Od Peconijevog lobističkog dima ne vide se Guzijan, Bisićka i Šaper
Dan posle zahteva predsednika Srbije Borisa Tadića da se hitno i ponovo glasa o izmeni Zakona o akcizama, premijer Vlade Mirko Cvetković potvrdio je da će Vlada ponovo usvojiti izmene i da će ovog puta koalicioni partneri biti složni. Afera o glasanju nastala je onog trenutka kada je javnost obaveštena da je Skupštinu posetila „osoba" za koju se navodi da je čovek od poverenja biznismena Predraga Rankovića Peconija. Pričalo se da se skupštinskim hodnicima šetao i direktor Rankovićeve kompanije Stanko Tomović.
Velike duvanske kompanije u Srbiji odavno se bave lobiranjem za svoje interese, pri čemu je teško odrediti koliko se oni i koji od njih se poklapaju sa državnim. Tako su u kompaniji „Filip Moris" odnedavno zaposleni nekadašnji državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Guzijan, koji je pisao zakon o akcizama i Milica Bisić ranije zamenik ministra Božidara Đelića. Da sve bude interesantnije, „Filip Moris" je klijent agencije „Meken Erikson PR" čiji je vlasnik, Srđan Saper, član predsedništva Demokratske stranke i kabineta šefa države.
Vlada Srbije sledeće sedmice ponovo usvaja izmene Zakona o akcizama
Problemi u vladajućoj koaliciji izazvani nepostojanjem transparentnog finansiranja stranaka i zakona o lobiranju
Premijer Vlade Mirko Cvetković izjavio je da će Vlada ponovo usvojiti izmene Zakona o akcizama i da će ovog puta svi koalicioni partneri glasati za te izmene. Ministarka finansija Diana Dragutinović očekuje da izmene Zakona o akcizama budu usvojene na sednici Vlade naredne sedmice, ali najavljuje da će izmene Zakona koje su u Skupštini usvojene 21. januara glasovima Socijalističke partije Srbije (SPS) početi da se рrimenjuju danas. Cvetkovićeva jučerašnja izjava usledila je samo dan nakon zahteva predsednika Srbije Borisa Tadića da se hitno i ponovo glasa o izmeni Zakona o akcizama. U međuvremenu, poslanik Demokratske stranke Dragoljub Mićunović upozorio je da iz vladajućih stranaka poručuju koalicionom partneru da se ponaša disciplinovano i da glasa za izmene jer u protivnom koalicije neće biti. Skupštinsko glasanje i usvajanje Zakona o akcizama na cigarete suočili su vladajuću koaliciju s pitanjem opstanka. Glasanje Socijalista za amandmane koje je Vlada prethodno odbacila izazvalo je sumnju u regularnost takve odluke SPS-a. Kako se tvrdilo, ti amandmani, osim malim domaćim proizvođačima cigareta, ne pogoduju nikom.
Afera o glasanju nastala je onog trenutka kada je javnost obaveštena da je Skupštinu posetila „osoba" za koju se navodi da je čovek od poverenja Predraga Rankovića Peconija. O toj poseti Skupštini i nekim poslaničkim klubovima govorila je i Suzana Grubješić, a priča se da se skupštinskim hodnicima šetao direktor Rankovićeve kompaniju Stanko Tomović.
Povodom toga, s raznih strana jasno je javnosti sugerisario da je kontroverzna poseta primer nedopustivog lobiranja i slabe „rezidentnosti" SPS-ovih poslanika. Nije, međutim, nimalo nepoznato da se velike duvanske kompanije u Srbiji odavno i predano bave lobiranjem svojih interesa, pri čemu je teško precizno odrediti koliko se oni i koji od njih uistinu poklapaju sa državnim.
