Usvajanje rebalansa budžeta još neizvesno
Poslanici danas glasaju, predstavnici vlade tvrde da će obezbediti glasove 126 poslanika, ali ne otkrivaju na čiju podršku računaju
Poslanici Skupštine Srbije završili su juče raspravu o svih 360 amandmana na vladin predlog rebalansa budžeta i danas u 16 sati će se izjasniti o njemu, ali i dalje je neizvesno kako će vladajuće stranke obezbediti parlamentarnu većinu za njegovo usvajanje. Predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara uporno tvrde da njihovih četvoro poslanika sigurno neće podržati rebalans koji ne predviđa Ustavom garantovanih sedam odsto za Vojvodinu, dok u Ligi socijaldemokrata Vojvodine još nisu konačno odučili kako će se izjasniti njihovo troje poslanika. Vladajućoj većini (koja ima ukupno 129 poslanika) potrebni su glasovi najmanje 126 predstavnika u parlamentu, a sudeći prema jučerašnjim izjavama neće moći da računaju ni na poslanike opozicionih stranaka:SRS, SNS, DSS–NS, LDP, kao ni na poslanika Partije za demokratsko delovanje Rize Halimija, koji je nezadovoljan novcem predviđenim za Koordinaciono telo za jug Srbije.
„Vlada je pregazila reč datu u petak da će Vojvodina dobiti dodatnih 6,5 milijardi i mi ne možemo da glasamo za rebalans jer on nije u skladu sa Ustavom. Međutim, koliko mogu da vidim, oni su dosta opušteni, što mi govori da imaju neku drugu većinu za usvajanje rebalansa”, kaže poslanik SVM-a Balint Pastor.
Aleksandra Jerkov, portparol LSV-a, kaže da pregovori te stranke sa vladom još traju i da će u zavisnosti od toga odlučiti kako će se izjasniti. Na našu primedbu da je rasprava završena i da više nema mogućnosti da se bilo šta u vladinom predlogu promeni, Aleksandra Jerkov kaže da taj novac može Vojvodini da se garantuje na neki drugi način, recimo, novim rebalansom ili kroz neki zakon. „Svesni smo da nećemo ništa dobiti ako rebalansom budžeta srušimo vladu jer će nas novi izbori dovesti u još težu situaciju, ali istovremeno insistiramo i na tome da vlada mora da poštuje ustavne obaveze prema Vojvodini”, kaže Jerkov.
Čak i da troje poslanika LSV-a odluče da glasaju „za”, za usvajanje rebalansa budžeta opet bi nedostajao jedan poslanički glas. Pošto su praktično sve opozicione stranke protiv moglo bi se dogoditi da na kraju „presudi” glas predsednika Demohrišćanske stranke Srbije Vladana Batića, samostalnog poslanika, koji je juče rekao da bi najradije bio uzdržan.
„Mene niko nije konsultovao o rebalansu budžeta, a amandmane nisam stigao da uložim jer sam bio odsutan desetak dana. Mislim da vlada očajnički pokušava da izvadi kestenje iz vatre, ali da im ovo neće doneti ništa dramatično bolje. Neki decidiran stav nemam, teško svoj glas mogu da dam „za”, ali shvatajući tešku situaciju ne mogu da budem ni protiv”, rekao je juče Batić. Na pitanje da li bi se zaista moglo dogoditi da usvajanje budžeta zavisi od njega, Batić je odgovorio: „Ne verujem. Ako vladajuća većina spadne na to, onda je bolje da se ide na nove izbore. Da se mi natežemo i cinculiramo oko jednog glasa, onda je to slaba većina, pošteno rečeno”.
DSS predlaže svoj zakon o nadležnostima
Poslanici Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije predložili su juče Skupštini Srbije da po hitnom postupku razmotri njihov predlog zakona o prenosu nadležnosti Vojvodini.
Na konferenciji za novinare u Domu Narodne skupštine, potpredsednik DSS-a Slobodan Samardžić je između ostalog rekao da je tim predlogom zakona data definicija Vojvodine saglasna Ustavu Srbije. Samardžić je rekao da predlog DSS-a i NS-a predviđa da zakon o prenosu nadležnosti može da stupi na snagu tek po donošenju zakona o finansiranju nadležnosti pokrajine i o njenoj imovini. Kako je ocenio, Skupština Vojvodine napravila je „prestup” time što je donela predlog statuta, a da prethodno nisu doneti zakoni neophodni za njegovo donošenje.
Dragutinović: Prvo štednja, pa PDV
Ministar finansija Diana Dragutinović demantovala je da će od 1. jula biti povećan porez na dodatu vrednost. Prema njenim rečima, vlada će u junu ili julu znati treba li preduzimati dodatne mere, ali „ukoliko bude potrebe, te mere će uvek biti na strani rashoda, a kao poslednja mera koju vlada namerava da uradi bilo bi povećanje PDV-a”.
Diana Dragutinović je kazala da mere koje je vlada do sada preduzela već daju rezultate, ali da je potrebno da prođe šest meseci da bi mogli da se sagledaju efekti mera. „Treba nam vreme da bismo znali da li će se naši prihodi ostvariti. Ukoliko u julu budemo ubeđeni da ćemo imati manji prihod od planiranog, onda ćemo preduzeti dodatne mere”, dodala je ona.
Penzioneri će dobiti 12 penzija
U ovoj godini penzionerima će biti isplaćeno 12 penzija, rekla je juče novinarima Diana Dragutinović, ministar finansija, demantujući tvrdnje Radeta Obradovića, zamenika šefa poslaničke grupe DSS-a, da će penzioneri primiti 11 penzija.
Prema njenim rečima, penzije su prioritet u zakonima o budžetskom sistemu i o budžetu i o rebalansu budžeta. Transferi za penzije će biti dovoljni za isplatu 12 penzija, a „čak i da ne bude dovoljno, uvek može da se poveća transfer”, dodala je ministarka finansija.
Moma Čolaković, šef poslaničke grupe PUPS-a, juče je išao u Fond PIO i proveravao u vladi i kod Diane Dragutinović hoće li penzioneri dobiti sve svoje prinadležnosti. „Sredstva za penzije planirana su u rebalansu budžeta. Dobio sam uveravanja i u Fondu PIO i od resornog ministra da će sve penzije u ovoj godini biti uredno isplaćene i da će biti na nivou onih isplaćenih u januaru ove godine”, rekao je on.
Saglasnost o budžetu pokrajine
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković i predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić potpuno su saglasni o načinu na koji će se realizovati postignuti dogovor u vezi sa sredstvima za pokrajinski budžet, saopšteno je sinoć iz Vlade Srbije.
O rebalansu republičkog budžeta poslanici će u skupštini glasati u nepromenjenom obliku, navedeno je u saopštenju, koje prenosi Tanjug.
Istovremeno, ovaj budžet predstavlja osnov za donošenje rebalansa budžeta Vojvodine u kojem će biti utvrđena visina sredstava na način koji predviđa Ustav.
M. ČEKEREVAC, G. NOVAKOVIĆ