Vojvođani na Vojvođane, ili za Vojvođane
Mnoge partije bi da budu jedini zaštitnik pokrajine, a premijer Mirko Cvetković će možda da dobije ulogu pomiritelja
Prepucavanje između poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza Vojvođanskih Mađara zbog amandmana na Predlog zakona o javnoj svojini je otišlo toliko daleko da su poslanici LDP-a, konstatovali da im je potrebna „interna medijacija”. Da li je premijer Mirko Cvetković dobio ulogu tog medijatora znaće se tek ako se sastane i sa liderom SVM-a Ištvanom Pastorom. Naime, premijer je juče razgovarao sa liderom LSV-a Nenadom Čankom koji je, iako je jedan njihov amandman na Predlog zakona o javnoj svojini prošao, bio nezadovoljan zbog onog koji nije prihvaćen, a odnosi se na pravo svojine APV na poljoprivredno zemljište. Ipak, posle četrdesetak minuta iza zatvorenih vrata sa premijerom, ligaši su izašli zadovoljni, kazao je za „Politiku” zamenik predsednika LSV-a Bojan Kostreš, koji je bio na sastanku.
„Povod su bila dva amandmana LSV-a, i iz tih okvira nismo izlazili. LSV je otvorio mogućnost da vlada uredbom prebaci na Vojvodinu svu onu imovinu koja do sada nije obuhvaćena zakonom o javnoj svojini, a to je moguće uraditi po Ustavu. Tako je konkretno dogovoreno da Vojvodini budu vraćeni imovina Radio televizije Vojvodine, Novosadskog sajma, imovina Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, DP ’Gas’ iz Novog Sada, rudnik u Kovinu, Petrovaradinska tvrđava, legati, i sva ona imovina koja je pokrajini neophodna za sprovođenje njenih nadležnosti, a obuhvaćena je u amandmanu koji je predložio LSV”, naveo je Kostreš.
U vezi sa amandmanom koji nije prihvaćen, da državno poljoprivredno zemljište pripadne Vojvodini, sa premijerom je dogovoreno da se, posle restitucije, poljoprivredna zemlja koja bude preostala raspodeli u dva fonda za poljoprivredno zemljište, republički i pokrajinski.
„Dakle, u suštini nije odbijen ni taj naš zahtev, samo smo za njega pronašli tehničko rešenje. Za razliku od SVM-a, postigli smo neki rezultat. Naravno da nismo potpuno zadovoljni, ali borba se nastavlja. Ne želimo da sedimo sa strane, da zapevamo nad zlom sudbinom Vojvodine, već da radimo konkretne stvari”, poručio je Bojan Kostreš.
U SVM-u ne smatraju da su ligaši izašli kao pobednici nakon što su „progurali” dva svoja amandmana. Poslanik te stranke Balint Pastor kaže za „Politiku” da bi lično bio srećan da se to desilo.
„Nažalost, ovaj sastanak je služio samo tome da LSV stekne mogućnost da objasni zbog čega će glasati za zakon o javnoj svojini, a od početka je bilo jasno da će ga podržati. Mi ćemo u nedelju na sednici predsedništva odlučiti kako ćemo glasati. I dalje tvrdim da je amandman LSV-a štetan za Vojvodinu zbog toga što je javna svojina zakonska materija, i da je do sada bilo mnogo prilika da se izborimo za ona prava koja pokrajini pripadaju po važećem ustavu. Amandman LSV-a je štetan za građane i zato što je njime predviđeno da republička vlada u roku od 180 dana svojom uredbom utvrdi šta će pripasti pokrajini. Ne treba zaboraviti da navedeni rok ističe sredinom aprila, kada bi vlada najverovatnije mogla da bude tehnička jer se očekuju parlamentarni izbori”, kaže Pastor.
Očigledno je da se nastavlja prepucavanje u vezi sa tim ko je pravi politički zastupnik interesa građana Vojvodine, a ko kompromituje ideju autonomije Vojvodine. Nenad Čanak je obavestio premijera Cvetkovića da će tražiti hitno zasedanje Skupštine Vojvodine kako bi se razjasnilo ko je odgovoran za otkazivanje sednice na kojoj je trebalo da se raspravlja o amandmanima Vlade Vojvodine na taj zakon.
Posle skandala u vojvođanskom parlamentu i svađe „hiper Vojvođana“ u Skupštini Srbije, radikali tvrde da je i Skupština Srbije postala „buvlja pijaca” i talac „brakorazvodne parnice” vladajuće koalicije. Zamenik šefa njihovog poslaničkog kluba, Aleksandar Martinović, i sam Vojvođanin, poziva ih da se „konačno dogovore i licenciraju nekoga za pravog zastupnika interesa građana Vojvodine”.
„Vodi se mrtva trka između SVM-a, LSV-a, LDP-a i DS-a ko je veći zastupnik interesa Vojvodine, a niko od njih nije iskren jer suštinski ne vode računa o interesima građana koji žive na teritoriji AP Vojvodine”, kazao je Aleksandar Martinović za „Politiku”, i dodao: „Cela priča svedena je na to da se ojačaju pozicije političke garniture u Vojvodini, prvenstveno onih koji sada drže vlast, a građani od toga nemaju nikakvu korist. U interesu svih, cele Srbije, jeste da se promeni ekonomska politika, da se suzbiju kriminal i korupcija, da se ukinu zloupotrebe u procesu javnih nabavki, a u jednoj siromašnoj državi kao što je naša davati lokalnim samoupravama i pokrajini svojinu samo znači otvoriti vrata brojnim zloupotrebama”.
Radikali su među onima koji neće podržati Predlog zakona o javnoj svojini. Vladajuća koalicija je u većini obezbedila i podršku LDP-a, sigurne glasove dobija od LSV-a, ali se još čeka odluka SVM-a.
ALEKSANDRA POPOVIĆ