Tako su u kompaniji „Filip Moris" odnedavno stalno zaposlena dva bivša visoka funkcionerа Ministarstva finansija - negdašnji državni sekretar u Ministarstvu Janko Guzijan i Milica Bisić, ranije zamenik ministra Božidara Đelića. Po svom položaju bili su uključeni kako u zakonodavstvo koje se tiče duvanske industrije, tako i u neke konkretne poslove. Da sve bude interesantnije, „Filip Moris" je klijent marketinške agencije „Meken Erikson" čiji je vlasnik Srđan Šaper - član Predsedništva DS-a i član kabineta šefa države.
Za „Borbu" poslanica G17 plus Suzana Grubješić kaže: „Očekujem da ovoga puta, na popravnom ispitu, Zakon bude usvojen. Odnosno, očekujem da poslanici koalicije ovoga puta glasaju kako treba. Taj zakon su na Vladi podržali i ministri iz redova SPS-a, pa ne vidim zašto ga ne bi podržali poslanici SPS-a". Takva očekivanja, međutim, nisu nam potvrđena jer su telefoni funkcionera SPS juče bili ili isključeni ili se na njih niko nije javljao.
U Kabinetu predsednika kažu da je Tadić izglasan zakon potpisao, jer svaki zakon koji nije protivustavan a Skupština ga je usvojila, potpisuje po automatizmu. Predsednik ima pravo da odbije potpisivanje samo ukoliko proceni da je zakon protivustavan, a neslaganje s tekstom zakona ne može da bude razlog za nepotpisivanje.
Prema pravnim tumačenjima, kako Zakon upravo stupa na snagu, bilo kakve nameravane izmene moguće su donošenjem novog zakona.
Tadić je, takođe, dobio procenu da će takav Zakon o akcizama smanjiti prihod u budžetu Srbije za dve milijarde dinara i zato je tražio da se odmah donesu izmene i dopune Zakona kojim će se osigurati srpski budžet. Zakon je izglasan, između ostalih, i glasovima opozicije i manjinskih stranaka. Glasanje poslanika Saveza vojvođanskih Mađara za dva amandmana Zakona Balint Pastor objašnjava njihovom potrebom da pokažu koliko je loša komunikacija između članova vladajuće koalicije. Istovremeno, kako Pastor kaže, želeli su i da ukažu na činjenicu da Vlada ne poštuje Skupštinu.
„Na Odboru za finansije, čiji sam i ja član, uopšte nije bilo obrazloženja za tvrdnju Vlade da amandmani štete državi. Mi smo otvoreni za razgovor i, ukoliko taj zakon bude vraćen u Skupštinu očekujem bar obrazloženje razloga zbog kojih je vraćen. Ja ne znam kako će glasati SPS. Nas niko nije lobirao, za zakon smo glasali zato što smo ga smatrali korisnim", navodi Pastor.
Situacija nastala oko glasanja o spornom amandmanu posledica je dva problema; prvi je nepostojanje transparentnog finansiranja stranaka, a drugi nepostojanje zakona o lobiranju. Finansiranje stranaka nije pod kontrolom, pa nedozvoljen uticaj pojedinaca ili organizacija na stranke i partije nije moguće utvrditi. Isto se odnosi i na lobiranje.
„Mi kao društvo ne znamo da li neko tajno učestvuje u političkom životu zemlje. Tako nastaje proizvodnja afera za aferom i prepričavanje ko je dolazio u parlament i ko je s kim pio kafu", kaže predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać.
Dan bez duvana
U Srbiji se danas obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima. Tim povodom Ministarstvo zdravlja u saradnji sa Institutom za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut" počelo je jednogodišnju kampanju o štetnosti pušenja. U kampanji, koja se u prvoj polovini godine sprovodi pod sloganom „Duvanski dim je serijski ubica", a u drugoj „Izbaci duvanski dim", najavljeno je uvođenje postepene zabrane pušenja u restoranima i kafićima.
Prema podacima studije o opterećenju bolestima i povredama u Srbiji, u 2000. godini od posledica pušenja umrlo je 10.187 ljudi, što je 9,8 odsto od ukupnog broja smrtnih slučajeva.
NN