EU najveći partner Srbije, kandidatura ostvarljiva
BEOGRAD - U Skupštini Srbije danas je održano javno slušanje na temu "Narodna skupština na putu evropskih integracija", tokom kojeg su poslanici rezimirali aktivnosti i dostignuća na putu evropskih integracija u poslednje tri i po godine.
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je da je parlament "šampion evropskih integracija" zbog niza evropskih zakona koji su doneti, direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila da je EU najveći partner Srbije, dok je šef delegacije EU Vensan Dežer istakao da očekuje da će Srbija 2012. ispuniti uslove za status kandidata, koji su "jasni i ostvarljivi".
Otvarajući slušanje, Đukić Dejanović je podsetila da je veliki broj akata koji je donela skupština deo evropske agende, a da od 2010. svaki predlog zakona sadrži i potvrdu usaglašenosti sa evropskim zakonodavstvom.
Sumirajući evropske težnje parlamenta, ona je navela da su, tokom mandata koji je na isteku, poslanici na Odboru za evropske integracije sučeljavali mišljenja za i protiv EU.
U tom smislu, Đukić Dejanović je navela da je krilatica Vinstona Čerčila "EU nije otoman na kome ćemo se odmarati, već radni sto na kome ćemo vredno raditi i na taj način se predstaviti kao ravnopravni partneri u evropskoj porodici", najbolji pokazatelj raspoloženja u srpskom parlamentu.
Predsednik Odbora za evropske integarcije Laslo Varga, koji je i organizator slušanja, rekao je da javno slušanje ima dvostruki cilj - da se pred kraj aktuelnog skupštinskog saziva i početak poslednje sednice parlamenta rezimiraju iskustvo i utisci iz poslednje tri i po godine, kao i da se da ocena urađenog i putokaz za naredni mandat.
Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević istakla je da je Evropska unija najveći investitor, donator i partner Srbije, a da su građani Srbije profitirali na putu evropskih integracija jer je u tom procesu stvoren institucionalni i pravni okvir za transparentnije i bolje funkcionisanje izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, kao i veći prostor za rad nezavisnih regulatornih tela.
Ona je rekla da je EU i dalje najveći trgovinski partner Srbije i učestvuje sa 56 odsto u trgovinskoj razmeni, kao i da je Srbija od početka tranzicije od EU dobila 2,2 milijarde evra.
Navodeći koliko se Srbija promenila od kada je bezuslovno krenula putem evro integracija, ona je ukazala da je od 2009. godine kada je počelo izdavanje biometrijskih pasoša 3,7 miliona građana Srbije izvadilo taj dokument.
Delevih je takođe istakla da je sada najvažnije završiti sve obaveze koje Srbija ima od decembra prošle godine i da to treba da bude predmet političke debate.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer rekao je da očekuje da će Srbija u 2012. godini ispuniti uslove neophodne za dobijanje statusa kandidata, koji su, kako smatra, "jasni i ostvarljivi".
On je, objašnjavajući šta se dogodilo 9. decembra, kada je Evropski savet dodeljivanje statusa Srbiji za EU odložio za mart, naveo da je, iako su sve članice jasno konstatovale napredak, zaključeno da je neohodno da se taj napredak nastavi i kada je u pitanju dijalog Beogarda i Prištine.
"Želimo da se primenuju sporazumi koji su skolopljeni, da se postigne dalji napredak u regionalnoj saradnji, i da Euleks i Kfor mogu da vrše svoje mandate adekvatno na čitavoj teritoriji", rekao je Dežer, ističući da očekuje da će u 2012. Srbija te uslove ispuniti.
"Za 2012. mogu da pretpostavim da će ta tri ključna uslova biti ispunjena. Oni su jasni i ostavrljivi i to mora biti konstatovano", kazao je Dežer.
On je istakao da je siguran da će, po uzoru na velike uspehe srpskih sportista, videti i jaku Srbiju u EU.
U raspravi u okviru slušanja šefovi poslaničkih grupa vladajuće većine složili su se da evropski put Srbije nema alternativu i da sve napore treba usmeriti ka dobijanju statusa kandidata, dok su predstavnici opozicije kritikovali vladu, ali i politiku EU, za koju tvrde da se prema Srbiji nepravedno odnosi.
Šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković istakao je da je proces pridruživanja EU dugotrajan, da je u ovom sazivu parlamenta doneto više od 700 zakona, što je više nego u svim prethodnim sazivima, a da najveći i najvažniji deo posla tek dolazi.
Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor podsetio je da je vlada formirana na konsenzusu o ulasku Srbije u EU, zbog čega su je, kako je naveo, manjine podržale, i izrazio nadu da će Vlada Srbije imati hrabrosti da se ispune kriterijumi za dobijanje statusa kandidata.
Lider Nove Srbije Velilim Ilić kritikovao je izlaganje direktorke vladine Kancelarije za evropske integracije Milice Delević, navodeći da se iz njenog izlaganja "vidi da nema nikakvih problema, i onda se nameće pitanje zašto Srbija danas nema staus kandidata za članstvo".
Predstavnik poslaničke grupe radikala Dejan Mirović rekao je da se EU posebno nepravedno odnosi prema Srbiji, uslovljavajući je da se zarad kandidature odrekne dela svoje teritorije.
Član predsedništva Liberalno demokratske partije Ivan Andrić kritikovao je vladu Srbije što se, kako se naveo, posle ostavke potpredsednika Vlade za evropske integracije Božidara Đelića, niko u Vladi ne bavi integracijama i rekao da u LDP, iako uviđanju slabosti Unije, smatraju da je to najbolji put kojim Srbija može da ide.
Đorđe Milićević iz SPS istakao je da ta stranka smatra da je Srbiji mesto u EU i želi da Srbija postane punopravna članica, ali da u ovom trenutku mora malo da se okrene i sebi i da rešava otvorena pitanja i probleme koji postoje.
Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je da Srbija treba da okrene "strateški list" u procesu evropskih integracija, kako smatra, zbog uslova da se odrekne Kosova i velike štete koju trpi primenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Član predsedništva URS Suzana Grubješić rekla je da je evropska integracija najbolja moguća alternativa za Srbiju, a potpredsednica Srbije Gordana Čomić istakla je da Srbija treba da pokaže da je spremna i sposobna da sve pregovore uspešno završi i dobije status kandidata.