Tadić ćuti, a Dačić i Dinkić ratuju
Dačić i Dinkić– Inicijativa URS-a je glup predlog. Ne može JP PTT “Srbija”, na primer, da nema UO, i koga su oni smislili da odlučuje o prodaji ovog javnog preduzeća? Imam pametniji predlog.
U Jagodini članovi UO nemaju plate i onda možemo da kažemo da je sprovedena depolitizacija i da oni ne slušaju stranke jer kada dobiju plate moraju da budu poslušni. Ovako smo izabrali stručnjake iz oblasti za koje su u UO, a veliki broj preduzeća ne bi ni mogao funkcionisati bez njih. Neka se, dakle, članovi UO odreknu plata, a direktori JP-a će, naravno, nastaviti da primaju nadoknadu za posao koji obavljaju i za koji ih je odredila Vlada Srbije. Normalno da to treba da radi Vlada jer ne može JP da bude državno a direktor samostalan. To je smešno, smešno... – izjavio je za „Dnevnik“ lider JS-a Dragan Marković Palma, komentarišući najnoviju inicijativu URS-a koja je ponovo otvorila rat između lidera te stranke Mlađana Dinkića i socijalista Ivice Dačića koji ju je nazvao predizbornom demagogijom.
– Vidite da i ja kažem da je to smešno – dodaje Palma, koji, kako kaže, uopšte neće da razmišlja o tome da li je to u cilju kampanje i borbe za birača ni kada je u pitanju URS, MUPS, KUKS ili PUPS...
– Danas sam u Jagodini podelio 210 junica poljoprivrednim proizvođačima, a u borbi protiv bele kuge 20. avgusta na svetkovini ljubavi upoznavanja jagodinskih neženja dolaze i tri devojke iz Novog Sada i još nekoliko iz Vojvodine – Palmin je odgovor na poteze stranaka u kampanji pred izbore.
Najnovija incijativa URS-a Mlađana Dinkića najavljuje da će na jesen predlogom izmena Zakona o javnim preduzećima predvideti ukidanje upravnih odbora i prava Vlade Srbije da postavlja direktore tih preduzeća, a sve u svrhu borbe protiv „partokratske države“. Ovaj predlog URS-a izazvao je očito burne reakcije na političkoj sceni Srbije. Ideju da se ukinu tela u kojima sada uglavnom sede partijski kadrovi u SPS-u su ocenili kao čistu demagogiju uoči izbora. Lider SPS-a i zamenik premijera Srbije Ivica Dačić poručio je URS-u da se usredsredi na posao, da ne izbacuju ideje o kojima nema konsenzusa, sem „ako ne žele neku drugu koaliciju“. Kako tvrdi Dačić, članovi koalicije nisu obavešteni o toj ideji URS-a, podsećajući na dogovor s DS-om Borisa Tadića da najvažniji državni resursi treba da ostanu u državnoj svojini. Demokrate se nisu oglašavale o novoj bitki Dačića i Dinkića na političkoj sceni, a nisu se juče odazivali ni na telefonske pozive, bar oni s vrha koji imaju šta da kažu.
Dačiću je pri tom replicirala potpredsednica URS-a Suzana Grubješić, koja je rekla da se ta partija ne meša u politiku SPS-a i drugih stranaka i da neće dozvoliti da se druge stranke mešaju u njihovu politiku i da im određuju kada će objaviti svoje inicijative. Ona je kazala da je krajnje vreme da se pođe u borbu protiv partokratske države, a da će Dačić to najbolje razumeti ukoliko pogleda rezultate rada rukovodstva kompanije “Galenika”, čije je kadrove postavio upravo SPS.
Šef poslaničkog kluba PUPS-a u Skuštini Srbije Momo Čolaković kaže za naš list da je ova stranka za kadrovanje „stručnost ispred politike“, kako su iz nekadašnjeg G17 plus, a sada URS-a, govorili.
– O tome treba voditi računa, ali ne na način, kako oni misle da isključe iz toga i državu i sve institucije iz javnog sektora – dodaje Čolaković.
On ističe da je za PUPS URS-ova inicijativa neprihvatljiva i neće je podržati jer će javna preduzeća ubuduće, kao i ona u svojini lokalne samouprave, ostati državna i „neko mora da odlučuje o njima“.
– Do sada je to bio UO, a bez obzira n to kako će se zvati, država mora imati to mesto da kontroliše i rukovodi, a i lokalne samouprave – konstatuje visoki funkcioner PUPS-a.
Osvrćući se na URS-ov pomen „Galenike“, Čolaković kaže da nadležni organi treba da završe posao u tom JP-u i ako je neko odgovoran, treba da snosi posledice, ali da je URS trebalo da pođe od sebe i svojih fotelja i upravljanja imovinom javnih preduzeća.
