Dr Balint Pastor: regionu možemo da ponudimo naše manjinsko iskustvo
U redovnom dvonedeljnom razgovoru u jutarnjem programu Panon RTV-a, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara govorio je o važnosti obrazovanja na maternjem jeziku, ali i političkim kontaktima ostvarenim u proteklom periodu.
U prve razrede ovog septembra krenulo je 1313 prvaka koji nastavu slušaju na mađarskom jeziku. Dr Balint Pastor istakao je važnost činjenice da svugde gde za to postoji mogućnost, razredi na mađarskom jeziku otvaraju se i tamo gde ima manje od zakonom propisanih najmanje 15 učenika. Odeljenja se formiraju i sa petoro, pa i manje đaka.
„Važno je da smo uspeli da održimo broj učenika koji smo imali i prethodnih godina, a za to je osnovni preduslov bio da se zaista svugde gde postoji potreba, formira odeljenje na mađarskom jeziku. Da bi se to razumelo treba reći da se u Srbiji uvek treba izboriti za svaki dinar među različitim oblastima društvenog života, od toga koliko odlazi na obrazovanje, koliko na kulturu, koliko na nešto drugo. To je, inače, tako u svim državama. Poslednjih gotovo 20 godina, nezavisno od toga koja je vlada na vlasti, postoje ozbiljni napori ka racionalizaciji, i to tako da odeljenja budu što veća, kako bi država finansirala što manje osnovnih škola. Uprkos tome, mi smo uspeli iz godine u godinu da postignemo da se i pored zakonom utvrđenog broja od najmanje 15 đaka, otvaraju odeljenja i sa petoro učenika“ istakao je dr Pastor.
U razgovoru za Subotički mađarski radio on je istakao da za to postoje i dva preduslova: jedan je da je Savez vojvođanskih Mađara deo većinske vlasti, a drugi da su već gotovo deceniju prisutni u Ministarstvu obrazovanja na nivou državnih sekretara. Tome treba dodati da je od 2000. godine pokrajinski sekretar za obrazovanje uvek iz redova Saveza vojvođanskih Mađara.
„Moram istaći da nije idealno da se otvaraju odeljenja sa tri-četiri-pet učenika, ali šta bi bila alternativa? Da nismo uspeli za ovo da se izborimo, alternativa bi bila da deca u dijaspori ne bi mogla da uče na maternjem jeziku što bi osznažilo asimilaciju, jer bi bili u razredima sa srpskim nastavnim jezikom“ rekao je dr Balint Pastor. On je naglasio da je upravo zbog toga važna i podrška mađarske vlade posredstvom Mađarskog nacionalnog saveta i drugih obrazovnih udruženja.
Na političkom planu nije bilo odmora ni tokom letnjih meseci, zaključio je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara. Posebnu pažnju javnosti privukla je informacija da je u sedištu stranke u Subotici imao razgovore sa Natali Rejes, američkom ambasadorkom akreditovanom u Hrvatskoj.
„To je poptuno neubičajeno, i nije karakteristično da ambasador akreditovan u drugoj zemlji prelazi granicu. Primio sam je zajedno sa Arpadom Fremondom, predsednikom MNS-a i informisali je o tome kako živimo mi vojvođanski Mađari i koji su rezultati našeg učešća u vlasti poslednjih godina, decenija. S obzirom da je ona američki ambasador u Zagrebu, najviše interesovanja pokazala je za naše predstavljanje istorijskog pomirenja, i pokazalo se ono o čemu često govorimo, da to što smo postigli mi Mađari sa Srbima, ili Srbi sa nama Mađarima, može biti primer za različite odnose u regionu, primera radi i hrvatsko-srpske odnose. Smatram da imamo šta da ponudimo regionu jer posedujemo znanje koje može da se prenese, te smo pre svega o tome razgovarali“ istakao je dr Pastor.
Naveo je da je tema razgovora bila i saradnja sa drugim nacionalnim savetima, s obzirom da je, kako je naveo sagovornik jutarnjeg programa Panon radija, mađarska manjina najdalje otišla u izgradnji kulturne autonomije.
„Ono što postignemo na polju pravne regulative, od toga imaju koristi i dvadeset i četiri nacionalne manjine, jer ono što je dobro za nas, dobro je i za druge, i više nacionalnih zajednica pokušava da ispuni ovaj prostor koji smo izborili i stvorili mi vojvođanski Mađari“ kazao je dr Balint Pastor.
U razgovoru za Panon RTV on je naveo da je nedavno prisustvovao i tradicionalnom pikniku u selu Ketčen, pored Balatona gde se već 23 godine okupljaju pristalice i simpatizeri Fidesa. Tu je imao razgovore sa mađarskim zvaničnicima o daljoj finansijskoj podršci mađarske vlade kroz različite programe.
Dr Balint Pastor takođe je najavio i neka od dešavanja ove jeseni, pre svega svečanu akademiju povodom 30 godina od formiranja Saveza vojvođanskih Mađara, kako je rekao očekuje se da u novembru krene brzi voz Subotica – Beograd, u planu je poseta Lasla Kevera, predsednika mađarskog Parlamenta Beogradu i Subotici, te zajednička sednica Strateškog saveta Srbije i Mađarske.