Stranku može da osnuje najmanje pet hiljada građana
U parlamentu je juče oko podne nastavljena sednica na čijem je dnevnom redu 49 predloga zakona, a koja je bila prekinuta zbog posebne sednice na kojoj su ministri odgovarali na poslanička pitanja. Poslanici su razmatrali više od 400 amandmana podnetih na Predlog zakona o političkim strankama, koji predviđa obavezu preregistracije svih političkih organizacija. Predloženi zakon propisuje da, umesto dosadašnjih 100 potpisa, stranku može da osnuje najmanje 5. 000 punoletnih i poslovno sposobnih državljana Srbije, sa izuzetkom stranaka nacionalnih manjina, za čije je osnivanje potrebna saglasnost najmanje 500 punoletnih i poslovno sposobnih državljana Srbije.
Stranke koje se ne preregistruju biće brisane iz registra, a nastavak rada biće omogućen samo onim partijama koje u roku od šest meseci od početka primene zakona usklade statut i druge opšte akte sa zakonom i podnesu prijavu za upis u Registar političkih stranaka. Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković je istakao da će za najviše dve godine politički, izborni i normativni sistem Srbije izgledati potpuno drugačije nego danas. On je naglasio i da će kroz osam godina, kada je sledeća preregistracija, u Srbiji biti manje stranaka nego što ih je sada. Poslanici republičkog parlamenta su tokom načelne rasprave o Predlogu zakona o političkim strankama ocenili da će se na ovaj način stabilizovati i ukrupniti politička scena Srbije.
Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor je istakao da će Savez vojvođanskih Mađara podržati Predlog zakona o političkim strankama. Prema njegovim rečima prihvatljivo je i rešenje kojim bi za osnivanje i prereregistraciju političke stranke trebalo 1.000 potpisa, jer za stranke nacionalnih manjina ta brojka ne bi trebalo da predstvalja problem. Istakavši da će poslanici SVM podržati amandmane kojim se predlaže povećanje cenzusa, Pastor je naglasio da stranke koje ne mogu da skupe 1.000 potpisa ne treba ni da postoje na srpskoj političkoj sceni.
Liberalno demokratska partija je oštro kritikovala Predlog zakona o političkim strankama, dok Demokratska stranka Srbije smatra da je potrebno doneti nov zakon o političkim strankama, ali i povećati broj potpisa neophodnih za osnivanje stranke sa predviđenih 5.000 na 10.000. Za danas je zakazana nova sednica parlamenta na kojoj poslanici treba da razmatraju rebalans budžeta i prateće budžetske zakone koji su neophodni za primenu Vladinih mera za ublažavanje ekonomske krize.
LDP predlaže da Vlada ima 12 ministarstava
Liberalno demokratska partija (LDP) najavila je da neće podržati vladine mere za ublažavanje ekonomske krize i predala je Skupštini Srbije svoj predlog zakona o ministarstvima. LDP predlaže da Vlada ima 12 ministarstva - spoljnih poslova, odbrane, unutrašnjih poslova, finansija i ekonomije, pravde i javne uprave, obrazovanja, nauke i kulture, poljoprivrede i zaštite životne sredine, privrede i trgovine, zdravlja, rada i socijalne politike, urbanizma i građevinarstva kao i saobraćaja i telekomunikacija. Poslanik LDP-a Ivan Andrić kazao je novinarima u Domu Narodne skupštine da mere koje vlada predlaže nisu dovoljne jer je "društvo u mnogo dubljoj krizi" i da je pre svega potrebno potpuno reorganizovati državu i prilagoditi njeno funkcionisanje postojećoj krizi. On je rekao da je predloženi rebalans budžeta recesioni i da ide direktno na štetu srednje klase.
Poslanici od 1. maja bez dnevnica
Administrativni odbor ukinuo je juče dnevnice poslanicima za dolazak na sednice Skupštine Srbije u okviru mera štednje zbog ekonomske krize. Za odluku o ukidanju poslaničkih dnevnica koje su iznosile oko 2.000 dinara po poslaniku, a koja će početi da se primenjuje od 1. maja, glasali su članovi Administrativnog odbora iz vladajuće koalicije, dok sednici odbora nisu prisustvovali predstavnici opozicije. Sekretar parlamenta Veljko Odalović je na sednici predstavio analizu troškova Skupštine za prva tri meseca 2009. godine. Parlament je u tom periodu potrošio 21 odsto planiranih sredstava za ovu godinu koja iznose 1,9 milijardi dinara. Za plate poslanika u prva tri meseca potrošeno je više od 75 miliona dinara, a za troškove putovanja 4,7 miliona dinara.
Odbor za finasije usvojio predloženi rebalans budžeta
Odbor za finansije Skupštine Srbije usvojio je u načelu predloženi rebalans budžeta i prateće zakone potrebne za ublažavanje efekata ekonomske krize. Odbor je, takođe, u načelu podržao predloge zakona o izmenama zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, o porezu na dohodak građana, zakona o akcizama, kao i o privremenom smanjenju plata i drugih zarada u državnoj administraciji i javnom sektoru.
LJILJANA MIHAJLOV