Optužbe za separatizam vređaju Vojvođane
Polemike o vojvođanskim aktima u Skupštini Srbije traju već drugi dan, nakon što je na dnevni red došla rasprava o predlogu pokrajinskog statuta.
Jučerašnje zasedanje započelo je polemikom koju su otvorili poslanici LDP-a, nakon što je prvi učesnik u raspravi, Jovan Palalić iz DSS-a, ponovio da je predloženi statut “protivustavan akt, koji ozbiljno narušava jedinstvo Republike Srbije, zbog čega će posledice po srpski narod i državu biti ozbiljne”. Poslanik LDP-a Slobodan Maraš potom je zahtevao od predsedavajućeg parlamenta da ne dozvoli konstrukcije koje se čuju ovih dana – da je statut “separatistički, poguban, protivustavan”, jer to, kako je ocenio, vređa Vojvođane. I drugi poslanici LDP-a zahtevali su da se ne dozvoli ponovna podela na „separatiste i rodoljube”, zahtevajući da se prekine vređanje onih koji misle drugačije.
Palalić je prethodno rekao da nije slučajno da se o aktu u kojem je svaki član protivustavan „raspravlja 25. novembra, na dan kada je narod krajeva na koje se statut odnosi, odlučio da se pripoji Kraljevini Srbiji”. Palalić je dodao da u članu 1 Ustava stoji da je Republika Srbija država srpskog naroda i građana koji u njoj žive, i zapitao da li se, pominjanjem građana i građanki u statutu, na prostoru APV suspenduje ova odredba i srpski narod postaje „jedan od više naroda”. On je ocenio i da se preko simbola Pokrajine stvara nekakav novi identitet u Vojvodini.
Šefica kluba ZES-a Nada Kolundžija upozorila je na to da „svako ko optužuje nas ovde, ili one koji su dostavili statut, da smo separatisti, i da zato mora da se glasa prozivkom da bi narod video ko su ti – krši ne samo Poslovnik nego i Ustav i zakon“.
– Svako može govoriti o aktu, ali nema pravo na pretnju kataklizmičnim posledicama, kako se ovde nagoveštava – rekla je Nada Kolundžija. – Takvo ponašanje smo u prošlosti previše skupo platili, i ne smemo da dozvolimo da se u Skupštini ili bilo gde u Srbiji više vode takve rasprave.
Predsedavajuća Gordana Čomić procenila je da „sadržaj Palalićevog izlaganja bio na ivici”.
– Molim poslanike da pažljivo, u skladu s Poslovnikom, obrazlažu političke i poslaničke stavove – apelovala je Gordana Čomić, prekidajući nakon toga, odnosno isključujući mikrofon, svakom poslaniku, bez obzira na to da li je vlast ili opozicija, ako bi njihova diskusija vodila provokaciji.
Lider LDP-a Čedomir Jovanović, uz opasku da će glasati i za statut i zakon, ipak je zamerio DS-u rečima: “Podvalili ste nam ovaj statut, sve je glava zabolela od vaše brzopletosti”.
– Kompromitovali ste svoje koalicione partnere, pa je predsednik vojvođanskog parlamenta Šandor Egereši išao u Jagodinu da mu Dragan Marković Palma očita lekciju. Čak i ovako loš zakon i statut samo ukazuju na neminoovnost sveukupnih reformi u našoj državi.
Predsednik SNS-a Tomislav Nikolić ocenio je da je „ovakav statut pokušaj političkih struktura u Vojvodini da pariraju Ustavu Srbije kvaziustavnim aktom“.
– Gde je u svetu zabeleženo da neki statut ima preambulu? – zapitao je Nikolić, ukazujući na to da su vojvođanske vlasti išle „uz nos Srbiji, regulišući statutom i ono što je ustavna materija“ i da „neće Vojvodina stati samo na statutu“.
Prvi čovek LSV-a Nenad Čanak upozorio je na to da su neki raspravu o vojvođanskim aktima iskoristili za „nastavak one koncepcije politike koja je Srbiju i ceo region uvela u propast i katastrofu, politike koja je posejala po zemlji desetine hiljada grobova i raselila milione ljudi”.
– Najblaže rečeno, licemerno je da oni koji su pre samo tri godine s obe ruke glasali za novi Ustav Srbije u tom istom Ustavu pronalaze elemente separatizma i izdajništva – rekao je Čanak.
Po oceni predsednice kluba G17 plus Suzane Grubješić, u pozadini teških reči izgovorenih o vojvođanskim aktima je strah od decentralizacije i regionalizacije.
– U strahu su velike oči, pa im se priviđa separatizam i država u državi. Ali upravo u interesu Beograda i centralne Srbije je da se statut odbrani, jer Vojvodina nikada nije dovodila u pitanje državnost Srbije i mesto u njoj, već centralističke tendencije – poručila je Suzana Grubješić.
Šef kluba manjina Balint Pastor (SVM) poručio je da nema nameru da odgovara na optužbe koje stižu na račun stranaka koje su tražile statut i zakon, pošto su, što se njih tiče, „tražili samo poštovanje Ustava“.
– I nadam se da će 30. novembra Skupština ogromnom većinom dati saglasnost na statut i usvojiti zakon o nadležnostima. Predsednik PIV-a Bojan Pajtić je 14. oktobra 2008, posle usvajanja statuta u pokrajinskom parlamentu, rekao „Dobro jutro, Vojvodino!“ Nisam sklon patetici, ali znam da bi danas ovde sigurno rekao „Dobar dan, Srbijo!“ – tvrdi Pastor.
Predsednik vovođanskih socijalista Dušan Bajatović obrazložio je da je SPS želeo da poveća kapacitet predloženih dokumenata, pa su tako i „skinuti glavni grad, evropska regija“, sve kako bi ubedili „poslanike, koji nisu u vlasti, da glasaju za statut i zakon“ i da pitanje autonomije Vojvodine „bude skinuto s dnevnog reda“.
– Dobro je što se ovaj posao završava tamo gde mu je mesto – u Skupštini Srbije. Ako je i bilo autonomaških, separatističkih projekata, oni su poraženi, njih ovde nema. Sve autonomije u Evropi imaju supervizora, mi smo se opredelili da to bude Vlada Srbije. Autonomija je srpsko-srpsko pitanje i ne znam od koga bismo se mi otcepljivali – istakao je Bajatović.
S. STANKOVIĆ