Za mene je Subotica glavni grad, zato što mi je u srcu
Balint Pastor, jedan od čelnika SVM za Svedok:
SVM je jedina stranka u Skupštini Srbije koja je od samog početka konstantno insistirala da Predlog statuta u neizmenjenom obliku što pre dođe na dnevni red. Činjenica da će ipak doći do izmena u samom Predlogu statuta i zakona za Balinta Pastora, jednog od čelnika SVM, nije sporna.
- Nismo srećni uopšte zbog toga što je došlo do ovih pravnotehničkih i jezičkih izmena, ali je postalo evidentno da bez toga predlog ne bi prošao Narodnu skupštinu. Nama je najbitnije da neće biti smanjen nivo nadležnosti koji je pokrajinska skupština definisala još u oktobru prošle godine.
Svedok: Zbog čega niste srećni oko izmena?
B. P: Smatramo da je pokrajinska skupština odradila svoje još oktobra prošle godine kada je Predlog statuta usvojen. Na neki način, ponovno izjašnjavanje pokrajinske skupštine jeste omalovažavanje pokrajinskih institucija. Ipak, ako je i to bio neki realan preduslov, onda i na to treba pristati jer u protivnom još mesecima ili godinama ne bismo imali Statut i Zakon o nadležnostima i na snazi bi bio Miloševićev statut i zakon iz 1990. godine koje je u potpunosti protivustavan.
S: U Predlogu zakona, kako se ocenjuje, ima dosta formulacija koje ostavljau prostora različitom tumačenju. Konkretno, Novi Sad nije glavni grad već „glavni, administrativni centar i sedište organa AP Vojvodine“...
B. P: Meni uopšte nisu bile jasne akcija Nenada Čanka kada se on borio za to da se u Zakon stave neke stvari koje su bile u Predlogu statuta i koje su tamo već postojale. Izgleda da se Čanak ipak nije uspeo izboriti da Novi Sad bude glavni grad, a on je najavio da se o tome dogovorio sa premijerom Cvetkovićem. Ne znam da li će u Predlogu statuta ostati da je Novi Sad glavni grad. Ipak, za nas to nije pitanje od neke velike važnosti. To je simbolična stvar. Nažalost, cela rasprava u toku proteklih godinu dana je vođena oko nekih simboličkih umesto oko suštinskih stvari. Da sam bio opozicionar ne bih se bavio time da li je Novi Sad glavni grad, već bih se bavio nivoom nadležnosti. Za nas je tekst prihvatljiv zato što će Vojvodina dobiti više od 150 novih nadležnosti - to je glavno. Da li je Novi Sad glavni grad ili ne, pravno gledano, to nije materija za Zakon nego za Statut. Kako će se zvati Novi Sad, to je jedno simbolično pitanje. Za mene je Subotica glavni grad. Da pojasnim - kao što je Užičanima u srcu Užice, tako je i meni u srcu Subotica.
S: Da li predloženi statut i zakon doprinose suštinskoj denectralizaciji ili će Beograd biti zamenjen Novim Sadom.
B. P: Svakako se doprinosi regionalizaciji i decentralizaciji. Svakako bitan aspekt je vraćanje imovine lokalnim samoupravama i obezbeđivanje izvornih prihoda. Zbog toga sam i u Skupštini govorio da je neophodno što pre doneti zakon o javnoj svojini, ne samo da bi se definisalo pitanje imovine Vojvodine, nego i zbog toga da bi se isto to učinilo u odnosu na lokalne samouprave. Prema mojim saznanjima, Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj lokalne samouprave nemaju svoju imovinu i skoro da uopšte nemaju svoje izvorne prihode. Od 1995. godine je na snazi Zakon o sredstvima u svojini Republike Srbije kojim je oduzeta imovina svim lokalnim samoupravama. Nažalost, taj zakon još uvek nije stavljen van pravne snage. U oktobru prošle godine je izrađena radna verzija zakona o javnoj svojini, ali se u međuvremenu ništa nije dogodilo bez obzira na to što je ustavni rok i za ovaj zakon bio 31. decembar prošle godine.
S: Kada Zakon i Statut budu usvojeni, kako očekujete da će se stvari dalje odvijati? Da li će sve ići glatko, ili očekujete nove probleme?
B. P: Očekujem da sve krene normalnim tokom. Ipak, treba imati u vidu dve činjenice: od kada je Ustav na snazi, od 2006, niti se jednom desilo da Vojvodina dobija sedam posto iz budžeta Srbije i očekujem bitku oko toga i ove godine; druga stvar je donošenje zakona o javnoj svojini koji treba da vrati imovinu Vojvodini. Sve dok se ova pitanja ne reše ne možemo govoriti o pravoj autonomiji.
S: Da li očekujete da borba oko zakona o javnoj svojini teče slično kao i borba oko zakona o nadležnostima?
B. P: Ipak bih voleo da je ovo društvo sazrelo za to da i autonomne pokrajine i lokalne samaouprave treba da imaju svoju imovinu jer je to tako definisano u svim evropskim državama, pogotovo u EU.
MILAN DINIĆ