Vlast piše bez opozicije
U Skupštini Srbije još uvek se ne zna kada bi na dnevni red mogla doći deklaracija o osudi zločina nad Srbima, nakon što je parlament krajem marta osudio zločin počinjen u Srebrenici. Kao što se o srebreničkoj deklaraciji pričalo mesecima, tako, po svemu sudeći, nije nimalo jednostavno doneti ni dokument posvećen srpskim žrtvama. Dok predsednica Skupštine poručuje da bi ova deklaracija mogla pred poslanike stići u junu, ima i onih koji navode da su dobro obavešteni i tvrde da „to neće biti baš skoro“.
Radna verzije deklaracije još uvek se „češlja“, a prve izmene pretrpeo je naslov, u kojem stoji “osuda zločina nad Srbima i građanima Srbije”. Kako je za „Dnevnik“ potvrdio šef kluba manjina Balint Pastor, novi naziv prihvaćen je na predlog SVM-a, pošto su poslanici ove stranke zahtevali da se ova cela priča stavi u „malo širi kontekst“.
– U ratovima vođenim devedesetih godina prošlog veka na ovim prostorima učestvovali su, tačnije rečeno – bili su primorani na to da učestvuju – i državljani Srbije koji nisu srpske nacionalnosti, pa bi bilo pošteno da se deklaracija odnosi i na njih – naglašava Balint Pastor, i dodaje da je podržan i predlog SVM-a da formulacija vezana da tužbu koju je naša država podnela protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu bude što blaža.
– S obzirom na učestale susrete predsednika Tadića i Josipovića, postoje veliki izgledi da se spor reši vansudskim putem pa ne treba celu priču previše potencirati u deklaraciju, tim pre što to nije u nadležnosti parlamenta – primećuje Balint Pastor.
U razgovorima o deklaraciji i LDP je zastupao stav da u ratu na prostoru bivše SFRJ nisu stradali samo Srbi već i pripadnici nacionalnih manjina – državljani Srbije. Ostale opozicione stranke najavljuju da se neće ni izjašnjavati o ovoj deklaraciji, kao što to nisu učinili ni kada je na dnevnom redu bila osuda zločina u Srebrenici. Nasuprot tome, Koalicija DSS–NS je u proceduru podnela svoj tekst deklaracije o osudi ratnih zločina na prostorima bivše Jugoslavije.
Skupština Srbije pozvaće deklaracijom, iza koje će, po svemu sudeći, stati vladajuća koalicija, parlamente drugih zemalja, pre svega s prostora bivše Jugoslavije, da osude te zločine i daju punu podršku svojim državnim organima i organima međunarodne zajednice u procesuiranju počinilaca, kao i da jednako, ceneći vrednost svakog ljudskog života, izraze poštovanje prema srpskim žrtvama.
Srpski parlament u nacrtu deklaracije poziva sve međunarodne organizacije i institucije koje se bave istraživanjem i procesuiranjem zločina počinjenih na teritoriji bivše SFRJ, da do kraja istraže i na odgovarajući način kazne počinioce zločina nad Srbima i građanima Srbije.
Navedeno je da Skupština pruža punu podršku svim državnim organima i institucijama u čijoj je nadležnosti da istražuju zločine učinjene nad srpskim narodom, prikupljaju dokaze u skladu s najvišim krivičnopravnim standardima i preduzimaju gonjenje u skladu sa zakonom.
Skupština izražava punu spremnost Srbije da nastavi proces pomirenja i poziva sve narode bivše Jugoslavije da daju puni doprinos stvaranju i jačanju uslova za zajednički život, zasnovan na ravnopravnosti nacija i punom poštovanju ljudskih i manjinskih prava i sloboda, da zločini više nikada ne budu ponovljeni.
Skupština Srbije podržava i one organe koji ostvaruju saradnju s međunarodnim i organima drugih država u gonjenju osumnjičenih za ratne zločine, čuvajući trajno sećanje na žrtve, stalno podsećaju svetsku javnost na stravične zločine počinjene nad srpskim narodom tokom devedesetih i pred međunarodnim institucijama insistiraju na tome da srpske žrtve imaju isti tretman kao i žrtve i pripadnici drugih naroda, a da počinioci zločina jednako odgovaraju.
Izvinjenje na svakoj krivini
Lider Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, čija stranka je uslovila usvajanje deklaracije o Srebrenici donošenjem deklaracije o osudi zločina nad Srbima, poručuje da će konačnu ocenu dati kada vidi zvaničnu verziju dokumenta.
– Imamo na Kosovu lica koja su stradala a nisu Srbi, ima Goranaca, Crnogoraca, znači ne smeta mi da se naziv promeni u tom smislu – navodi Marković u izjavi za „Dnevnik“, odgovarajući na pitanje da li mu je prihvatljiva promena naziva deklaracije. – Ako se misli i na Mađare, nije problem, ali to se ne bi smelo pretvoriti u neko duplo izvinjavanje muslimanima i Hrvatima, kojima smo se izvinjavali na svakoj krivini u poslednjih deset godina. Pošto je najavljen dolazak predsednika Hrvatske Ive Josipovića u Srbiju, očekujemo da se on izvini srpskom narodu za zločin koji je počinio njegov narod, kao što je to radio predsednik Srbije Boris Tadić.
Marković ističe da je došlo vreme da Skupština Srbije osudi zločin nad Srbima i da jedan član deklaracije kaže da zahtevamo da parlament Hrvatske i BiH isto to učini“.
S. STANKOVIĆ