Cvetković za sada ćuti o Čipliću
Stranke vladajuće koalicije ne žele da se mešaju u personalna rešenja DS, koja je odgovornost prebacila na premijera
Beograd - Premijer neće biti u prilici da vam danas odgovori na pitanje kada i na koji način će se izjasniti o radu ministra za ljudska i manjinska prava, rečeno je Danasu u kabinetu Mirka Cvetkovića, povodom poruke iz Demokratske stranke da bi upravo predsednik Vlade Srbije trebalo da javno iznese ocenu o radu Svetozara Čiplića. Cvetkovićevi saradnici nisu mogli da nam objasne da li je premijer juče imao prečih poslova ili jednostavno nema šta da kaže u Čiplićevu odbranu.
Ministra za ljudska prava napustili su proteklih meseci svi najbliži saradnici, od kojih su ga dvojica, bivši državni sekretar Marko Karadžić i pomoćnik ministra Petar Antić, optužili i za zloupotrebe položaja i brojne greške za vreme obavljanja mandata. Njegovu smenu javno su zahtevali i LDP, dvadesetak organizacija Roma i Koordinacija civilnog društva u Sandžaku. "Za personalne promene u okviru Vlade Srbije, odnosno za eventualne smene ministara, odgovoran je premijer", rekla je Danasu potpredsednica DS Jelena Trivan, ocenivši da će Cvetković "u svakom slučaju izaći u javnost i dati ocenu Čiplićevog rada".
Koalicioni partneri DS poručuju da ne žele da se mešaju u kadrovska rešenja demokrata, mada pojedini priznaju da se ministar "nije najbolje snašao". "Svetozar Čiplić je došao na mesto ministra iz najveće stranke koalicije i mi se ni u jednoj varijanti nećemo mešati u njihova personalna rešenja u vladi. To je princip na kojem se bazira naš koalicioni sporazum i mi ćemo ga poštovati", ističe za Danas Vlajko Senić, funkcioner G17 plus. Upitan zašto se poštuje taj princip u situaciji kada je ugrožen javni interes, Senić odgovara: "Taj princip je daleko od idealnog, ali ponavljam, dokle god je na snazi, mi ćemo ga poštovati".
Bojan Kostreš, zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine, nešto je direktniji. "Sasvim je sigurno da se ministar Čiplić nije najbolje snašao u određenim situacijama. Napustili su ga bliski saradnici, a organizacije koje su upućene na saradnju s Ministarstvom za ljudska i manjinska prava su, takođe, tražile njegovu smenu. Verujem da on ima sve te informacije i da će i sam uskoro doneti odluku da li ostaje na tom mestu ili ne", kaže Kostreš za Danas.
Ukoliko to ne bude slučaj, ističe Kostreš, na sastanku vladajuće koalicije, na kojem bi trebalo da se govori o eventualnoj rekonstrukciji Vlade, svakako da će biti reči o Čiplićevom radu. "Bio sam na prošlom sastanku vladajuće koalicije, krajem 2010, i tada je dogovoreno da sledeći bude održan početkom februara. Verujem da će do toga doći u naredne dve nedelje", zaključuje Kostreš.
Branko Ružić, predsednik Izvršnog odbora SPS, ističe za Danas da je pre svega najvažnije "očuvati postojanje Ministarstva za ljudska i manjinska prava". "Zbog demokratskih načela u društvu bitno je da to ministarstvo nastavi s radom. Time ćemo obezbediti temelje civilizacijskih tekovina u našem društvu". smatra Ružić. Na pitanje šta preduzeti u vezi s ministrom, naš sagovornik ističe da je Čiplić zaslužan za donošenje važnog Zakona o nacionalnim savetima. "Ministar je uradio mnogo dobro, mada možda ne i dovoljno. O tome neka odlučuju premijer i stranka koja ga je imenovala", zaključuje Ružić.
Prema rečima Balinta Pastora, potpredsednika SVM, takođe naglašava da je od izuzetne važnosti da prilikom eventualne rekonstrukcije vlade ne dođe do ukidanja Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Što se tiče aktuelnog ministra, "na DS je da proceni da li je celishodno da Čiplić ostane na tom mestu, nakon svega što se dogodilo u vezi s njegovim radom".
Prema ranijim saznanjima Danasa, ukoliko lideri vladajuće koalicije ne postignu dogovor o rekonstrukciji Vlade Srbije, a svakim danom sve su manje šanse da će do toga doći, predsednik DS Boris Tadić dao je zeleno svetlo premijeru Cvetkoviću da oceni rad ministara i predloži odlazak onih koji nisu pokazali zadovoljavajuće rezultate. Izvori našeg lista iz ključnih stranaka koalicije na vlasti ističu da bi redosled poteza trebalo da bude takav da, ako se utvrdi da od rekonstrukcije neće biti ništa, u isto vreme lideri partija preispitaju rad "svojih" ministara, a da premijer oceni aktivnosti svakog člana vlade, kako bi se na kraju pristupilo promenama.
S. ČONGRADIN