– Znamo da su u poslednje vreme najveći broj javnih preduzeća na nivou Republike držali upravo kadrovi G17 plus, odnosno URS-a. To što pričaju o „Galenici“ bi se moglo odnositi na sve njih. Dobro se još uvek sećamo nezavršenog slučaja direktora Aerodroma „Nikola Tesla“ Bojana Krišta, pa stanja u “Javnim skijalištima“, i šta ja znam kojim već firmama, a čvrsto su pri tom URS-ovci branili Krišta – ističe Čolaković, uz opasku da inicijativa URS-a nije nikakva borba protiv partokratske države.
PUPS će, kako najavljuje, stati iza svog koalicionogog partnera SPS-a i Dačićeve tvrdnje da se takav zakon ne može doneti.
– Sve to liči na predizbornu kampanju i sticanje jeftinih političkih poena u doba kada počinje borba za glasače – zaključuje šef poslaničkog kluba PUPS-a.
Čitavu priču napali su i naprednjaci, ali su svoj stav usmerili prema kompletnoj vladajućoj koaliciji, prozivajući pre svega svog najvećeg rivala na sceni, DS.
– Priče o ukidanju upravnih odbora javnih preduzeća su tehničke smicalice partija na vlasti. Postoje i danas nadzorni odbori, ali zna se šta radi upravni, a šta nadzorni odbor. Ako misle da će time da uštede, greše. Najbolje je da uštede borbom protiv tajkuna iz Demokratske stranke, koji imaju više para i od Miroslava Miškovića i od Milana Beka i od drugih koje su oni stvorili – izjavio je za „Dnevnik“ zamenik predsednika SNS-a Aleksandar Vučić.
Pastor: Sistematska, a ne kompromitujuća rešenja i potezi
– Prilično je opasno kompromitovati inače pozitivne ideje time što se potežu u demagoške svrhe. Ovakve ozbiljne stvari ne treba da postanu predmet medijskih komunikacija a da se prethodno ne postigne saglasnost unutar vladajuće koalicije, čije stranke se zalažu za departizaciju javnih preduzeća i čitavog javnog života, u poželjnoj meri – konstatuje šef poslaničkog kluba manjina i poslanik SVM-a Balint Pastor, uz opasku da to može da kaže jer njegova stranka nikada nije bila zainteresovana da upravlja JP-ima na republičkom nivou.
On kaže da treba razgovarati o tome kada, kako i kojim zakonskim izmenama i ko će ih predložiti, Vlada ili poslanici.
– Ako je cilj samo prikupljanje jeftinih političkih poena, onda treba raditi na ovaj način kako je URS uradio – primećuje on.
On dodaje da SVM ima u svojim rukama JP-e na lokalnom nivou u opštinama u kojima je na vlasti jer se u svim oštinama u Srbiji na taj način raspoređuju, kao i pokrajinskom nivou.
– Trebalao bi mnogo sistematskije pristupiti ovom problemu i videti da li je isto rešenje dobro i za lokal, Pokrajinu i Republiku i ko će i kada inicirati zakonske izmene – poručuje Pastor.
Depolitizacija, ali bez jeftinih poena
– SPO je za depolitizaciju javnih preduzeća, ali ne i za demagoško prikupljanje jefinih političkih poena – izjavio je potpredsednik SPO-a i ministar vera i dijaspore Srđan Srećković za naš list, komentarišući predlog URS-a. – Ako će država imati uticaj preko nadzornih, a ne preko upravnih odbora kao do sada, u čemu je razlika? U celom svetu se zna koji su organi upravljanja u kompanijama, a suština je da se postigne dugoročni dogovor svih stranaka o tome na koja se mesta dolazi po političkoj liniji, na osnovu izborne volje građana, a na koja stižu profesionalci koji ne smeju biti pod stranačkim uticajima.
Homen: Nismo raspravljali o ukidanju upravnih odbora
– Cilj Vlade Srbije je da i u upravnim i u nadzornim odborima javnih preduzeća učestvuju isključivo nezavisni stručnjaci – izjavio je juče kordinator Vlade za saradnju s medijima Slobodan Homen.
On je za Tanjug rekao i da Vlada nije raspravljala o predlogu Ujedinjenih regiona Srbije da se u javnim preduzećima ukinu upravni odbori, a sve nadležnosti prebace na nadzorne odbore.
– O tome se nije razgovaralo ni na nivou koalicije – dodao je Homen, ali će “svi legitimni predlozi pojedinih članova koalicije biti razmatrani”. – Stavovi pojedinih političkih stranaka su potpuno legitimni i stranke imaju pravo da ih iznose, ali Vlada u ovom trenutku o tome nije raspravljala.
On je istakao da je neophodno naći odgovarajući model koji bi ispunio osnovnu svrhu – da postoji odgovarajuća državna kontrola trošenja budžetskih para u javnim preduzećima. Homen je kazao i da se problem upravljanja JP-ima ne može rešavati samo gonjenjem krivičnih dela po službenoj dužnosti.
Govoreći o mogućnosti da se potpuno ukinu naknade za rad u upravnim odborima, Homen je rekao da su one već sada svedene na 30.000 dinara, ali da za stručna lica koja bi kontrolisala trošenje novca u preduzećima mora da se odredi i odgovarajuća naknada.
DRAGAN MILIVOJEVIĆ