formalno nije sproveo u delo. Imao je nameru da pokrene inicijativu za izmenu jelovnika u skupštinskom restoranu i dopunjavanje ponude vegetarijanskim jelima, jer ne jede meso od četvrte godine. Ipak, to što ne jede meso nije jedini razlog za pokretanje te inicijative.
- Pre četiri ili pet godina sam imao 105 kilograma i višak sam skinuo za godinu, godinu i po dana. To je posledica mog studentskog života, jer sam imao sreće da živim u samom centru Beograda u stanu Reformističke crkve, iako nisam njen vernik, jer tih godina nije bilo puno Mađara na studijama u Beogradu, kao ni vernika te crkve. Na tome sam im veoma zahvalan. Često sam odlazio u Skadarliju, ponekad sam jeo u restoranima i tada sam nakupio višak od 25 kilograma. Kasno sam saznao da moje omiljeno jelo, pohovani kačkavalj, najviše goji. Sada je situacija mnogo lakša, konobari u skupštinskom restoranu već znaju šta jedem. Jednog dana jedem omlet sa sirom, drugog jaje na oko, trećeg ribu, što je veoma jeftino - navodi Pastor. On dodaje da je ugojiti se veliki luksuz jer treba puno noca za nova veća odela.
Lojalnost građanima
Savez vojvođanskih Mađara ima niz zamerki na pravosudne zakone. Najavili su da neće dati kvorum za glasanje, te se postavilo pitanje lojalnosti ove stranke vladi.
- Mi smo prvenstveno lojalni građanima Srbije. Ozbiljan problem je zloupotreba ideje evropskih integracija nekih naših partnera u vladi. Prvenstveno mislim na DS. Naravno da treba ispunjavati evropske kriterijume, SVM je u potpunosti za to, ali ne može se stalno pozivati na EU, jer ona nigde ne kaže koliko sudova treba u Srbiji da bude. Želimo da budemo faktor stabilnosti u vladi. Naši koalicioni partneri i sad i u prošlosti našu stranku gledaju kao stranku na koju mogu računati u svakom pogledu i u svakom trenutku, ali od nas niko ne može da očekuje da asistiramo u donošenju odluka koje su direktno štetne za građane koje mi zastupamo i za odluke koje od nas ne očekuje ni EU.
LIDIJA VALTNER