Pastor: Mi smo za dogovor, ne drmamo pokrajinsku vlast
– Pokrajinska skupština usvojiće u sredu na sednici amandmane Vlade Vojvodine na republički budžet za 2014. godinu i uputiti ih Narodnoj skupštini. Poslanička grupa SVM neće podnositi svoje amandmane na budžet vezano za Vojvodinu nego ćemo podržati amandmane Skupštine Vojvodine – najavljuje za „Dnevnik“ šef poslaničkog kluba SVM u republičkom parlamentu Balint Pastor.
On dodaje da je stranci koju zastupa u parlamentu „drago što je Pokrajinska vlada formulisala te amandmane“, kao i da pretpostavlja da je njihova suština da se poštuje ustavna garancija o sedam odsto, ali i o tri sedmine za investicije.
– Prethodnih godina imali smo problem ne u vezi s tih sedam odsto nego što su novac koji je bio odvojen za Vojvodinu u republičkom budžetu u 70 odsto slučajeva činili takozvani transferi, što znači da Vojvodini gotovo ništa nije ostajalo za kapitalne investicije. A Ustav ne garantuje samo najmanje sedam odsto, nego propisuje i strukturu tih sredstava.
* Kako vam se sada čini budžetska računica, dobija li Vojvodina ono što joj pripada?
– Što se tiče novca koji bi trebalo nameniti Vojvodini, moram da kažem da ovaj budžet, nažalost, nije ni bolji ni lošiji od onih iz prethodnih godina. Evidentno je da nedostaje najmanje 16 milijardi dinara od tih sedam odsto. Ali, kao i prethodnih godina, poražavajuća je struktura tih sredstava, tako da Vojvodina neće dobiti gotovo ništa za investicije na svojoj teritoriji.
* DS i LSV na pokrajinskom nivou su dogovorili saradnju i najavili da će tek pozvati SVM da im se priključi. Jeste li spremni na razgovor s njima, ili zadržavate samostalnost u delovanju?
– Zadržavamo svoju samostalnost u smislu da uvek predlažemo isto i uvek postupamo na isti način, bez obzira na to da li smo deo vladajuće većine, ili smo u opoziciji na republičkom nivou. Mislim da je napravljena greška u koracima i da nema opravdanja za to što taj jučerašnji sastanak nije bio trojni, nego samo između DS i LSV. Mi smo u prethodnim godinama dokazali da smo istinski borci za interese AP Vojvodine u Republičkoj skupštini, gde smo uvek podnosili amandmane i na budžet i na druge zakone koji su se ticali ekonomskih interesa Pokrajine. Zbog toga je čudno da oni postave pitanje da li se na SVM tu može računati. Pitanje se moglo postaviti na drugi način. Ali, dobru volju SVM i doslednost naše borbe za autonomiju Vojvodine ne bi trebalo dovoditi u pitanje jer za to nikavih osnova nema.
* Da li je možda razlog tome što je izostao poziv u prvom krugu kritika Bojana Pajtića da je u Subotici SVM sklopio „politički brak“ koji je, po njegovom uverenju, pogrešan?
– Mislim da je to dosta nesrećna izjava, ali ne bih želeo posebno da komentarišem taj delić njegovog intervjua. Gospodin Pajtić tačno zna šta se dešavalo u Subotici pre godinu i po i šta je DS pokušao u avgustu ove godine, tačno zna šta se i sada dogodilo. Treba spustiti loptu, a ne tražiti postojanje nečega čega evidentno nema, što i gospodin Pajtić dobro zna.
* Nakon koalicije u Subotici s naprednjacima, kakva je pozicija SVM na republičkom nivou, da li ste vlast, ili opozicija?
– Mi smo opozicija. Pre godinu i po odbili smo da budemo deo vladajuće većine, ali smo rekli da ćemo podržati sve one zakonske predloge za koje mislimo da nas približavaju normalnom društvu i državi. Tu poziciju smo ponovili i pre tri-četiri meseca kada je rekonstrisana Republička vlada. Mislim da nismo glasali za više zakonskih predloga nego što su to činile ostale opozicione stranke. A što se tiče Subotice, ona apsolutno nije povezana s republičkom vlašću ili s drugim lokalnim samoupravama. U ogromnoj većini lokalnih skupština smo i dalje u koaliciji s DS. To ne želimo da promenimo. Postoje samo dve lokalne samouprave u Vojvodini u kojima smo bili ti koji su smenili DS. To je Subotica i Mali Iđoš. Pre godinu i po, nakon izbora, DS nije želeo u Malom Iđošu da sklopi koaliciju s nama i, bez obzira na to što smo osvojili najviše glasova, bili smo u opoziciji. Kada su se posvađali s tadašnjim koalicionim partnerima, nastao je proces u kojem su svi pokušavali da s drugima naprave većinu, i to je na kraju pošlo za rukom nama i od tada smo mi u vlasti, a DS u opoziciji. U Subotici je situacija dosta specifična. Javna je tajna da je DS pre nekoliko meseci pokušao da istisne, i to ne prvi put, SVM iz vlasti. Mi smo pokušavali da sarađujemo s njima u tom gradu i u ovom mandatu, ali to jednostavno nije išlo, i zbog toga je došlo do ove takozvane prekompozicije. Ali iz toga ne treba izvlačiti bilo kakve zaključke vezane za druge lokalne samouprave. Ima još opština u kojima bismo mogli biti vladajuća većina bez DS, na primer Senta i Čoka, ali ne pada nam na pamet da ih istisnemo iz lokalne vlasti.
* Iako to govorite, za mnoge je Subotica znak da je pokrajinska vlast uzdrmana…?
– Što se nas tiče, pokrajinska vlast nije uzdrmana. Koliko ja znam, Pokrajinska vlada i skupština funkcionišu, većina je više nego stabilna. Verovatno određenim političkim činiocima odgovara da nas svađaju s DS. Nažalost, u tome se ističe LSV, ali bez obzira na to, smatramo da stare saveze treba očuvati. SVM je spreman da sarađuje i s LSV i s DS u pokrajinskoj vlasti.
USS, Statut i izbori
* U iščekivanju odluke USS o ustavnosti Statuta Vojvodine, deluje li vam realno priča da bi negativna odluka tog suda mogla poremetiti političke odnose u Pokrajini i izazvati vanredne izbore ?
– Stranke koje čine Pokrajinsku vladu su jedinstvene u oceni da je Statut APV u skladu s Ustavom Srbije. Predsednik USS je najavo da će odluka u tom postupku biti doneta do kraja godine. Ne ocenjuje se ustavnost čitavog Statuta nego samo nekih odredbi. Bilo kakva da bude odluka USS, to ne može dovesti do raspisivanja pokrajinskih izbora zbog toga što je nadležnost USS da ocenjuje saglasnost opštih pravnih akata s Ustavom. Ako bi se to pitanje sagledavalo na taj način, onda bi u svakom slučaju, kada se bilo koji zakon oceni kao nesaglasan s Ustavom, republički izbori bili neminovnost. To pitanje ne može se posmatrati na takav način i bilo bi veoma loša poruka ukoliko bi USS ocenio neke odredbe Statuta kao nesaglasne s Ustavom. Mislim da za to nema osnova, barem ne kada je reč o suštinskim odredbama Statuta Vojvodine.
SVETLANA STANKOVIĆ