Vojvodina dobija puteve ali ne i železnicu
Javna svojina i dalje predmet sporenja
Premijer Srbije Mirko Cvetković i premijer Vojvodine Bojan Pajtić počeli su pregovore o izmenama Predloga zakona o javnoj svojini, što je juče potvrđeno i u Vladi. Kako saznaje „Blic“, zasad je dogovoreno da u vlasništvu Vojvodine budu regionalni i lokalni putevi, a velike su šanse da se isto dogodi i sa kanalnom mrežom i nasipima na teritoriji pokrajine. Železnička infrastruktura ostaje imovina republike.
- Dogovoreno je da Vojvodina dobije puteve trećeg i četvrtog reda. Premijer nije hteo ni da razgovara o železnici, jer je zakon koji se odnosi na to gotov. Rasprava o njemu je završena, a ostalo je još samo da se izglasa - navodi izvor „Blica“. On dodaje da je bilo reči i o objektima koje koriste pokrajinski organi i da će oni i po važećem predlogu zakona biti vlasništvo Vojvodine.
- Predmet daljih razgovora biće da imovina pokrajine bude i sve ono što je izgradila posle 1995. godine, kao i objekti na teritoriji bivše SFRJ koje je Vojvodina koristila. To će najverovatnije biti prihvaćeno - kaže naš sagovornik.
Međutim, sve ono o čemu se Pajtić i Cvetković budu dogovorili moraće da prođe sednicu Vlade. Iz kabineta premijera Srbije juče je stiglo saopštenje u kome stoji da su predsednik Vlade i premijer Vojvodine razgovarali o Predlogu zakona o javnoj svojini. Dogovoreno je da će „Vlada Srbije na osnovu amandmana pokrajinske administracije, uz konsultacije s nadležnim ministarstvom, predložiti amandmane na zakon o javnoj svojini koji će, samim tim, automatski postati deo zakona“.
- Još ništa nije konačno dogovoreno. Razgovori će biti nastavljeni - rečeno je „Blicu“ u Vladi Srbije.
Predstavnici vlasti u Vojvodini dosadašnjim dogovorima mogu samo delimično biti zadovoljni, jer su tražili da novim zakonom o javnoj svojini pokrajina dobije vlasništvo nad svim putevima na njenoj teritoriji, železničkom infrastrukturom i kanalnom mrežom i nasipima. Takođe, amandmani koje su oni predložili predviđali su i da Vojvodina bude vlasnik objekata na teritoriji bivše SFRJ na kojima je kao nosilac prava raspolaganja bila upisana pokrajina, javna preduzeća i ustanove čiji je osnivač.
Iznenadni pregovori Pajtića i Cvetkovića razlog su naglog otkazivanja sednice pokrajinskog parlamenta, na kojoj je trebalo da se raspravlja o amandmanima na Predlog zakona o javnoj svojini. Kako se juče pričalo među republičkim poslanicima, sednica je otkazana telefonom u toku noći i van svake procedure.
Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši (SVM) izjavio je juče da je to učinio sekretar pokrajinskog parlamenta Milorad Gašić (DS), i to bez njegovog znanja i mimo skupštinskog poslovnika, kao i da će tražiti njegovu odgovornost.
- Gašić je to uradio samoinicijativno, bez saglasnosti sa mnom, što je bilo neophodno - rekao je Egereši.
Poslednja dešavanja u Vojvodini mogla bi da uzdrmaju pokrajinsku, ali i republičku vladu, jer SVM juče nije dao kvorum za izglasavanje zakona o železnici, koji je jedan od uslova za dobijanje statusa kandidata. Kako je izjavio poslanik te stranke Balint Pastor, to neće učiniti ni 26. septembra, kada bi ovaj zakon ponovo trebalo da bude na dnevnom redu, ukoliko ne budu usvojeni njihovi amandmani.
- Nećemo glasati ni za taj zakon, ni za zakon o javnoj svojini, jer su oni štetni po Vojvodinu. Tražimo da železnička infrastruktura na teritoriji pokrajine bude u njenom vlasništvu, kao i da se osnuje privredno društvo koje bi njom upravljalo - kaže Pastor i dodaje da je to „crvena linija preko koje neće ići“.
Poslanici LSV optužili su juče SVM da „nije dala kvorum za izglasavanje predloženog zakona da bi srušila Vladu Srbije“. Predsednik te partije Nenad Čanak rekao je i da je nedopustivo narušavanje ugleda vojvođanske skupštine otkazivanjem njene sednice.
- To je jasan znak da postoje varnice i konflikti između vlada Srbije i Vojvodine. Očigledno je da se sa pokrajinskim parlamentom ponaša na način koji je ogledalo društvenog odnosa prema Vojvodini, njenoj autonomiji i postojanju. To znači da se Vladom i Skupštinom pokrajine briše nos - rekao je juče Čanak, koji je dodao da će dati kvorum za izglasavanje zakona o železnici, ali da neće glasati za taj tekst.
LDP kao potencijalni saveznik
Nakon uskraćivanje podrške SVM za izglasavanje zakona o železnici, jasno je da će vladajuća koalicija saveznika morati da potraži u redovima opozicije. Nije poznato da li će usvajanje ovog zakona omogućiti LDP. Lider te stranke Čedomir Jovanović izjavio je juče da neće glasati za taj tekst, ali nije precizirao da li će umesto SVM dati kvorum vladajućoj većini.
- Ne možemo glasati za taj zakon, jer bismo time dali podršku jednom od najnesposobnijih ministara u Vladi Srbije - rekao je Jovanović.
NATAŠA LATKOVIĆ, MILAN LAKETIĆ