Ko drumom, ko šumom na „evropski zakon”
Predlog zakona o javnoj svojini Vlada Srbije uputiće u skupštinsku proceduru danas ili sutra, saznaje „Dnevnik”. Po našim saznanjima, rasprava o ovom propisu koji bi trebalo da omogući vraćanje imovine lokalnim samoupravama i AP Vojvodini oduzete pre 16 godina, trebalo bi da počne 22. septembra, dok će se o zakonu glasati 26. septembra. Tako bi zakon iz evropske agende bio usvojen u cajtnotu, odnosno tri nedelje pre izjašnjavanja Evropske komisije o zahtevu Srbije za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU.
Međutim, nakon dvonedeljne javne rasprave i brojnih primedbi i kritika na tekst nacrta zakona, očigledno je da u parlamentu neće biti jednostavno obezbediti neophodnu većinu. Savez vojvođanskih Mađara već je uslovio podršku zakonu o javnoj svojini u republičkom parlamentu prihvatanjem predloga za izmene više odredbi nacrta zakona kojima će se omogućiti jačanje lokalne i pokrajinske autonomije.
U izjavi za „Dnevnik” funkcioner i poslanik SVM-a Balint Pastor istakao je da nacrt zakona predviđa parcijalno vraćanje imovine Autonomne Pokrajine Vojvodine i lokalnih samouprava.
– Mi nećemo glasati za taj zakon ako se ne prihvate naši predlozi da u svojinu AP Vojvodine uđu i državni putevi 2. reda, lokalna i regionalna železnička infrastruktura i regionalni sistem kanala – naveo je Pastor. – Naši zahtevi su i da lokalni putevi pređu u svojinu lokalnih samouprava, kao i da šume kojima gazduje JP „Vojvodinašume” postanu pokrajinska svojina, te da se uspostavi pravo javne svojine Autonomne Pokrajine nad imovinom koja je izgrađena ili pribavljena novcem AP Vojvodine.
Po njegovim rečima, SVM neće podržati ni odredbe nacrta zakona koje znače dalje obespravljenje mesnih zajednica, a po kojima bi imovina koju su na osnovu prava korišćenja koristile mesne zajednice, prešla u svojinu jedinica lokalne samouprave.
Balint Pastor očekuje da će amandmane SVM-a podržati i LSV i DS, ali i ostali partneri iz vladajuće koalicije. U protivnom, kako je naveo, poslanici te stranke neće glasati za tekst zakona „koji će obesmisliti autonomiju Vojvodine, kao i pravo lokalnih samouprava na imovinu”. On je napomenuo i da je tekst koji je bio u javnoj raspravi pun nedostataka, nedorečenosti i kolizija, što, po njemu, ukazuje na to da se u izradu zakona ušlo samo zbog pritisaka iz Evropske unije, a ne zbog stvarne namere da se konačno definiše oblast javne svojine između različitih nivoa vlasti.
Inače, predlozi SVM-a, utvrđeni 30. avgusta, objavljeni su na sajtu Ministarstva finansija. Osim njih, navedene su još i sugestije i primedbe Lige socijaldemokrata Vojvodine, Bezbednosno-informativne agencije, EPS-a, opštine Vrnjačka Banja i jedne advokatske kancelarije.
Na sajtu Ministarstva, međutim, nisu objavljeni predlozi za dopunu nacrta zakona o javnoj svojini koje je utvrdila Vlada Vojvodine na sednici od 26. avgusta, kojoj je prisustvovao i vicepremijer Božidar Đelić. U pokrajinskoj administraciji, međutim, ne veruju da to na bilo koji način određuje stav centralne vlasti prema navedenim predlozima iz Pokrajine.
Koordinator koalicije vladajuće u Vojvodini Dragoslav Petrović izjavio je našem listu da su konsultacije o implementaciji predloga iz Banovine u Vladin predlog zakona veoma intenzivne.
– Nadamo se da će svi naši zahtevi biti prihvaćeni jer smatramo da su opravdani – kazao je Petrović.
Inače, Vlada APV zatražila je dopunu zakonskog teksta koja bi omogućila da u svojinu Pokrajine budu uvedeni i regionalni putevi na teritoriji APV, deo kanalske vodne mreže, lokalna i regionalna železnička infrastruktura, kao i imovina koja je izgrađena parama Fonda za kapitalna ulaganja, te zgrade pokrajinskih institucija. Takođe, u Banovini očekuju i kompenzaciju za objekte APV koji se nalaze u bivšim jugoslovenskim republikama.
Među sugestijima pristiglim resornom Ministarstvu po okončanju javne rasprave su i sugestije Lige socijaldemokrata Vojvodine, u kojima se navodi i da predlozi Vlade AP Vojvodine nisu dovoljni s aspekta interesa Pokrajine „jer zanemaruju ulaganja APV u nepokretnosti izgrađene na teritoriji APV pre Ustava Republike Srbije iz 1990. godine„. Ta stranka ističe da je Vojvodine time lišena nepokretnosti koje su joj oduzete Ustavom iz 1990. godine, a u oblasti PTT-usluga i telekomunikacija, elektroprivrede, magistralnog, drumskog i železničkog saobraćaja i drugim. LSV predlaže da se zato u član 73 nacrta zakona unese novi stav 3 koji bi glasio: „Nepokretnosti, pokretne stvari i druga sredstva na teritoriji AP Vojvodine, stvorena ili održavana, u celini ili u pretežnom delu, ulaganjima fizičkih i pravnih lica iz AP Vojvodine, postaju sredstva u javnoj svojini AP Vojvodine, kao i druge nepokretnosti, pokretne stvari i druga sredstva”.
EPS i BIA
Javno preduzeće „Elektroprivreda Srbije„ takođe je iznelo sugestije na nacrt zakona o javnoj svojini, sa zahtevom da se na energetskim mrežama ne uspostavlja javna svojina. „Rešenje predviđeno u nacrtu suprotno je konceptu deregulacije u energetskom sektoru, na kojem se zasniva pravo Evropske unije i novodoneti Zakon o energetici„, stoji u dopisu EPS-a upućenom Ministarstvu finansija. Iz opština Vrnjačka Banja traže, pak, da šume na području te opštine ostanu u svojini opštinskog javnog preduzeća. Takođe, predlažu i da pravni sledbenik Udružene banjske privrede bude Zavod za lečenje i rehabilitaciju, čiju imovinu i osnivačka prava je preuzela Republike Srbija, jer je u pitanju najznačajnija imovina lokalne zajednice.
I Bezbednosno-informativna agencija iznela je predloge za dopunu tog propisa koji bi omogućili nesmetano pribavljanje novca za posebne namene za potrebe Agencije.
B. D. SAVIĆ