Statut Vojvodine najranije na jesen u Skupštini Srbije
Dogovor između Bojana Pajtića i Borisa Tadića oko Statuta Vojvodine samo spekulacija
Navodni unutarstranački dogovor u Demokratskoj stranci oko vraćanja Statuta Vojvodine na ponovno razmatranje u pokrajinsku skupštinu su novinarske spekulacije, a usvajanje ovog pravnog akta u republičkom parlamentu bi opet moglo da se odloži za period nakon letnje pauze.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor kaže za "Borbu" da je čuo za unutarstranački dogovor u DS-u, ali ne vidi kojom pravnom procedurom bi Statut Vojvodine, koji je usvojen u pokrajinskom parlamentu, mogao da se ponovo vrati ovom telu nakon završenog glasanja i usvajanja.
"SVM već mesecima podseća da je pokrajinska skupština završila svoju ustavnu dužnost još 15. oktobra prošle godine prihvatanjem Statuta, sad je red da republički parlament odradi svoj deo posla i da prestane s kršenjem Ustava. Predsednik Tadić je nedavno na proslavi naše stranke najavio da će se Statut naći pred narodnim poslanicima u najskorije vreme, iako nije precizirao datum", rekao je Pastor i dodao da će u narednih desetak dana doći do sastanka, između Tadića i predsednika SVM Ištvana Pastora, čija će tema upravo biti Statut Vojvodine.
On ističe da njegova partija ne pristaje na manji stepen autonomije od onog koji je većinski usaglašen u pokrajinskom parlamentu. "Primedbe o navodnim neustavnim odredbama u Statutu slušamo već pola godine, iako su još na početku demantovane. U Ustavu jasno piše kakve organe može da ima Vojvodina, i ako nekome smeta termin "Vlada Vojvodine", onda taj krši Ustav", ocenjuje Pastor.
Prema njegovim rečima, dobro je što se pitanje Statuta pomaklo s mrtve tačke, što je dokaz da isključivo od DS-a zavisi kada će se taj akt naći u Skupštini Srbije. "Mi smo nepopravljivi optimisti i još se nadamo da će Statut biti usvojen za vreme leta, iako trenutno ne vidim političku volju unutar vladajuće koalicije za tako nešto", navodi Pastor.
Đorđe Milićević, portparol SPS-a, stranke koja je glasala za Statut na pokrajinskom nivou, ali se nećka na nivou Republike, kaže za "Borbu" da za njih nije sporno da se Statut nađe u Skupštini, ali bez pojedinih odredaba koje su, kako navodi, van ustavnog okvira.
"Ne može da postoji država u državi, stoga ne može da postoji ni Vlada Vojvodine. Državno uređenje u Srbiji već dozvoljava veliku autonomnost Vojvodine i predviđa joj sedam odsto sredstava iz republičkog budžeta. Usvajanje Statuta nije političko pitanje i krug spekulacija može da se zatvori donošenjem Zakona o prenosu nadležnosti", objašnjava Milićević.
On dodaje da bi iz teksta Statuta takođe trebalo izbaciti i odredbe koje Vojvodinu definišu kao evroregiju. Portparol DS-a Jelena Trivan demantuje za "Borbu" sve navode o bilo kakvom dogovoru između Bojana Pajtića i Borisa Tadića oko Statuta Vojvodine.
"To su novinarske spekulacije! Ne može takav dogovor da se postigne unutar stranke, već na koalicionom nivou, a vladajuća većina čeka da se završi Zakon o nadležnostima kako bi, u paketu sa Statutom, počela rasprava u republičkom parlamentu. Nadam se da će se o ova dva akta glasati što pre, ako ne odmah, onda nakon letnje pauze", rekla je Trivanova.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže za "Borbu" da je Predlog statuta Vojvodine dobar i da predstavlja maksimum decentralizacije koji može da se izvuče iz postojećeg Ustava.
"Statut definiše Vojvodinu kao modernu evropsku regiju, ne znam kome bi to moglo da smeta, jer to ide u prilog čitavoj Srbiji. Najlogičnije bi bilo da ga odmah usvoji ista ona većina koja ga je potvrdila i na pokrajinskom nivou, ne znam što se sada nećkaju. Ukoliko neko smatra da postoje neustavne odredbe, onda mogu da se izvrše sitne kozmetičke promene, ali suštinu ne bi trebalo korigovati. Dakle, ako nekome smeta termin Vlada Vojvodine, onda bi trebalo da zna da tu funkciju već obavlja Izvršno veće Vojvodine", objašnjava Popov. On smatra da bi trebalo pitati DS zašto se krši Ustav konstantnim odlaganjem donošenja Statuta Vojvodine.
Tadić: Nikada neću podržati stvaranje paradržavnosti Vojvodine
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je juče da autonomija Vojvodine može biti definisana isključivo u saglasju sa Ustavom Srbije i poručio da ni Statut Vojvodine ni zakon o njenim nadležnostima neće moći da izlaze iz ustavnih okvira. Tadić je dodao da autonomiju Vojvodine treba posmatrati u kontekstu koncepta decentralizacije Srbije, koja za cilj ima upravo učvršćivanje teritorijalnog integriteta i celovitosti zemlje. Predsednik Srbije je poručio da se varaju svi oni koji očekuju da autonomija Vojvodine sadrži elemente državotvornosti. "Nikada neću podržati stvaranje paradržavnosti Vojvodine", istakao je predsednik Tadić.
Prema njegovim rečima, debata o autonomiji Vojvodine je ispolitizovana na kontraproduktivan način, tako što sa jedne strane postoje oni koji kod građana stvaraju neopravdan strah da Vojvodina želi da se otcepi od Srbije, a sa druge strane postoje oni koji bi da autonomiju pokrajine prošire na nivo koji je bio definisan u Ustavu iz 1974. godine. "Verujem da ni Kosovo neće moći da se otcepi na kraju ovog političkog procesa, a duboko verujem da ni Vojvodina nema nameru da se otcepi", rekao je Tadić. Prema njegovim rečima, zakonodavna i sudska vlast moraju ostati u nadležnosti centralne države, ali izvršna vlast treba u izvesnoj meri da bude decentralizovana. "Nema razloga da samo jedni imaju monopol vlasti", rekao je Tadić, i dodao da decentralizacija ne predstavlja stvaranje malih država unutar Srbije, već, naprotiv, jačanje njene celovitosti podsticanjem ravnomernog regionalnog razvoja. Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je juče da će se Predlog statuta Vojvodine vrlo brzo naći pred poslanicima, zajedno sa predlogom zakona o nadležnostima.
Odgovarajući na poslaničko pitanje na početku jučerašnje sednice, Đukić-Dejanović je rekla da ima informacije da se završava izrada zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine. Ona je napomenula da Skupština samo daje saglasnost na Statut, dok vojvođanska skupština može da odlučuje o njegovim izmenama. Poslanik Demokratske stranke Srbije Željko Tomić osvrnuo se na pisanje štampe o tome da će se brisati pojedini članovi Statuta Vojvodine. On je naveo da su svi rokovi za usvajanje Statuta prošli i upitao vladajuću koaliciju dokle će da "zamajava napaćene građane".
IVAN KRIŠKA