Vojvodina ostaje deo Srbije
Intervju: Balint Pastor, član Predsedništva Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Poslaničke grupe Manjina
Nadam se da su se svi nesporazumi oko statuta raščistili i da su svi članovi vladajuće koalicije uvideli da regionalizacija i centralizacija nisu ništa loše za Srbiju
Član predsedništva Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Poslaničke grupe Manjina Balint Pastor, na početku razgovora za Pravdu kaže da veruje da će Vlada uskoro utvrditi predlog zakona o nadležnostima Vojvodine. Prema njegovim rečina, to je preduslov za stavljanje na dnevni red Skupštine Srbije predloga statuta Vojvodine.
* Premijer Mirko Cvetković je potvrdio da se bliži kraj usaglašavanja Predloga zakona o prenosu nadležnosti. Zašto se toliko dugo čekalo na ovaj dokument?
- Verovatno što postoje razna mišljenja oko tog krupnog pitanja. Izgleda da i partneri unutar vladajuće koalicije na pojam regionalizacije i centralizacije ne gledaju na isti način. To je verovatno jedini razlog zbog kojeg to traje nedopustivo dugo. Nadam se da su se sada svi nesporazumi raščistili i da su svi članovi vladajuće koalicije uvideli da regionalizacija i centralizacija nisu ništa loše za Srbiju, nego predstavlja prednost na našem evropskom putu.
* Da li ste vi zadovoljni trenutnim stanjem oko predloga statuta i predloga zakona o prenosu nadležnbosti?
- Ne možemo biti zadovoljni zbog toga što smo mi očekivali da se ovaj posao mnogo ranije završi. Kada ta dva akta budu usvojena, na to ćemo gledati kao rezultat SVM, koja je i insistirala na tome. Moram da naglasim da se ne radi ni o kakvom ustupku našoj stranci. Jasno je da smo mi bili i najuporniji unutar vladajuće koalicije što se tiče ovog pitanja.
* Možemo li precizirati kada bi ova dva dokumenta mogla da se nadju pred poslanicima Narodne skupštine Srbije?
- Ne bih da licitiram rokove, jer nema neke pouzdane informacije kada bi se to moglo očekivati. Nadam se da će se to desiti u novembru zbog toga što bi to bilo bitno zbog planiranja pokrajinskog budžeta za sledeću godinu.
* Dosta se govorilo da će se Predlog statuta ponovo naći pred poslanicima vojvodjanske Skupštine nakon pravno-tehničkih korekcija. Mislite li da do toga ipak neće doći?
- Sve vreme smo tvrdili da nema pravnog osnova da do toga dodje i da se ponovo razmatra nešto što je usvojeno. Ukoliko će odredjena, isključivo jezička, usaglašavanja biti preduslov da se usvoji statut i zakon o nadležnostima, onda mi sigurno nećemo biti kočničari ova dva akta. Maksimalno se protivimo tome da se bitno izmeni tekst statuta i ovog zakna, jer bi to bilo omalovažavanje pokrajinske Skupštine koja je svoj posao odradila još 14. oktobra prošle godine u ustavnom roku. To se ne može reći, na žalost, za republičku Skupštinu i Vladu.
* Da li odbacujete mogućnost da se iz Predloga statuta izbace delovi koji se tiču otvaranja pokrajinskih predstavništava u inostranstvu i stvaranja vojvodjanske akademije nauka i umetnosti?
- Što se tiče predstavništava, ne radi se ni o kakvim diplomatskim predstavništvima. Radi se o predstavništvima koje mogu imati svi gradovi i opštine u Srbiji. To je u interesu i AP Vojvodine i Srbije. Ta predstavništva se samo u odredjenom broju medija prikazuju kao nekakve ambasade i buduća diplomatska predstavništva. Naravno da to nije ideja i to bi bilo protivustavno. Ovo što piše u statutu nije protivustavno. A i osnivanje vojvodjanske akademije nauka i umetnosti nije protivustavno. U mnogim zemljama postoje regionalne akademije nauka i umetnosti, pored državnih akademija.
* Govori se da i ako statut bude usvojen, da će se pokrenuti pitanje njegove ustavnosti pred Ustavnim sudom...
- Potpuno je legitimno da se traži provera ustavnosti svih usvojenih akata u Skupštini, pa tako i Predloga statuta. Smeta mi kada govore da su odredjene odredbe protivustavne, a jedino je Ustavni sud nadležan da kaže da li je nešto ustavno ili ne. Ukoliko neko bude podneo zahtev o oceni ustavnosti i ukoliko taj sud proceni da su taj akt ili njegovi pojedini delovi suprotni Ustavu, onda će ti delovi automatski prestati da budu delovi statuta.
* Slažete li se sa predsednikom LSV-a Nenadom Čankom, koji je rekao da nema autonomije Vojvodine bez promene Ustava Srbije i da li Ustav treba menjati?
- Mi se zalažemo za promenu Ustava, jer mislimo da položaj Vojvodine treba da bude drugačiji u ustavnom sistemu Srbije. Smatramo da ta autonomija treba da bude šira, ali predlog ovog statuta treba da bude u saglasnosti sa sada vežećim Ustavom. Ukoliko dodje do ustavnih promena, onda će biti mogućnosti za donošene drugačijeg statuta.
* Da li postoje negativne posledice zbog toga što statut Vojvodine još nije usvojen?
- Treba imati u vidu da izveštaj Evropske komisije medju zamerkama na prvom mestu navodi nedonošenje zakona o nadležnostima i statuta. To je, ne zbog toga što se neko meša u unutrašnje stvari Srbije, već zbog toga što u Ustavu Srbije jasno piše da se ova dva akta moraju usvojiti do kraja 2008. godine, i to se nije dogodilo. Srbija krši sopstveni Ustav.
Nadam se da će statut biti donet u novembru, zbog toga što bi to bilo bitno zbog planiranja pokrajinskog budžeta za sledeću godinu.
Statut – ili nema pokrajinskog budžeta
Smatrate li da AP Vojvodini preti privremeno finansiranje zbog toga što još nije došlo do usvajanja statuta?
- Ukoliko se u roku od nekoliko nedelja ne usvoji statut i zakon o nadležnostima, neće biti dovoljno vremena da se isplanira pokrajinski budžet za sledeću godinu. Očekujemo da za ova dva akta glasaju svi oni koji su ga podržali i u pokrajinskom parlamentu. Ne verujem da će stranke koje su glasale za ovaj tekst statuta promeniti stav i glasati protiv njega u Skupštini Srbije.
P. JEREMIĆ