Većinu daju Jovanović i Pastor
Vlada sutra o vojvođanskim aktima, a Narodna skupština do kraja meseca
Predlozi statuta i zakona o nadležnostima Vojvodine posle godinu dana pred usvajanjem
Beograd - Zakon o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine i Predlog statuta, gotovo sigurno, biće razmatrani u Skupštini Srbije tokom ovog meseca i imaće apsolutnu podršku od 126 poslanika, koliko je po Ustavu potrebno za njihovo usvajanje. Naime, Zakon i Statut podržaće poslanici DS, G17 plus, PUPS, LDP, Saveza vojvođanskih Mađara i, najverovatnije, SPS.
Najavljuje se da će protiv glasati poslanici SRS, SNS narodnjačke koalicije i Lige socijaldemokrata Vojvodine. Nacrt zakona o utvrđivanju nadležnosti APV biće, u formi predloga, usvojen na sutrašnjoj sednici Vlade Srbije, rečeno je iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića.
Dragoljub Mićunović, predsednik Političkog saveta DS, kazao je juče u parlamentu da je dobro što će se pitanje nadležnosti i Statuta Vojvodine uskoro rešavati. „Kada ova dva akta stignu u Skupštinu, počeće i razgovori unutar poslaničkih grupa i između koalicionih partnera“, najavio je Mićunović.
Branko Ružić, šef poslaničke grupe SPS-JS, kazao je da je stav socijalista nepromenjen, da se mora poštovati Ustav Srbije i da je siguran da je to polazna osnova i za utvrđivanje zakona o nadležnostima. Ružić je uveren da je u tekst Nacrta „inkorporirano ono što je bilo manjkavo, a odnosilo se na neusklađenost sa Ustavom“. Sličan stav ima i koalicioni partner SPS, PUPS. „Nama je važno da se Zakonom jasno kaže da Vojvodina neće imati atribute državnosti, odnosno da neće moći da obavlja poslove vezane za evrointegracije“, kaže Momo Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS.
Vlajko Senić, član Predsedništva G17 plus, rekao je da je uveren da će Vlada Srbije u četvrtak usvojiti Nacrt zakona, ističući da je „dosta vremena prošlo u nekom međustranačkom i unutarstranačkom usaglašavanju“. „Čujemo da ima i nezadovoljnih. Spremni smo da razgovaramo, da eventualno u nekoj skupštinskoj proceduri ispravimo sve te neke nejasnoće i da Statut bude usvojen velikom većinom glasova“, kaže Senić.
SVM i LDP smatraju da Nacrt zakona „nije idealan“, ali i da je to „maksimum koji se sada može postići“. „To što se u Nacrtu zakona ne pominje Vojvođanska akademija nauka i umetnosti ne znači da ona neće biti sastavni deo Statuta“, tvrdi Balint Pastor iz SVM, koji ističe i da teme poput glavnog grada i VANU nisu materija za zakon o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine.
Predsednik LDP Čedomir Jovanović najavio je da će poslanici te stranke glasati za Predlog statuta i Nacrt zakona, naglašavajući da je „u ovom trenutku najvažnije staviti tačku na političku nestabilnost koja hrani politiku Koštunice, Nikolića i Šešelja“. Ipak, Jovanović je najavio da će LDP uložiti amandmane i da će tražiti od Vlade Srbije da se obaveže da će pri izradi svih zakona konsultovati vojvođanske institucije i uzeti u obzir i njihovo mišljenje. Radikali, narodnjaci i naprednjaci smatraju da su Nacrt zakona i Predlog statuta „protivustavni i separatistički“ dokumenti i ističu da ih je nemoguće popraviti amandmanima.
S druge strane, zamenik predsednika LSV Bojan Kostreš najavio je da ta stranka neće glasati za zakon o nadležnostima ukoliko ne budu usvojeni njeni amandmani. Kostreš je na konferenciji za novinare rekao da će Liga tražiti da se definišu Novi Sad kao glavni grad Vojvodine i postojanje Vojvođanske akademija nauka i umetnosti, da se preciznije odrede izvorni prihodi Pokrajine, kao i „na koji način će Vojvodini biti vraćena imovina“. Kostreš je izrazio nadu da će u razgovorima s premijerom Mirkom Cvetkovićem biti postignut kompromis o spornim pitanjima.
Bar četiri praznine
Radna verzija Nacrta zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine objavljena je u ponedeljak na internet prezentaciji Vlade Srbije. Ovde navodimo neke od najvažnijih odredbi.
* Finansiranje: AP Vojvodina ima izvorne prihode iz kojih će se finansirati, čime će se baviti posebni zakon
* Imovina: APV ima svoju imovinu, što će biti „uređeno zakonom“
* Novi Sad: Nema odredbe o vojvođanskom administrativnom centru
* VANU: Nema odredbe o Vojvođanskoj akademiji nauka i umetnosti
* Regija: APV može biti član međunarodnih udruženja regiona i može da osniva predstavništva u regionima Evrope i Briselu
* Ugovori: APV neće sklapati međunarodne ugovore, kako predviđa Predlog statuta, već međuregionalne sporazume
* Teritorija: Teritorija APV ne može se menjati bez saglasnosti njenih građana, izražene na referendumu
* Simboli: APV utvrđuje svoje simbole i način njihovog korišćenja
* Šta Vlada može: Vlada Srbije može pred Ustavnim sudom Srbije pokrenuti postupak za ocenu ustavnosti ili zakonitosti odluke APV pre njenog stupanja na snagu
* Primena: Ovaj zakon trebalo bi da se primenjuje od 1. januara 2010.
M. R. MILENKOVIĆ