Svađa zbog NATO

Skupština Srbije o deklaraciji o osudi zločina nad Srbima

Beograd - Poslanici Skupštine Srbije, šest meseci nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici, juče su usvojili Deklaraciju o osudi zločina učinjenih nad pripadnicima srpskog naroda, koju su predložila 123 poslanika vladajuće koalicije. Nakon osmočasovne rasprave Deklaraciju su podržali poslanički klubovi ZES, G17 plus, SPS-JS, PUPS i LDP, dok SNS, DSS, Nova Srbija i SRS nisu glasali.

Ovim aktom se najoštrije osuđuju zločini nad Srbima u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu i Metohiji i pozivaju parlamenti drugih zemalja, pre svega s prostora bivše Jugoslavije, da osude te zločine. Izražavaju se i žaljenje i solidarnost sa žrtvama NATO bombardovanja 1999, kao i uverenje da mir i stabilnost počivaju na poštovanju međunarodnog prava. Pozivaju se svi međunarodni činioci da tragaju za mirovnim rešenjima kako se takve žrtve nikada ne bi ponovile.

Nada Kolundžija, šefica poslaničkog kluba Za evropsku Srbiju, rekla je da bi deklaracija trebalo da bude podsticaj državama u okruženju da se na isti način odrede prema srpskim žrtvama. Ona je istakla da skupštinska rasprava ne bi trebalo da ima za cilj takmičenje u patriotizmu.

Deklaracija je civilizacijski iskorak i potvrda osude zločina počinjenih nad srpskim narodom tokom ratova na prostoru bivše Jugoslavije, izjavio je šef poslaničke grupe SPS Branko Ružić, istakavši da se njom „zatvara ciklus osuda zločina počinjenih ‘90-tih na prostoru SFRJ“.

Nenad Čanak, predsednik LSV, rekao je da njegova stranka podržava deklaraciju zbog svojih koalicionih partnera, ali da on ne shvata kakva je poenta u tome kada neko osuđuje zločin prema samom sebi.

Balint Pastor
, šef poslanika Saveza vojvođanskih Mađara, izjavio je da će SVM glasati za deklaraciju, isto kao i za prethodnu o Srebrenici, ali i da treba osuditi i zločine nad nevinim mađarskim žrtvama u Vojvodini tokom i neposredno posle Drugog svetskog rata.

Poslanik Partije za demokratsko delovanje Riza Halimi Deklaraciju je ocenio neprihvatljivom, jer ne pominje žrtve stradale na teritoriji Srbije. U opštini Preševo, tokom ratnog stanja, ubijeno je 11 civila, petoro ranjeno a više kuća zapaljeno, rekao je on, ocenivši da je nastavak procesa pomirenja još daleko.

Dragan Marković, zamenik šefa poslaničkog kluba SPS-JS, zatražio je da se NATO izvini za zločine i stradanje civila u bombardovanju 1999. i upozorio da bi „opstanak Vlade Srbije došao u pitanje“ da Predlog deklaracije o osudi zločina nad Srbima nije stigao na dnevni red parlamenta.

Poslanici radikala, naprednjaka i DSS poseban akcenat su stavili na „amnestiranje“ NATO zbog bombardovanja SRJ. Ova Deklaracija je „jedan od najsramnijih akata“ koji su se našli u Skupštini Srbije, rekao je juče Dragan Todorović, šef poslaničke grupe SRS, i zamerio što u tekstu nisu pomenuti „početak zločina u Sloveniji“, akcije „Oluja“ i „Bljesak“, niti je osuđena Severnoatlantska alijansa.

- Usvajanje ovakve Deklaracije za posledicu će imati sortiranje žrtava, umanjenje zločina NATO i Slovenije i reviziju novije istorije - smatra Slobodan Samardžić iz DSS, ističući da je dokument „nehuman, nemoralan, politički plitak“.

Tomislav Nikolić, šef poslaničke grupe SNS, zamerio je predlagačima „što su čekali šest meseci“ od donošenja rezolucije o Srebrenice da bi ovaj tekst stavili na dnevni red.

- Patriotizam pokazujete tako što ćete osuditi zločine nad Srbima, a mislite da nas u EU vodite održavanjem gej parade. Očigledno je da vam sve izmiče i da vam je potrebna sednica na kojoj ćete pokazati patriotizam - rekao je Nikolić, dok je Velimir Ilić iz Nove Srbije tekst deklaracije nazvao „limunadom“.

 Reagovalo obezbeđenje zbog natpisa o Šešelju
Sednica srpskog parlamenta na kratko je juče bila prekinuta kako bi skupštinsko obezbeđenje uklonilo s klupa u kojima sede poslanici SRS plakate s natpisom „Zaustavite ubijanje Vojislava Šešelja u Hagu“. Predsedavajuća Gordana Čomić prethodno je zatražila od radikala da uklone plakate, a pošto oni to nisu uradili, pozvala je skupštinsko obezbeđenje da to uradi, posle čega je sednica nastavljena. Poslanici SRS od početka jesenjeg zasedanja drže na klupama plakate s tim natpisom, a Čomićeva je većini njih pre dva dana iz istog razloga izrekla opomenu.

M. R. MILENKOVIĆ

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom