Vlast glasa za vladinu kasu
Poslanici republičkog parlamenta razmatrali su predlog zakona o budžetu za 2012. godinu s pratećim propisima. Podrška od 126 glasova već je obezbeđena nakon što su sve stranke vladajuće koalicije, osim dva poslanika Bošnjačke liste, najavili da će glasati “za”.
Iako dva poslanika iz Sandžaka čekaju da vide kako će Vlada odgovoriti na njihove amandmane, nezavisno od njihove konačne odluke postoji većina koja će podržati budžet.
Najvažniji finansijski akt države predviđa prihode u narednoj godini od 750 milijardi dinara, rashode od oko 890 milijardi i deficit od 140 milijardi dinara na republičkom nivou i on će najvećim delom biti finansiran iz zaduživanja. Na konsolidovanom nivou, koji obuhvata i lokalne samouprave, Vojvodinu i organizacije obaveznog socijalnog osiguranja, deficit će biti 152 milijarde dinara, odnosno 4,25 odsto BDP-a.
Po oceni Vlade Srbije, radi se o realnom, racionalnom i štedljivom budžetu s elementima antikrizne politike.
Premijer Mirko Cvetković rekao je juče, obrazlažući stavke iz državne kase narodnim poslanicima, da je u predlog budžeta za narednu godinu ugrađena socijalna odgovornost, ali i elementi reformskih procesa. On je izrazio očekivanje da će Vlada i parlament doći do dokumenta koji će omogućiti da se Srbija na odgovarajući način suoči s krizom i prođe kroz nju sa što manje negativnih efekata.
Budžetom za narednu godinu predviđen je novac za povećanje plata i penzija od ukupno 5,5 posto, pri čemu će usklađivanje biti dva puta – u aprilu i oktobru.
– Bilo je raznih izleta, ali preko polovine izlaganja odnosilo se na temu dnevnog reda – kazao je nakon petočasovnog obraćanja predstavnika poslaničkih grupa premijer Cvetković, odbacujući kritike da je ovo “izborni budžet”. – Ne mogu da zamislim izborni budžet u kojem neko svesno smanjuje svoja prava za rashode, za koje čak i opozicija smatra da su logični. Zahvalio bih se opoziciji na sugestijama jer nam dala neku vrstu uverenja da nismo pravili veštačke kriterijume budžeta.
Kompletna opozicija kritikovala je budžet, ali i partija vlasti URS, koja će, i pored zamerki, glasati “za”. Predsednik Ujedinjenih regiona Srbije Mlađan Dinkić rekao je da će poslanici te stranke dati podršku, ali isključivo da bi se obezbedila stabilna isplata plata i penzija i novca lokalnim samoupravama.
– Nema potrebe da se troši mnogo reči – ovo je potpuno provizorni, tehnički budžet, i jasno je da će morati da se menja čim se formira nova vlada. Nije ni rađen s ambicijom da traje celu godinu jer je jasno da će nova vlada morati da skroji potpuno novi budžet, i da uradi ono što je mnogo važnije – ozbiljnu reformu javnih finansija – procenjuje Dinkić. – Da bi se preživelo do nove vlade, mi ćemo podržati ovaj tehnički budžet.
Vojvođanske stranke SVM i LSV izjasnile su se da će podržati budžet.
Poslanik SVM-a Balint Pastor procenjuje da predlog “odgovara ustavnom minimumu za Vojvodinu, što je bio jedan od preduslova da glasamo”.
– Drugi naš preduslov ticao se poljoprivrede i obezbeđen je novac za subvencije paorima do 100 hektara i za 2011. i za 2012. godinu – naveo je Pastor. – Treći se ticao novca za rad međuakademijske mešovite komisije SANU i Mađarske akademije nauka koja treba da utvrdi broj žrtava s obe strane, a potom da parlamenti usvoje deklaracije o pomirenju. Ta komisija je održala prvu sednicu 23. marta 2011. a prihvaćen je naš amandman da se za njen rad obezbedi deset miliona dinara.
Vojvodini je, kako tvrdi Pastor, za prethodnih pet godina, zakinuto oko 64 milijarde dinara tako što nije ispoštovan minimalni ustavni okvir.
– To znači da je iz tih para Vojvodina ili Srbija mogla izgraditi oko 60 kilometara autoputa, dvadesetak zgrada Narodnog pozorišta u Subotici, kao i oko 120 zatvorenih bazena u Vojvodini. Radi se o tome da je Vojvodina prethodnih pet godina u velikoj meri opljačkana i da je Ustav prekršen – upozorio je Pastor.
Ne sporeći da Srbija treba da pomaže sunarodnike, Pastor primećuje da je prethodnih godina za Kosovo i Metohiju otišlo oko 50 milijardi dinara, a da su te pare, za razliku od Vojvodine, u velikoj meri bile realizovane.
Portparolka LSV-a Aleksandra Jerkov saopštila je da će Liga podržati predlog budžeta za narednu godinu budući da je njime ispoštovano da Vojvodina dobije ustavno zagarantovanih sedam odsto. Ona ujedno primećuje da “i dalje postoje nelogičnosti i nepravilnosti u finansiranju Vojvodine jer ono i dalje zavisi od novca iz budžeta”.
– Osnovni zadatak LSV-a u narednoj godini je usvajanje zakona o finansiranju nadležnosti APV kojim će se omogućiti da ona ima izvorne nadležnosti – rekla je Aleksandra Jerkov.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Bojan Đurić ocenio je juče da je predloženi budžet loš i da ga ta stranka neće podržati, kao što to nije činila ni prethodnih godina.
– Premijer Cvetković propustio je priliku da podnese četvorogodišnji račun vladavine na mestu prvog čoveka Vlade Srbije – “primetio” je Đurić. – Očekivali smo da u atmosferi u kojoj je već najavljena većina za budžet, premijer bude toliko častan da građanima kaže šta je ceh, šta je cena Vlade koja je trajala četiri godine. U njegovim ekspozeima nikada nije bilo mnogo politike, ali makar je bilo brojeva. Sada nije bilo ni politike, ni brojeva, osim onih nekoliko prognoza za koje svi u sali priznaju da se neće ostvariti. Poslanica SNS-a Jorgovanka Tabaković konstatovala je da je premijer imao najkraće izlaganje u istoriji budžeta, svega u nekoliko rečenica.
– Ne mogu da se naviknem na to da dobijemo budžet u poslednjem trenutku, i to da još devet tačaka dnevnog reda budu prateći propisi tog dokumenta koji ima 981 stranicu – rekla je Jorgovanka Tabaković u izjavi novinarima, uz napomenu da je predlog budžeta loš, posebno zbog toga što je više od njegove polovine namenjeno otplati kredita. – Od koje privrede i građana misle da namaknu novac za naplatu stranih kredita koji su porasli s 26 milijardi dinara na 38,8 milijardi?
Demokratska stranka Srbije kritikovala je predloženi budžet za 2012. godinu jer smatra da on nije realan, a Slobodan Samardžić ističe da je predloženi budžet „sredstvo za manipulaciju javnosti i ideološka projekcija”.
Šef poslaničke grupe Partije ujedinjenih penzionera Srbije Momo Čolaković najavio je podršku budžetu za narednu godinu, navodeći da je on razvojni i socijalno opravdan. S tom ocenom slaže se i Jedinstvena Srbija, čiji poslanik Petar Petrović kaže da je “realan i razvojan onoliko koliko je to u ovom trenutku moguće”.
S. STANKOVIĆ