Leks specijalis za štednju u Skupštini
TRAGOM - Čelnici vladajuće koalicije, bez konsultacija unutar stranaka, dogovorili da plate budu smanjene i članovima parlamenta
* Članovi parlamenta iz medija obavešteni o odluci * Verica Kalanović morala da samu sebe demantuje * Šta sa visokim zaradama u Telekomu i NIS-u
Beograd - Narodnim poslanicima, predsedniku države, premijeru i ministrima, službenicima Narodne banke Srbije, zaposlenima u opštinama, organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja, javnim preduzećima, državnim radijskim i TV stanicama, članovima upravnih odbora i privrednih komora privremeno će biti smanjene plate, naknade i druga primanja. To piše u Nacrtu zakona o privremenom smanjenju zarada koji je urađen u Vladi Srbije.
Vicepremijer i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić najavio je da će Vlada na sledećoj sednici usvojiti zakonske predloge koji se odnose na smanjenje plata u državnoj upravi, da će poslanicima ne samo biti smanjene plate veći ukinute dnevnice, što će biti regulisano leks specijalisom.
U Nacrtu zakona koji ima samo šest članova, koji bi trebalo da stupi na snagu narednog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku i primenjuje se do 31. decembra 2009, navodi se da plate neće biti smanjivane sudijama, javnim tužiocima, zamenicima javnih tužilaca i zaposlenima u pravosudnim organima, zaposlenima u Vojsci Srbije, policiji, BIA, obrazovanju, zdravstvu, kulturi i socijalnoj i dečjoj zaštiti.
Vladinim merama predviđeno je da se plate veće od 40.000 dinara umanje za 10 odsto. Onima koji imaju platu od 100.000 dinara do šest prosečnih plata će biti umanjena za 10 odsto plus 15 odsto od razlike između 100.000 i šest prosečnih plata. Plate u državnom sektoru neće biti više od šest prosečnih plata u Srbiji, a onaj ko ne bude poštovao odredbe zakona biće kažnjen sa 300.000 do milion dinara ili zatvorom do jedne godine.
Ovim bi trebalo da bude stavljena tačka na višednevne spekulacije da li se na poslanike odnose najavljene mere štednje. Poslanici Skupštine Srbije različito su reagovali na moguće smanjenje svojih plata i tumačili najavljene mere vlade, a konfuziju je dodatno pojačala ministarka za NIP Verica Kalanović. Ona je u četvrtak u parlamentu novinarima izjavila da poslaničke plate neće biti smanjene jer „poslanici nisu državni službenici“. Brže-bolje ju je demantovao ministar ekonomije i lider njene stranke G17 plus Mlađan Dinkić. Uz primedbu da „ko radi, taj i greši“, Dinkić je u četvrtak uveče potvrdio ne samo da će poslanicima biti smanjene plate većće im biti ukinute i dnevnice dok traje kriza. To je, po njemu, dogovoreno na nedavnom sastanku čelnika vladajuće koalicije. Ministarka Kalanović je iste večeri, direktnim uključenjem u informativne emisije sebe demantovala, tvrdeći da su je mediji pogrešno shvatili.
Boško Ristić, predsednik skupštinskog Odbora za pravosuđe i poslanik DS-a, kaže za Danas da je iz novina saznao da se priprema Nacrt zakona o privremenom smanjenju zarada poslanicima, odnosno takozvani leks specijalis. On kaže da su „odredbe zakona dosta rigorozne i da će poprilično žuljati poslanike“.
O tom zakonu moraće da se izjasni i Skupština Srbije, ali i Administrativni odbor, budući da leks specijalis isključuje primenu većdonetih zakona, pre svega Zakona o narodnim poslanicima iz 1991, koji je do sada nekoliko puta menjan, a kojim su i uređena i primanja poslanika. Pored ovog, van snage će morati da budu stavljeni i neki drugi zakoni, koji će biti u suprotnosti s leks specijalisom.
- Plate poslanika će, prema propisima koje je pripremila Vlada Srbije i odluci koju je doneo skupštinski Administratrivni odbor, biti umanjivane na tri načina. Prvo umanjenje odnosi se na oporezivanje zarada poslanika sa 10, odnosno 15 odsto u zavisnosti od visine primanja. Druga mera koja će pogoditi poslanike jeste ukidanje dnevnica koje iznose 1.908 dinara i treća mera je ona po kojoj poslanici izdvajaju deo sredstava u Fond solidarnosti koji je osnovao Administrativni odbor - kaže Ristić.
Sagovornik Danasa dodaje da nije jasno iz predloženog zakona o smanjenju plata poslanika da li će država oporezivati osnovicu poslaničke plate ili i paušal.
