Neće moći
Nije ideja regionalizacije Srbije da se stvaraju neki novi politički centri i nije ideja da imamo nove paradržave na tlu Srbije, već je ideja regionalizacije obezbeđivanje ravnomernog razvoja, naglasio predsednik Tadić
BEOGRAD - Prepucavanje zbog Predloga statuta Vojvodine između predsednika DS Borisa Tadića i vojvođanskog premijera Bojana Pajtića nastavilo se i na jučerašnjoj sednici Glavnog odbora DS! Izbegavajući da konkretno pomene usvajanje ovog dokumenta, Tadić je deo izlaganja posvetio pitanju regionalizacije u Srbiji, upozorivši da ona ne podrazumeva stvaranje novih paradržava na njenoj teritoriji.
- Decentralizacija države treba da dovede do ravnomernog i ubrzanog razvoja i zadržavanja stanovništva na svim tačkama Srbije - rekao je Tadić, i dodao da „pitanje regionalizacije može da bude iskorišćeno na uspešan način, ali i zloupotrebljeno“.
- Nije ideja regionalizacije Srbije da se stvaraju neki novi politički centri i nije ideja da imamo nove paradržave na tlu Srbije, već je ideja regionalizacije obezbeđivanje ravnomernog razvoja, zadržavanja stanovništva na svim tačkama naše zemlje koje imaju strategijski značaj i korišćenje prirodnih resursa na tim područjima - naveo je predsednik Srbije.
Prethodno je Tadić ocenio da između Beograda i Novog Sada najmodernijim, kineskim vozom koji juri 500 kilometara na sat može da se stigne za sedam minuta i da ne vidi potrebu da se stvaraju nove granice koje bi Statut predvideo. Pajtić mu je, pak, odgovorio da se ne oseća prozvanim i ponovio svoje zahteve:“ Ono što mi tražimo je daleko manje autonomije od regija u mnogim evropskim zemljama“.
Poslanik pokrajinskog parlamenta iz DS Goran Ješić kaže za Kurir da varnice pršte jer su ljudi iz DS u Pokrajini isfrustrirani neusvajanjem Predloga statuta jer smatraju da je on u interesu svih građana. Osim što podseća „da su u pisanju Predloga statuta učestvovali visoki funkcioneri DS i neki članovi Predsedništva, i da im taj tekst pre godinu dana nije bio sporan“, Ješić podvlači da je „Predlog statuta smešan akt čije bi usvajanje vodilo ka decentralizaciji Srbije i njenoj jačanju, a ne razbijanju“.
- Što se tiče vozova, preporučio bih visokim funkcionerima DS da se malo provozaju ne vozom, već starim putem od Beograda do Novog Sada, gde dnevno prođe 200.000 automobila, pa da vide kako izgleda put u Srbiji! O vozovima da i ne govorim! Ranije je na svakih pola sata bilo vozova na toj relaciji, a sada jedva idu četiri dnevno. U svim stranačkim centralama u Beogradu sada postoji otpor prema tom dokumentu, kao i prema svemu što je van Beograda. To je budalaština jer ne može niko da mi kaže da sam manji Srbin od nekoga ko živi u Beogradu. Uostalom, moderna srpska država napravljena je baš u Vojvodini, u Sremskim Karlovcima - ističe Ješić.
Balint Pastor, funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara, podseća da se predsednik SVM Ištvan Pastor sreo sa Tadićem i da je „na osnovu tog sastanka zaključio, osetio da je cela priča pomerena s mrtve tačke“:
- Postoje izgledi da se Statut donese uz zakon o nadležnostima i da bude na dnevnom redu parlamenta. Naravno, kada Vlada usvoji i uputi predlog. To što je Korhec rekao da postoji pravna mogućnost da se raspiše referendum ne znači da je on to inicirao. Još manje da se nešto konkretno preduzima. Nije bilo takvih razmišljanja. Nadamo se da će u roku od nekoliko nedelja Statut biti donet - kaže Pastor.
Na pitanje Kurira da li je to bio izričit uslov SVM za podršku Vladi Srbije, Pastor kaže:
- To pitanje uvek postoji - realno je. Ali uvek, kao i drugi funkcioneri SVM, ponavljam: nije nam cilj rušenje Vlade. Mada, ne možemo do beskonačnosti da tolerišemo kršenje Ustava. Mi Statut ne doživljavamo kao ustupak SVM. U ozbiljnim državama poštovanje Ustava ne treba da bude pitanje političke trgovine. Ne gledamo kao na pritisak naše ukazivanje da jednostavno Ustav treba da se poštuje. A krši se od 31.12. 2008. Već devet meseci.
Međutim, potpredsednik SRS Milorad Mirčić tvrdi da je i sam predsednik Tadić rekao da je Statut - neustavan!
- Ništa se tu nije promenilo. Zatočenici smo njihovih međustranačkih i unutarstranačkih sukoba i trgovine. Žrtve su građani Srbije, pogotovo na teritoriji Vojvodine. Odnosi između Pajtića i Tadića mogu biti i emotivno nabijeni, ali to nas ne interesuje. Čudno iskazuju svoje emocije sedmominutnom distancom. Šta Srbiju briga o čemu su se koalicioni partneri dogovarali na neobaveznom druženju? - upozorava Mirčić.
GORAN JEŠIĆ: RASPUSTITE PARLAMENT!
Ješić precizira da u Ustavnom zakonu jasno stoji do kada mora da se konstituiše vojvođanski parlament, kao i da je taj rok odavno prošao.
- Pošto je taj zakonski rok istekao, a Statut nije usvojen, predlažem da se Skupština raspusti - kaže Ješić.
NIŠTA OD REFERENDUMA!
Iako je pokrajinski sekretar za upravu i manjine iz SVM Tamaš Korhec najavio je da bi Vojvodina mogla da raspiše referendum o Statutu pokrajine ukoliko se ovaj dokument ne nađe u Skupštine Srbije do 15. oktobra, od toga nema ništa!
Naime, za to ne postoji uporište u Ustavu Srbije. U članu 107 navodi se da republički parlament raspisuje referendum, a on se sprovodi na teritoriji cele Srbije i na njemu glasaju građani Srbije. Građanin Vojvodine nije ustavna kategorija, već jedino stanovnik Vojvodine.
PROTIV REFERENDUMA O STATUTU
BEOGRAD - Srpska napredna stranka (SNS) energično se protivi najavama koje su se mogle čuti iz Izvršnog veća Autonomne pokrajine Vojvodine o potrebi i mogućnosti da bude raspisan referendum koji bi razmatrao pitanje Statuta Vojvodine, izjavio je juče poverenik te stranke za Vojvodinu Igor Mirović.
On je na stranačkoj konferenciji za novinare rekao da se Srpska napredna stranka, takođe, energično protivi internacionalizaciji pitanja Statuta i pitanja položaja Vojvodine u Srbiji.
- Te najave koje dolaze sa zvaničnog mesta, od predstavnika Izvršnog veća AP Vojvodine, nisu dobre za Srbiju u ovom trenutku, jer dovode do političkih podela, dovode do raskola i polako u Vojvodini unose nemir među građane, čak i među one koji su bili za ovakav tekst i za ovakav politički razvoj - rekao je Mirović, navodi se u saopštenju SNS.
JELENA JOVANOVIĆ, OLIVER NIKOLIĆ