Vlast traga za većinom?
U parlamentu Srbije još uvek nema Vladinog predloga deklaracije o Kosovu i Metohiji pa se samim tim ne zna ni ima li u Skupštini većine za usvajanje. Sigurnih „blanko“ glasova nema ni u samoj vlasti, budući da SPO i SVM za sada izražavaju rezervu prema tom dokumentu.
– Još uvek nismo videli tekst deklaracije, a ukoliko njen sadržaj bude „na šinama“ Vladinog izveštaja, neće biti prihvatljiva za SPO – upozorava za „Dnevnik“ potpredsednik te stranke i narodni poslanik Aleksandar Jugović. – Time neće biti uskraćena podrška, već će biti data pomoć Vladi i Srbiji da nastavi putem evropskih integracija.
Na pitanje šta bi to trebalo da piše u deklaraciji, Jugović navodi da je „realnost drugačija od viđenja stanja na Kosovu gotovo svih političkih stranaka u Srbiji“. Šef poslaničke grupe SRS-a u Skupštini Srbije Dragan Todorović takođe tvrdi da nema nikakvu informaciju o deklaraciji, niti o sudbini Vladinog izveštaja o merama za stabilizovanje stanja na KiM.
– Sasvim je jasno, kada je u pitanju situacija na severu Kosova, da su Boris Tadić i DS krenuli u otvorenu izadaju interesa Srbije i predaju KiM. Tu nemamo više nikakve dileme. I sam čin kršenja prethodne deklaracije, da izveštaj koji je poslat iz Vlade nije razmatran u Skupštini, najbolje govori o tome da je tim Borisa Tadića za pregovore, s Borislavom Stefanovićem na čelu, verovatno dogovorio postupne korake koji znače nezavisnost Kosova i Metohije. Sad po svaku cenu žele da odlože da se o tome razgovara u Skupštini Srbije dok hor ne završi ono što su dogovorili i da posle toga svaka sednica bude bespredmetna – konstatuje Todorović.
Povodom skepse koju o deklaraciji iznosi SPO, Todorović ocenjuje da je „bespredmetno govoriti o onima kojih nema čak ni na nivou statističke greške“.
– Nažalost, Vuk Drašković je krenuo u izdaju odavno, tako da od njega čoveka više ništa ne može iznenaditi – tvrdi Todorović.
Na pitanje da li su radikali spremni da glasaju za deklaraciju ako bude u tonu koji je prihvatljiv za SRS, Todorović odgovara:
– Uvek smo spremni da glasamo za svaku dekalarciju koja će pre svega značiti odbranu interesa države Srbije, odbranu Kosova i Metohije, ali to mora stvarno biti precizno definisano i u skladu s Rezolucijom 1244 SB UN.
Dok drugi čekaju šta će reći Vlada, Demokratska stranka Srbije priprema svoj predlog deklaracije o Kosovu i Metohiji. U dokumentu se traži prekid pregovora s Prištinom, poništavanje svih dosadašnjih dogovora i odbijanje zahteva iz Brisela da Srbija normalizuje odnose s Prištinom. Potpredsednik DS-a i poslanik Slobodan Samardžić naveo je da se deklaracijom takođe predlaže da budu odbačeni zahtevi o ukidanju paralelnih struktura na Kosovu i Metohiji, kao i da se nagovesti da će predstojeći parlamentarni i lokalni izbori biti održani i na teritoriji Pokrajine. U DSS-ovoj deklaraciji se dalje navodi da „Skupština Srbije podržava miran protest Srba protiv nasilnog dovođenja albanskih carinika i policajaca na administrativne prelaze Jarinje i Brnjak“.
– Gledamo na ovu skupštinu kao na poslednju šansu da donese deklaraciju kojom će obavezati Vladu Srbije na to da sama pokuša da preokrene događaje u korist Srbije i jasno stavi do znanja da nije činilac ili akter u postepenom uspostavljanju novog stanja stvari na Kosovu i Metohiji – rekao je Samardžić.
On je upozorio i na to da su razlike među strankama vladajuće koalicije „poprilične, zato što jedna struja insistira na tome da se u deklaraciji o kojoj će parlament raspravljati prihvati implementacija Ahtisarijevog plana“.
Funkcioner SVM-a, poslanik Balint Pastor podseća na to da je od 14. februara 2007. godine, od kada je SVM ponovo parlamentarna stranka, Skupština Srbije usvojila šest deklaracija.
– Uvek smo bili uzdržani, osim kada je bila u pitanju Deklaracija u kojoj je bilo reči o tome da li podržavamo da se Srbija obrati Međunarodnom sudu pravde. Za tu deklaraciju smo glasali jer smo smatrali da je to u potpunosti u redu – objašnjava Pastor.
Povodom dileme o tome da li ima šanse da SVM ipak podrži nekakav tekst deklaracije o Kosovu, Balint Pastor navodi da su poslanici te stranke do sada uvek detaljno analizirali tekst i na osnovu toga odlučivali kako će se izjasniti.
– Tako ćemo uraditi i ovom prilikom, isključivo od teksta zavisi kako ćemo glasati. Ali, ukoliko će to biti tekst tona i sadržine sličnih dosadašnjim u ovih pet godina, zaista teško mogu zamisliti da ćemo podržati takav dokument. To smo najavili našim koalicionim partnerima u parlamentu još pre nekoliko nedelja, da slučajno ne bude iznenađenja. No, mislim da iznenađenja nema, svako ko prati politiku kod nas zna kako smo se do sada izjašnjavali – podvlači Balint Pastor.
Na molbu da kaže da li su mu koalicioni partneri odgovorili, Pastor kaže da nisu, „mislim da im je jasno da smo do sada bili uzdržani i da ćemo, ukoliko ne bude nekog teksta koji će bitno odstupati od dosadašnjih, i ovom prilikom isto postupiti“.
Na nedoumicu o tome kada bi mogla biti održana sednica posvećena Kosovu i Metohiji, Pastor kaže da „zvaničnih informacija nema, pošto još uvek nema ni predloga teksta“.
– Ali sam i ja čuo u parlamentu da se navodno sednica planira za 12. novembar – pojašnjava Pastor, potvrđujući medijske spekulacije o datumu zasedanja.
SPO: Poštovati realnost
– SPO zahteva da se samo poštuje realnost. Srbija će pretrpeti štetu ako deklaraciju podrže antievropske snage jer su one spremne na to da glasaju za ono što nas udaljava od EU. Ukoliko tekstom deklaracije budu otvorene evropske perspektive Srbije, takvim dokumentom bismo svi bili na dobitku – procenjuje Aleksandar Jugović.
Podsetnik
Za tekst deklaracije koja je usvojena krajem jula ove godine, od 207 prisutnih, „za“ je glasao 181 poslanik iz ZES-a, SNS-a, NS-a i SRS-a. Poslanici LDP-a, DSS-a i Riza Halimi bili su protiv, četiri parlamentarca SVM-a uzdržani, a dva poslanika nisu glasala.
S. STANKOVIĆ