- Pet godina poslanici sebi, iako su mogli, nisu povećavali plate, a sada će im biti smanjene. Teret Vladinih mera najviše će da pogodi poslanike koji dolaze iz unutrašnjosti, a najmanje one koji žive u Beogradu. Ukoliko poslaniku iz unutrašnjosti ukinete dnevnice, on će morati iz sopstvenog džepa da plaća ishranu, ali i da sam finansira sopstveni rad u parlamentu. Netačne su informacije da poslanicima iz unutrašnjosti Skupština plaća istovremeno hotelski smeštaj i daje sredstva za prevoz - kaže Ristić. On dodaje da mu nije najjasnije zašto će biti oporezivane zarade zaposlenih samo u firmama koje su stopostotno u državnom vlasništvu, a ne i zarade u firmama u kojima država ima većinski udeo, kao što je slučaj s Telekomom i NIS-om, gde su plate mnogo veće od zarada poslanika.
Balint Pastor, šef poslaničkog kluba manjina u Skupštini Srbije, kaže da se velika buka diže oko plata i dnevnica poslanika i da to pitanje pokreću oni koji na sednice parlamenta dolaze u džipovima od 70.000 evra, a imaju i druge izvore prihoda. Pastor smatra da treba stati na put jeftinoj demagogiji, jer „ako neko želi ozbiljno da se bavi politikom, onda za to treba da bude i plaćen“.
M. R. MILENKOVIĆ - S. BIŠEVAC
Plata, paušal i dnevnice
Prosečna plata poslanika iznosi oko 80.000 dinara. Na to dobijaju paušal od 30.000 dinara. Punu dnevnicu od skoro 2.000 dinara imaju poslanici koji su učestvovali u radu parlamenta celog dana, a polovinu dobijaju ako su prisustvovali samo jednom delu sednice. Od 250 poslanika njih 190 je na stalnom radu u parlamentu, a 60 radi na drugim mestima.
Konstantinović: Podrška odlukama Vlade
Nenad Konstantinović, predsednik skupštinskog Administrativnog odbora, kaže za Danas da sve ono što je Vlada Srbije najavila, kada je reč o smanjenju troškova zaposlenih u državnim institucijama, poslanici vladajuće koalicije i DS-a podržavaju. „Smatramo da isti teret krize snose i narodni poslanici, ministri i državni sekretari, odnosno svi zaposleni u državnim institucijama. Podržavamo predlog da se poslaničke plate koriguju, a predložićemo i načine ukidanja dnevnica, jer smatramo da su rešenja koja smo ranije čuli polovična, tako da bi jedina prava odluka bila njihovo potpuno ukidanje“, ističe Konstantinović.
I. T.
DSS: Ko plaća kampanju
DSS traži od Vlade Srbije da odgovori koliko koštaju i ko plaća emitovanje reklamnih spotova Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj. „U vreme kada Vlada demagoški propagira štednju, na televizijama se prikazuju reklamni spotovi Ministarstva za ekonomiju. Svako u Srbiji zna koliko su visoke cene izrade TV spotova, kao i cene TV sekundi njihovog prikazivanja. Zbog toga pitamo republičku vladu: Ko plaća astronomsku cenu za reklamne spotove Mlađana Dinkića i njegovog ministarstva?’“, navodi se u pismenoj izjavi poslanika DSS-a Dragana Šormaza.
NBS će tražiti ocenu ustavnosti
Narodna banka Srbije (NBS) je saopštila da bi smanjivanje zarada u centralnoj banci posebnim zakonom bilo protivustavno rešenje, ali da će primeniti takav zakon ako on bude usvojen.Takvim zakonom bi se, kako ukazuje NBS, „narušila samostalnost i nezavisnost NBS, koja se ne finansira iz budžetskih prihoda i u koju nikada nije ušao nijedan dinar od naplaćenih poreza“.“Iz tih razloga guverner je rekao da neće smanjivati zarade u NBS, ali će one biti smanjene ukoliko se na predlog Vlade takav protivustavni zakon donese“, navodi se u saopštenju NBS. Centralna banka navodi da je leks specijalis zakon obavezujući za sve i da će ga se NBS pridržavati u obliku u kojem bude izglasan u parlamentu, ali će istovremeno zatražiti da Ustavni sud oceni ustavnost takvog zakona. Navodi se i da NBS smatra da bi bio opasan presedan da se posebnim zakonima nalaže centralnoj banci šta treba da radi. „Danas su to zarade, sutra može biti bilo koja druga aktivnost Narodne banke“, upozorila je NBS.