Pastor: Vlada nije u ostavci, situacija u skupštini sa ostavkom premijera je u skladu sa zakonom
NOVI SAD - Situacija sa ostavkom predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića je regularna i sve je u skladu sa Ustavom, zakonom i Poslovniku o radu Narodne skupštine Republike Srbije, izjavio je danas Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) i šef poslaničke grupe u Skupštini Srbije.
Pastor je, gostujući u emisiji Pravi ugao na Radio-televiziji Vojvodine, objasnio da ti propisi govore o tome da se ostavka konstatuje na prvoj narednoj sednici Narodne skupštine i da nigde ne piše da li se to čini na početku, u sredini ili na kraju sednice, a da će do kraja sedmice svakako biti konstatovana ostavka predsednika Vlade.
"Mi nemamo tačku, niti možemo da imamo tačku dnevnog reda koja glasi "ostavka predsednika Vlade". To je samo jedna informacija, jedna konstatacija, a predsednica Narodne skupštine u bilo kom momentu dok traje sednica kaže da je predsednik Vlade tada i tada podneo ostavku i da konstatuje ostavku predsednika Vlade. Ne treba da bude, niti je bilo kada bila posebna tačka. Znači, nema mogućnosti da bude posebna tačka", objašnjava on.
Pastor kaže da Narodna skupština mesecima nije zasedala i naglašava da je apsolutno u redu da Narodna skupština vrši svoje nadležnosti.
"Imali smo neke veoma bitne tačke na dnevnom redu, između ostalih i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju. Ja mislim da je vrlo značajno da je skupština raspravljala i o toj temi, kao i o još nekim temama", ističe on.
Pastor dodaje da su mnogi od ovih predloga zakona u skupštinskoj proceduri mesecima, što znači da su podneti pre podnošenja ostavke Miloša Vučevića.
"Sa druge strane, Miloš Vučević se uopšte nije pojavio na ovoj sednici u parlamentu, iako je imao pravo na to, jer je još uvek predsednik vlade u punom kapacitetu. Ne slažem se da vladajuća većina nema legitimitet, jer ko bi drugi mogao da formira vladu u ovoj skupštini. Pošto su univerziteti pregovarali sa ovom Vladom, koja je već bila u ostavci, u ovom politikološkom smislu, u pravnom smislu nije, zašto su onda univerziteti pregovarali i razgovarali sa ovom Vladom? A kada su prihvatili da ta vlada donese promenu Zakona o visokom obrazovanu, da predloži promenu Zakona o visokom obrazovanju, kako onda da mi raspravljamo o tom predlogu zakona, ako nema predstavnika vlade", pita se on.
Pastor kaže da se seća onih vremena kada je opozicija govorila da parlament ne može da radi ukoliko nema predstavnika vlade u Sali i dodaje da se sa tim maksimalno slaže.
"Vlada nije u ostavci. Sa sa druge strane, ja ne vidim zašto parlament ne bi vršio svoje nadležnosti? Ukoliko parlament ne bi zasedao, onda bi možda neki mogli da kažu da po Ustavu Republike Srbije Narodna skupština jeste u redovnom zasedanju, počev od prvog radnog dana marta. Onda bi bilo pitanje zašto skupština ne zaseda i mislim da, kada već skupština zaseda, onda na dnevnom redu treba da budu predlozi zakona", smatra on.
Pastor naglašava da se Narodna skupština izjašnjavala kada je usvajala dnevni red, što znači da je odluka apsolutno legitimna.
"Mislim da je najznačajnije pitanje zašto opozicija, koja je u tom trenutku bila u Sali, nije glasala za to da Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju bude na dnevnom redu, kada se već ispunjavaju zahtevi studenata. Ako me pitate da li bi bilo šta drugačije da je ta taj scenario odigran, mislim da ne bi. Opozicija je mirno sedela u sali prilikom usvajanja dnevnog reda, nisu glasali za stavljanje Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju na dnevni red, a kada je dnevni red usvojen, kada su ušle kamere, onda je počeo taj vandalizam, te dimne bombe i ostalo. Znači, ceo scenario je bio pripremljen, a da još nisu mogli da znaju šta će biti na dnevnom redu", ističe on.
Govoreći o unošenju pirotehničkih sredstava u Narodnu skupštinu, Pastor kaže da na ulazu postoji rendgen aparat, ali da ne mislim da je u normalnim okolnostima u redu da se poslanici pretresaju, da im se otvaraju torbe.
"Ne može da se unese vatreno oružje, ne može da se unese nož i tako dalje. Neki ljudi su mogli da poginu tog utorka. Ja sam 18 godina poslanik u Narodnoj skupštini i mislio sam da sam već sve video", kaže on.
O činjenici da predsednica Narodne skupštine nije odredila pauzu u radu i pored haosa koji je nastao, Pastor kaže da je odluka o toku sednice uvek na predsedavajućem.
"Ja mislim da je u ovom slučaju mudro urađeno, da nije proglašena pauza, nego da smo nastavili rad. Jer je upravo svrha celog ovog vandalizma opozicije bila da se onemogući Narodna skupština u vršenju svoje nadležnosti. Narodna skupština je predstavnički organ, predstavničko telo svih građana, a sa druge strane, opozicija se poziva na to da institucije treba da rade svoj posao. Pa, sada je institucija radila svoj posao u nemogućim uslovima. Moje kolege narodni poslanici su govorili u takvim uslovima, oni su diskutovali o temama koje su na dnevnom redu", naglašava on.