SVM će se žaliti Ustavnom sudu Srbije
Premijer je uveren da će Predlog rebalansa budžeta dobiti većinu glasova u parlamentu
* CVETKOVIĆ: Zadovoljene zakonske odredbe* DRAGUTINOVIĆEVA: Sedam odsto će biti poštovano, ali nakon prenosa nadležnosti
Beograd - Predlog rebalansa budžeta biće usvojen u Skupštini Srbije, uprkos najavi poslanika Saveza vojvođanskih Mađara da neće glasati za rebalans u slučaju da Vojvodini ne bude obezbeđeno ustavnih sedam odsto iz budžeta, uveren je premijer Srbije Mirko Cvetković. On najavljuje i mogućnost korekcije rebalansa, ali samo unutar zadatih cifara. Za dogovor s Vladom u okviru ustavnih okvira je i Balint Pastor, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara. On, međutim, najavljuje da će se SVM žaliti Ustavnom sudu Srbije u slučaju da rebalansom budžeta Vojvodini ne bude obezbeđeno sedam odsto sredstava iz budžeta.
- Dosad smo uvek nalazili zajednički jezik i nadam se da ćemo doneti predloženi budžet koji će nam omogućiti ne samo da prebrodimo krizu već da stvorimo i solidne osnove za naredni period. Mere koje su dosad preduzimane već su dale određene pozitivne efekte, odnosno na deviznom tržištu je došlo do stabilizacije valute, a prema nekim informacijama zaustavljen je i pad industrijske proizvodnje, tako da je neophodno za državu da usvojimo rebalans budžeta i u tom pogledu sam optimista - rekao je Cvetković.
Povodom najava Saveza vojvođanskih Mađara da neće glasati za rebalans ako ne bude korigovan i ako Vojvodina ne dobija Ustavom propisanih sedam odsto, premijer je precizirao da je taj zahtev u rebalansu zadovoljen.
- U Ustavu piše da Vojvodina treba da ima sedam odsto od budžeta, dakle od prihoda i naše je tumačenje da to jesu prihodi i taj zahtev je zadovoljen. Ubeđen sam da će i poslanici SVM i LSV kad pogledaju cifre videti da je njihov zahtev ispunjen. Vojvodini je preneto oko 19 milijardi od prodaje NIS-a i nekoliko milijardi po osnovu drugih privatizacija, tako da ona neće imati problema s finansiranjem svog deficita. Čak će im ostati dosta drugog novca. Vojvodina, dakle, nema problem s pitanjem likvidnosti, već s pitanjem mogućnosti trošenja i ulaženja u dalji deficit - objasnio je Cvetković.
On je kazao da ne postoji rok za usvajanje rebalansa budžeta, ali da ga ipak treba usvojiti što pre imajući u vidu značaj mera koje on donosi. I ministarka finansija Diana Dragutinović tvrdi da u Ustavu Srbije nigde ne piše da iznos sredstava od sedam odsto republičkog budžeta namenjenih za vojvođanski budžet treba da se obezbedi transferima iz republičkog budžeta.
- Oni mogu sedam odsto da obezbede na različite načine. Nigde ne piše da tih sedam odsto treba da bude obezbeđeno iz republičkog budžeta. Ako se obezbeđuje transferom, onda mora da pređe i deo obaveza Srbije na Vojvodinu i to je bilo nedvosmisleno napisano u budžetu za 2009. - rekla je ministarka finansija navodeći da se u tom smislu ništa nije promenilo.
Ustav, prema njenim rečima, nije prekršen zato što je originalnim budžetom koji je usvojen krajem 2008. rečeno da će sedam odsto biti poštovano, ali nakon prenosa nadležnosti.
- U toku je prenos nadležnosti. Ne znam da li neko misli da treba preneti prihode, a ne preneti rashode - rekla je Dragutinovićeva.
Za razliku od premijera i ministarke finansija koji tvrde da je rebalansom budžeta već obezbeđeno sedam odsto za Vojvodinu, Balint Pastor, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara, kaže da te tvrdnje nisu tačne i da se ne može napabirčiti sedam odsto ni ukoliko se računaju prihodi i rashodi.
- Ohrabruje me izjava premijera Cvetkovića da postoji mogućnost razgovora, kao i mogućnost da će Vlada, ipak, uložiti amandman kojim će predlog rebalansa dovesti u sklad s Ustavom. Ukoliko ne dođe do korekcije, četiri poslanika te stranke neće glasati za predloženi rebalans budžeta - rekao je Pastor.
Prema njegovim rečima, Vojvodina je dobila 50 odsto od prodajne cene NIS-a, ali još 40 odsto nije i ne može da dobije dok ne bude usvojen zakon o nadležnostima Vojvodine.
Za usvajanje rebalansa budžeta potrebno je 126 glasova poslanika. Vladajuća koalicija trenutno ima 129 poslanika. U slučaju da četvoro poslanika SVM-a odbije da glasa za predloženi rebalans vladajuća koalicija ostala bi na 125 poslanika i bila bi u problemu oko izglasavanja budžeta. Postoji mogućnost da rebalans podrže i poslanici opozicije, što je malo verovatno, ali i samostalni poslanik DHSS-a Vladan Batić.
M. R. MILENKOVIĆ