Vlast očekuje i glasove opozicije
Trebalo je da prođe nešto više od pola godine da bi se pred poslanicima Skupštine Srbije danas našao predlog deklaracije o osudi zločina učinjenih nad pripadnicima srpskog naroda i građanima Srbije. Još uvek se ne zna koliko će glasova biti prikupljeno za ovaj predlog, nakon što je za srebreničku deklaraciju krajem marta ove godine glasalo 127 narodnih predstavnika.
Za sada podršku predlogu daju poslanici vladajuće koalicije, ali očekuju da im se pridruži što veći broj parlamentaraca, bez obzira na „stranačke boje“. Najveći zagovornik usvajanja ovog dokumenta bio je JS Dragana Markovića Palme, čija su tri poslanika uslovila podršku deklaraciji kojom se osuđuje zločin u Srebrenici usvajanjem još jedne deklaracije. Obaveza koju je zahtevao Marković najpre je trebalo da bude ispunjena letos, potom u septembru, da bi se predlog deklaracije konačno danas pojavio na dnevnom redu.
Predlagači deklaracije su 123 poslanika vladajuće koalicije, i to kompletna grupa ZES-a, G17 plus, SPS–JS, PUPS i poslanik kluba manjina Bajram Omeragić.
Potpredsednica LDP-a Judita Popović ističe za „Dnevnik“ da su predstavnici te stranke učestvovali na konsultacijama povodom teksta deklaracije.
– Izneli smo svoje primedbe u vezi s tim predlogom. Mi generalno moramo da podržimo deklaraciju o osudi svih zločina, pa samim tim i zločina koji su izvršeni nad Srbima i građanima Republike Srbije. Verujem da će naša poslanička grupa glasati za predloženu deklaraciju – procenjuje Judita Popović.
Poslanici SVM-a najavljuju podršku predloženoj deklaraciji, naročito zbog toga što su uvažene njihove sugestije i tekst korigovan.
Predsednik kluba PUPS-a Momo Čolaković kaže da su sugestije ove stranke „uglavnom prihvaćene, izuzev predloga vezanog za zločine koji su se desili u Sloveniji“.
– Ali to je na Kolegijumu usaglašeno, došlo je do određenih dogovora i mi smo tekst deklaracije koji je predložen podržali.
Na molbu da kaže da li je podršku na Kolegijumu parlamenta najavila neka od opozicionih stranaka, Čolaković ističe da „je uglavnom vladajuća koalicija u celini dala saglasnost i podržala“.
– Bilo je određenih primedbi opozicionih stranaka. Neke sugestije, kao što su predlozi LDP-a, prihvaćene su i to je ugrađeno, a određeni broj opozicionih stranaka nije ni učestvovao u konsultacijama – kaže Čolaković. – Ono što ja znam je da će SNS podržati predloženu deklaraciju. Ja to pre svega očekujem!
Šef kluba manjina Balint Pastor podseća na to da je SVM imao dva predloga i da su oni prihvaćeni na Kolegijumu.
– Nismo uslovljavali usvajanje deklaracije svojim predlozima. Prvi predlog je bio da se u deklaraciji ne govori samo o Srbima nego i o pripadnicima drugih naroda, državljanima Srbije, pošto su devedesetih godina prošlog veka svi oni bili primoravani na to da učestvuju u ratovima. Predložio sam da deklaracija nosi naziv koji stoji u predlogu. Drugi predlog bio je u vezi s tačkom u kojoj se govori o podršci pravnom timu koji zastupa Srbiju u postupku protiv Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. Predložili smo da se ta formulacija malo ublaži pošto su odnosi između Srbije i Hrvatske sve bolji i ne mislimo da je tužba i protivtužba najbolji način rešavanja sporova. I ta tačka je na neki način ublažena– objašnjava Balint Pastor za „Dnevnik“.
Zamenik šefa poslaničkog kluba NS-a Miroslav Markićević još uvek ne zna kako će glasati stranka Velimira Ilića.
– Videćemo sutra, kada budemo pričali. Za sada imamo vrlo ozbiljne primedbe. Recimo, u članu 2. NATO-ova agresija se ne osuđuje, nego se samo izražava žaljenje prema žrtvama i njihovim porodicama, kao da smo mi sami sebe bombardovali. Cela deklaracija je sad malo paradoksalna: mi osuđujemo zločine nad Srbima, a puštamo one koji su optuženi za smrt 51 vojnika u Tuzli.– predočava Markićević u izjavi za „Dnevnik“.
Naprednjaci Tomislava Nikolića se ne izjašnjavaju o tome kako će danas glasati.
Protiv DSS i SRS
Nasuprot njima, protiv dokumenta javno se izjašnjavaju DSS i SRS.
– Nećemo glasati za ovu deklaraciju. Nju je pravila vladajuća većina koja nema nijedan drugi cilj sem da prevari javno mnjenje Srbije. Videli smo koliko je štete ugledu parlamenta nanela Deklaracija o osudi zločina u Srebrenici. Tekst je pisan u Ministarstvu inostranih poslova Turske i samo prosleđen srpskom parlamentu na usvajanje – tvrdi predsednik kluba SRS-a Dragan Todorović za „Dnevnik“.
S. STANKOVIĆ