Usvojen rebalans budžeta
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su juče rebalans boudžeta za ovu godinu uz podršku 128 glasova vladajuće koalicije
"Postignut je dogovor u minut do 12. Vojvodina će da dobije tih dodatnih 6,5 milijardi dinara. Praktično imamo garancije da će rebalans biti u skladu sa Ustavom", rekao je Balint Pastor.
SVM je za dva dana tri puta promenio stav, od početnog da neće glasati za rebalans, pa da će glasati ako se izjašnjavanje pomeri za naredni dan, do toga da će glasati, a Vlada će doneti uredbu kojom se Vojvodini garantuje sedam odsto budžetskih sredstava koje su, inače, propisane i Ustavom.
Predsednik SVM Ištvan Pastor rekao je da bi ta uredba garantovala da će Vojvodina dobiti dodatnih 6,7 milijardi dinara, tako da bi pokrajinskom budžetu ove godine iz državne kase bilo isplaćeno sedam odsto bužetskih prihoda, odnosno 52,7 milijardi dinara.
Od te sume, kako je naveo, 21 milijarda dinara su sredstva kojima će pokrajinska vlada moći da raspolaže, a ostatak su transferna sredstva koja će samo "protrčati" kroz vojvođanski budžet.
On je objasnio da su sredstva, koja su rebalansom predviđena za Vojvodinu, namenjena finansiranju pokrajine po starim nadležnostima i izrazio uverenje da će nakon usvajanja zakona o nadležnosti Vojvodine biti obezbeđena sredstva za finansiranje novih nadležnosti pokrajine.
Pastor je ocenio da su pregovori s Vladom Srbije o dodatnim sredstvima za pokrajinski budžet izgledali kao "kada muva pokušava da natera krdo slonova da ide u jednom pravcu, a izgleda da je muva u tome i uspela".
On je rekao da je nečuveno to "što je SVM morao da tera Vladu Srbije" da poštuje aktuelni Ustav zemlje, koji Vojvodini garantuje najmanje sedam odsto republičkog budžeta.
"U Srbiji očigledno javno izgovorena reč nema nikakvu težinu. Računa se s tim da svako može da bude ucenjen ili kupljen pa će promeniti stav. I onda se ne mogu načuditi, jer smo mi ostali dosledni", naveo je Pastor.
Prema njegovim rečima, SVM je bio izložen pritiscima, pre svega kroz upozorenja da bi neusvajanje rebalansa budžeta moglo da dovede do destabilizacije političkih prilika i do ugrožavanja sporazuma sa Međunarodnim monetarnim fondom.
"Te rečenice su izgovarali upravo ljudi koji nisu vodili računa o posledicama", kazao je Pastor i dodao da je politika SVM-a bazirana na principima "istrajnosti i verodostojnosti".
On je najavio da će ubrzo imati sastanak s predsednikom Srbije Borisom Tadićem na kojem će biti reči o neispunjenim obećanjima.
Pastor je podsetio da je nakon prošlogodišnjih izbora od Tadića dobio obećanja i naveo da mnoga od njih nisu ispunjena, poput neusvajanja statuta pokrajine, zakona o nadležnostima Vojvodine i zakona o manjinskim nacionalnim savetima.
Vlada Srbije je na telefonskoj sednici usvojila zaključak o načinu na koji će Vojvodini biti transferisana sredstva iz republičkog budžeta u skladu sa Ustavom.
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić pozdavio je odluku SVM da poslanici te stranke u Skupštini Srbije glasaju za predloženi rebalans budžeta.
Pajtić je ocenio da je njegovo donošenje "dobro za celu zemlju i njenu stabilnost". "Pokrajinski budžet, prema dogovoru s premijerom Mirkom Cvetkovićem i odlukom Vlade, kojom je definisano sprovođenje rebalansa, mora da ima ono što mu je ustavna garanacija", rekao je Pajtić.
Država će nastaviti da pomaže Srbe na KiM
Pomoćnik ministra za Kosovo i Metohiju Bojan Anđelković je najavio da će Ministarstvo za Kosovo nastaviti da pomaže srpskom i nealbanskom stanovništvu u pokrajini.
Anđelković je, na sednici Odbora za Kosovo, naveo da je predviđen podsticaj razvoja i zapošljavanja na Kosmetu, zaštita imovine Srba i drugih nealbanaca, naknada štete za uništenu imovinu, kao i aktivnosti usmerene na povratak raseljenih.
Tokom rasprave poslanik Demokratske stranke Srbije Vladimir Milentijević zamerio je što se u planu ne spominje Euleks, kao ni plan od šest tačaka koji bi, kako je naveo, trebalo da omogući stabilizaciju situacije na Kosovu.
Iste zamerke imao je predsednik Odbora, poslanik Srpske radikalne stranke Ljubomir Kragović, koji je ukazao na poteškoće koje srpsko i ostalo nealbansko stanovništvo ima sa snabdevanjem strujom.
Članovi Odbora tražili su informacije o dešavanjima na KiM i protestima Srba, na šta su predstavnici Ministarstva odgovorili da se čini sve kako bi se rešili problemi sa strujom.
Anđelković je ocenio da je problem sa strujom jedan vid pritiska na Srbe da se isele sa Kosova, ali i pritisak na eventualne povratnike u Pokrajinu.
LJILJANA MIHAJLOV, IVAN KRIŠKA