Sutra glasanje o rebalansu budžeta
Skupština Srbije završila razmatranje amandmana na Predlog rebalansa budžeta i svih šest pratećih zakona. Usvajanje rebalansa još neizvesno zbog ponovne najave Saveza vojvođanskih Mađara da neće glasati za njega. Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović odredila dan za glasanje o svim zakonima za sutra u 16 časova.
Bez glasova SVM nema potrebne većine
Vladajuća većina ima 129 poslanika od kojih su četiri poslanika SVM. Bez njihove podrške nedostaje jedan glas do potrebnih 126 za izglasavanje rebalansa budžeta.
Poslanička grupa "Za ervopsku Srbiju" ima 78 poslanika, G17 plus 24, SPS-JS 15, PUPS pet, a manjine sedam.
U opoziciji su SRS sa 57 poslanika, DSS i SNS sa po 21, LDP sa 12 i Nova Srbija sa devet predstavnika u parlamentu.
Poslanik DHSS-a Vladan Batić, izabran na listi LDP-a, napustio je poslanički klub liberala i sada je "samostalni poslanik".
Dragutinović: Zahtevi SVM će biti ispunjeni
Ministarka finansija Diana Dragutinović veruje da će Skupština usvojiti predloženi rebalans budžeta uprkos najavama koje su ponovili predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara da predlog neće podržati.
"Zahtevi SVM će biti ispunjeni", istakla je ministarka Dragutinović i potvrdila da će se zaista poštovati Ustav Srbije te da će budžet Vojvodine iznositi sedam odsto budžeta Srbije.
Dragutinović je ponovila da je moguće obezbediti sedam odsto budžeta Vojvodini i bez promene rebalansa.
Portparol SPS-a Đorđe Milićević takođe smatra da će budžet biti usvojen i da će za njega glasati 128 poslanika vladajuće koalicije.
Poslanici Skupštine Srbije završili su danas razmatranje amandmana na Predlog rebalansa budžeta i svih šest pratećih zakona kojima se predviđaju veća poreska zahvatanja i uštede, a predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović odredila je dan za glasanje o svim zakonima za sutra u 16 časova.
Međutim, usvajanje rebalansa budžeta još je neizvesno zbog ponovne najave Saveza vojvođanskih Mađara da četiri poslanika te stranke neće glasati za njega.
Savez vojvođanskih Mađara neće glasati za predloženi rebalans budžeta jer je za tu stranku neprihvatljiv predlog da Vojvodina dobije sedam odsto sredstava iz budžeta tek po usvajanju zakona o nadležnostima Vojvodine, najavio je poslanik te sranke Balint Pastor.
"To nije prihvatljivo jer po Ustavu Republike Srbije nigde ne piše da Vojvodina treba da dobije sedam odsto budžeta tek nakon usvajanja zakona o nadležnostima, nego piše da Vojvodina teba da dobije sedam odsto i tačka", rekao je Pastor.
Stranka je bila spremna da podrži predlog isključivo pod uslovom da se iz rebalansa vidi da će Vojvodina dobiti sedam odsto iz republičkog budžeta, istakao je Pastor.
Ministarka finansija Diana Dragutinović veruje da će rebalans biti usvojen, najavljujući da će poslanici vladajuće većine iz Vojvodine tokom sutrašnjeg dana dobiti uverenje da će Ustav biti ispoštovan i da će budžet te pokrajine iznositi sedam odsto republičkog budžeta.
Rebalans bez podrške LDP-a, DSS-a i DHSS-a
Samostalni poslanik Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić najavio je da će biti uzdržan prilikom glasanja o rebalansu budžeta jer nije pronašao dovoljno argumenata koji bi prevagnuli da glasa za.
"Smatram da je pre rebalansa trebalo usvojiti Predlog zakona o ministarstvima i smanjiti državnu administraciju", rekao je Batić.
Batić je rekao da ga niko iz Vlade nije kontaktirao povodom podrške Predloga rebalansa budžeta i dodao da je loša situacija ako Vlada dođe u poziciju da zavisi od jednog glasa.
Ni Liberalno demokratska partija neće podržati predloženi rebalans, potvrdio je Zoran Ostojić naglasivši da je rebalans neprihvatljiv jer su u pitanju kozmetičke i zakasnele mere štednje koje su nedovoljne za oživljavanje privrede.
"Rebalans budžeta zavisi od vladajuće većine i na njemu ćemo videti postoji li većina ili ne", istakao je Ostojić.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Radojko Obradović kritikovao je predloženi rebalans i poteškoće u vladajućoj koaliciji oko njegovog usvanja ocenio kao "prepucavanja u vladajućoj koaliciji koje postaje ustaljena praksa".
"Što se tiče ovog budžeta njime se krši bar nekoliko zakona koje ja Vlada sama predložila u prethodnih nekoliko meseci", naveo je Obradović i dodao da je siguran da će se na kraju pronaći način da se predlog usvoji da ne bi došlo do izbora.
Poslanik koalicije Albanaca preševske doline Riza Halimi najavio je da neće glasati za predloženi rebalans jer nije usvojen amandman koji je podneo i zato što je rebalansom predviđeno linearno smanjivanje sredstava lokalnim samoupravama.
