Beli šengen moguć do kraja godine
Oli Ren, evropski komesar za proširenje, juče se u Beogradu susreo sa zvaničnicima Srbije
Beograd - Evropski komesar za proširenje Oli Ren susreo se juče u Beogradu s predsednikom Srbije Borisom Tadićem, premijerom Mirkom Cvetkovićem, predsednicom Narodne skupštine Slavicom Đukić-Dejanović, kao i sa šefovima poslaničkih grupa u parlamentu. Komesar je zajedno s predsednikom Tadićem svečano otvorio novo sedište Delegacije Evropske komisije u Novom Beogradu.
- Moraju da postoje uverljivi pokazatelji da se Prelazni trgovinski sporazum i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju uspešno primenjuju. To bi bio jedan od uslova za davanje pozitivne ocene kandidaturi Srbije za članstvo u Evropskoj uniji - rekao je Oli Ren nakon sastanka s predsednikom Tadićem.
Ren je dodao da je stavljanje Srbije na „belu šengensku listu“ moguće do kraja godine, ali da se kandidatura za članstvo u EU ne preporučuje pre odmrzavanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Ren je ocenio da je stavljanje Srbije na belu šengen listu do kraja ove godine ostvarljiv cilj ukoliko vlasti u Beogradu nastave efikasnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije. Za Srbiju je najvažnije da proces integracija traje što kraće. Nas ne zanimaju uvek i po svaku cenu brzi prolazni ciljevi, nas zanima taj konačni cilj - članstvo u Evropskoj uniji. Zbog toga ćemo uzeti ozbiljno u razmatranje i ovu, vrlo realističnu analizu koja dolazi od evropskog komesara i na kraju ćemo doneti odluku - istakao je Tadić. On je istakao da je 2009, kada je u pitanju približavanje Uniji, ključna za Srbiju, jer je do kraja godine neophodno okončati saradnju s Haškim tribunalom, usvojiti niz reformskih zakona i Srbiji obezbediti mesto na beloj šengen listi.
Komesar za proširenje je ponovio stav EU da proces evropske integracije Srbije nije vezan za status Kosova.
- Naš cilj je poboljšanje i podrška razvoju socijalne i ekonomske situacije na Kosovu. Ne želimo da Kosovo postane „crna rupa“ - naglasio je Ren. On je najavio da će tokom godine biti objavljen izveštaj o situaciji na Kosovu.
- Podsećam da su 22 zemlje članice EU priznale Kosovo, pet nije i da Evropska komisija nema nikakve nadležnosti po pitanju priznavanja - rekao je Ren. Evropski komesar je pohvalio konstruktivno ponašanje Srbije u procesu razmeštanja misije Euleksa i istakao da je primarni cilj te misije poboljšanje ekonomske i socijalne situacije na Kosovu i suzbijanje organizovanog kriminala.
- Srbija je 90-ih godina vodila rat na Kosovu, suočavala se strašnim zločinima čije su žrtve bile i Albanci i Srbi, ali Srbija poslednjih godina pokušava da napravi kvalitetan iskorak i traga za rešenjem koje nikoga ne ugrožava - rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je kazao da „Srbija ni na koji način ne želi da zaustavi ni proces priključenja Kosova nekim finansijskim svetskim institucijama, jer mi smo kao država u pregovorima o budućem statusu predlagali takvo rešenje za Kosovo i Metohiju“.
- Srbija traga za realističnim rešenjem, ali istovremeno ne odustaje od odbrane svojih legitimnih prava - to je integritet zemlje Srbije. I to je konstruktivan pristup Srbije - naveo je Tadić.
Predsednik Srbije je naglasio da se bez saradnje sa Beogradom, EU i UN ne može na Kosovu i Metohiji stvoriti društvo u kome će se poštovati evropske vrednosti - Srbija smatra da na Kosovu, uprkos proglašenju nezavisnosti i činjenici da su je neke države priznale, i dalje postoji veliki evropski i globalni problem - nema poštovanja ljudskih prava, nema povratka Srba, nema zaposlenosti i razvijen je organizovani kriminal - rekao je Tadić.
Kada je reč o pozivu da delegacija EU doputuje u Srbiju kako bi se neposredno uverila u stepen saradnje Srbije sa Haškim tribunalom, Ren je istakao da se on „ne protivi toj inicijativi, ukoliko ona može da doprinese da se stekne potpuniji uvid u to pitanje“.
- Razumem ideju Srbije, ali ipak je na EU i Savetu ministara da razgovaraju o napretku saradnje, a tužilac Tribunala Serž Bramerc je onaj koji kvalitet te saradnje treba da oceni - istakao je Ren.
U razgovoru sa predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić-Dejanović i šefovima poslaničkih klubova, Ren je istakao da je u procesu pridruživanja EU ključna uloga parlamenta. Kako je saopšteno iz skupštinske službe za informisanje, predsednica parlamenta i šefovi poslaničkih klubova razgovarali su s Renom o najvažnijim pitanjima koja se odnose na priključenje Srbije EU.
Ren je ukazao na to da su u svim zemljama koje su uspešno završile proces pridruživanja parlamenti odigrali ključnu ulogu i naveo primer Finske koja je pre 15-ak godina reformisanjem poslovnika ubrzala proceduru usvajanja evropskih zakona.
- Uloga parlamenta je ključna i u stvaranju najšireg društvenog konsenzusa o nacionalnim pitanjima, ali i o evropskim integracijama - naglasio je Ren.
Dodao je da je cilj njegove posete i da ohrabri Srbiju na njenom putu ka EU i da iznese sugestije koje bi pomogle bržem usvajanju zakona i obavljanju drugih poslova koji su preduslovi za pristupanje Srbije EU, piše u saopštenju. Predsednica parlamenta istakla je da je približavanje Srbije Evropskoj uniji jedan od njenih najvažnijih spoljnopolitičkih ciljeva.
Šef poslaničke grupe DSS-a Miloš Aligrudić postavio je u razgovoru pitanje kakav je stav EU prema teritorijalnom integritetu Srbije, imajući u vidu nedavnu Rezoluciju Evropskog parlamenta o Kosovu. Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe G17 plus, pitala je da li će biti odložena vizna liberalizacija, najavljena za ovu godinu i zbog čega komesar Ren ne preporučuje da se Srbija ove godine kandiduje za članstvo u EU. Predsednik poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić zatražio je da EU dostavi Srbiji spisak zahteva koje mora da ispuni i naglasio da sa Srbijom može da se razgovara o svim pitanjima, osim o pitanju nezavisnosti Kosova i Metohije. Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina ocenio je kao važne izmene Poslovnika i založio se za decentralizaciju Srbije i usvajanje statuta Vojvodine. Šef poslaničke grupe LDP Čedomir Jovanović ocenio je usvajanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU kao ključno i rekao da Srbija ima demokratske potencijale za približavanje EU. Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS, rekao je da evropske integracije vidi kao partnerski odnos i postavio je pitanje da li je priznavanje nezavisnosti KiM uslov za naše pristupanje EU, a šef poslaničke grupe NS Velimir Ilić da li je, suprotno Ustavu, oduzimanje Kosova uslov za EU, kada se taj proces uslovljava i odugovlači. Šef poslaničke grupe DS Nada Kolundžija istakla je da je Srbija opredeljena za evropske integracije i da je spremna da poštuje proceduru i standarde koji se postavljaju i pred druge zemlje.
Nove prostorije Delegacije EK u Srbiji
Evropski komesar za proširenje Oli Ren izjavio je juče na ceremoniji otvaranja novih prostorija delegacije Evropske komisije u Beogradu da se ovom svečanošću još jednom pokazuje predanost Evropske unije evropskoj perspektivi i orijentaciji Srbije, dok je predsednik Srbije Boris Tadić poručio da bez Srbije u EU nema stabilnosti regiona. Prema njegovim rečima, Komisija u predsedniku Srbije ima snažnog partnera u procesu evropskih integracija, s kojim deli iste vrednosti demokratije, poštovanja ljudskih prava i prosperiteta. „Evropska unija, Komisija i Srbija su partneri u ovom poslu poboljšanja životnog standarda građana Srbije“, rekao je Ren koji je Tadiću poklonio LP ploču pod nazivom „Gde je Boris?“
Odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma prioritet Vlade
Na prijemu Evropske komisije, kojem je prisustvovao premijer Srbije Mirko Cvetković, evropski komesar za proširenje Oli Ren rekao je da je jedna tehnička misija Evropske komisije, koja prati proces vizne liberalizacije, već posetila Beograd kako bi procenila napredak Srbije u tom procesu. Ren je rekao da evropska budućnost Srbije zavisi od njene sposobnosti da ispuni uslove koji su isti za sve države Zapadnog Balkana. Cvetković je naglasio da je Vlada Srbije čvrsto uverena da je njeno punopravno članstvo u EU u interesu Srbije i svih njenih građana. Prema rečima Cvetkovića, Vladini prioriteti na putu ka Briselu su što skorije odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma, stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i sticanje statusa kandidata za članstvo u EU. „Očekujemo i što skorije stavljanje Srbije na belu šengen listu“, rekao je Cvetković.
I . ŽIVANOVIĆ