Diskutabilan rast doprinosa PIO fonda
Zamenik šefa poslaničke grupe DSS-a Radojko Obradović ocenio je da nije realno da jedina stavka koja beleži rast u predloženom rebalansu budžeta budu doprinosi za PIO fond jer analize pokazuju da je moguće da penzioneri ove godine dobiju jednu penziju manje.
"Mnogo je realnije da će i doprinosi PIO fondu zabeležiti pad koji je identičan drugim parametrima u budžetu", rekao je Obradović.
Prema njegovoj oceni, apsolutno nije realno da doprinosi koji idu u PIO fond beleže rast, a da sve druge stavke u rebalansu budžeta beleže pad od pet i više odsto, uključujući i bruto društveni proizvod, uvoz i izvoz.
Komentarišući navode da bi penzioneri mogli ove godine ostati bez jedne mesečne penzije, šef poslaničke grupe PUPS-a Momo Čolaković istakao je da su rebalansom planirana sredstva za svih 12 penzija za tekuću godinu i to na nivou ostvarenom u januaru ove godine.
Čolaković je naveo da je na konsultacijama sa PIO fondom i resornom ministarkom dobio uveravanja da isplata penzija u ovoj godine neće biti problem i da će sve penzije biti uredno isplaćene.
Poslanik SPS-a Đorđe Milićević rekao je da se rebalans budžeta neće odraziti negativno na penzionere.
"Prilikom davanja predloga, Vlada je imala na umu da teret ravnomerno rasporedi na bogatiji i na siromašniji sloj građana Srbije", rekao je Milićević.
Povodom tvrdnji o isplati jedne penzije manje, oglasila se i ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović koja je negirala takve navode.
"To nije tačno, prvo zato što svi doprinosi i porezi na zarade nominalno rastu i sad je taj rast pet odsto, što znači da će transferi iz budžeta biti dovoljni", objasnila je ministarka Dragutinović.
Vlada podržala 15 amandmana
Na predlog rebalansa budžeta podneto je 360 amandmana od kojih je Vlada podnela četiri. Od poslaničkih amandmana Vlada je podržala 15.
Rebalans budžeta predvideo je smanjenje prihoda na 649,3 milijarde dinara, a rashoda na 719,8 milijardi dinara, što je za 28,9 milijardi dinara manje od prvobitno planiranih rashoda za ovu godinu.
Budžetski deficit je povećan sa 49,9 milijardi dinara na oko 70 milijardi dinara.
Ministarka finansija Diana Dragutinović rekla je, odgovarajući na pitanja poslanika, koja su joj postavili tokom razmatranja amandmana na predlog rebalansa budžeta, da zaduživanje Srbije nije veliko i da spadamo u grupu najmanje zaduženih država.
Ministarka Dragutinović negirala je tvrdnje da je Srbija rekorder kada je visina akciza u pitanju.
Smanjenje transfera opštinama neće biti linearno, već će biti izvedeno tako da se zaštite najsiromašnije opštine, objasnila je Dragutinović.
Prema njenim rečima, budžetska sredstva za Koridor 10, nisu ukinuta, već smanjena, kao što su smanjeni i svi diskrecioni izdaci.
Pojava svinjskog gripa će, prema prvim procenama, uticati na rast izdataka za 250 miliona dinara, što će biti obezbeđeno iz budžetske rezerve, navela je ministarka Dragutinović.
Odluka o mogućem povećanju PDV-a sredinom godine
Komentarišući moguće povećanje PDV-a u junu i julu, Dragutinović je istakla da će se tada znati da li će biti potrebne dodatne mere Vlade poput povećanja PDV-a.
Dragutinović je navela i da su devizne rezerve Srbije bile korišćene za intervencije na deviznom tržištu.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Nenad Popović, obrazlažući podnete amandmane, istakao je da su Srbiji potrebne suštinske reforme, koje bi trebalo da počnu od Vlade, kao i da bi prvo trebalo da se smanji broj ministarstava, državnih sekretara, pomoćnika.
Prema Popovićevoj oceni, Srbiji je potrebna efikasna administracija, a rebalansom budžeta standard građana i privrede biće još više ugrožen.
Sredstva iz pojedinih ministarstava trebalo da budu preusmerena za prevenciju malignih oboljenja dojke, grlića materice, zatim za finansiranje Instituta za imunologiju "Torlak" zbog nestašice vakcina i seruma, kao i za finansiranje takmičenja učenika, pomoć crkvama, odnosno sveštenstvu i monaštvu na Kosovu i Metohiji, smatraju poslanici DSS-a.
Poslanica SRS-a Marina Raguš istakla je da rashodi budžetskih korisnika moraju da budu smanjeni zbog ekonomske krize, a u skladu sa tim trebalo bi ukinuti javne agencije koje nisu ispunile cilj zbog koga su osnovane.
Poslanici republičkog parlamenta završili su raspravu o amandmanima na Predlog rebalansa budžeta za 2009. godinu i počeli razmatranje amandmana na Predlog zakona o izmenama i dopunama
Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara.